Haberler

6 yaşında kızını evlendirdiği söylenen Yusuf Ziya Gümüşel'in diğer çocukları konuştu

Abone Ol

Hiranur Vakfı'nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel hakkında, 6 yaşındaki kızını dini nikahla 29 yaşındaki adamla evlendirmek suçlamasıyla dava açıldı. İddialar ülkede infial yaratırken, ailesini mahkemeye veren H.K.G'nin 3 kardeşi video çekip tüm haberleri yalanladı.

İsmailağa Cemaatine bağlı Hiranur Vakfı'nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel'in kızı H.K.G.'yi 6 yaşında evlendirdiği ve cinsel istismara uğramasına sessiz kaldığı iddiası tüm Türkiye'de tepkilere yol açmıştı. Tartışmaların odağındaki Gümüşel'in kızı H.K.G., babasının kendisini 6 yaşındayken imam nikahıyla evlendirdiğini, çocukluğu boyunca her gün cinsel istismara uğradığı iddiasıyla mahkemeye başvurmuş, ve 6 yaşında nikahta çekildiği iddia ettiği gelinlikli bir fotoğrafı medyada gündem olmuştu. Tartışmalar üzerine Gümüşel'in diğer çocukları bir video yayınlarak iddiaları yalanladı. Genç kadının kız kardeşi ağlayarak olayın bir komplo olduğunu dile getirdi.

KARDEŞLERİ VİDEO PAYLAŞARAK H.K.G'Yİ YALANLADI

Bugün 24 yaşında olan Gümüşel'in kızı H.K.G, 18 yıl sonra mahkemeye başvurarak yaşadıklarını anlattı. Olay ülke gündemine oturdu, birçok siyasi isim ve sosyal medya kullanıcısı tepkisini ortaya koydu. Tartışmalar devam ederken sessizliğini koruyan Hiranur Vakfı kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel'in diğer çocukları bir video paylaştı. H.K.G'nin iki kız ve bir erkek kardeşi, kardeşlerinin iddiasını reddeden açıklamalarda bulundu.

6 yaşında kızını evlendirdiği söylenen Yusuf Ziya Gümüşel'in diğer çocukları konuştu

"O FOTOĞRAFLAR HAFIZLIĞA GEÇTİĞİ GÜNDEN"

H.K.G'ın kardeşleri bu iddiayı sert bir şekilde yalanlayarak ellerinde çeşitli müsamerelerde çekilmiş diğer kardeşlerinin gelinlikli fotolarını gösterip İddiaların sahibi H. K.G'nin abisi, videoda elindeki telefondan yanındaki kız kardeşlerinin çocukluk zamanında gelinlik ile çekilmiş fotoğraflarını göstererek, "Bu fotoğraf bir kız kardeşime, bu fotoğraf da diğer kız kardeşime ait. Burada da yine gelinlikli yukarıdan merdivenden aşağıya iniyor, bildiğiniz profesyonel stüdyo çekimi. Evlendi mi yani bu şimdi? Dediğim gibi yani orada hafızlığa geçiş aşamasında mı, Kur'an-ı Kerim bitirdi diye mi herhangi bir etkinlik" dedi.

6 yaşında kızını evlendirdiği söylenen Yusuf Ziya Gümüşel'in diğer çocukları konuştu

"BEKARIM VE BANA HİÇBİR EVLİLİK BASKISI YAPMADILAR"

Şimdilerde 19 yaşında olan kız kardeşlerinden Ayşe Leyla Gümüşel ise "Ben de 19 yaşındayım ve halen daha evlenmedim, bekarım üstüme de baskı yapmadılar. Böyle bir şey yok, böyle bir şeyin olma ihtimali de yok. Bir anda çok değişmeye başladı ablam. 6 yaşında bir kız nasıl evlendirilebilir ki? Hani bunların hepsi şimdi evli mi? Ya da çocuk mu gelin oldular? Ben o ailede büyüdüm sadece ben değil eğer ben yalan söylüyorsam kardeşim Ayşe, Mira da o ailede büyüdü abim de o ailede büyüdü. Böyle bir şey olsa neden biz bilmeyelim ki? Neden biz bilmeyelim? Kadın hakları olarak savunuluyor ablam ama benim annem de bir kadın, ben de bir kadınım, kardeşim de bir kadın. Sonra biz ablamın iddia ettiklerini duyduk, ben şok oldum zaten" ifadelerini kullandı.

"ABLAM BEBEĞİNİ KAYBETTİĞİNİ ÖĞRENİNCE ÇOK DEĞİŞTİ"

H.K.G'in kardeşi Fatma Betül Gümüşel ise şunları söyledi: "Şu ana kadar evlenmedim. Öyle bir baskı da görmedim anne babamdan. İddiayı ben ablam gittikten sonra öğrendim şoke oldum. Eğer böyle bir şey olsa diğer kız çocuklarına da olmaz mı? Ben ablamla birlikte büyüdüm çok yakındık birbirimize. Yediğimiz içtiğimiz içtiğimiz ayrı gitmezdi. Gitmeden 2 yıl önce ablam değişti. 2. çocuğuna hamileydi çok mutluydu. Sonra 5. ayında bebeğinin cinsiyetini öğrenmeye gittiğinde bebeğini kaybettiğini öğrendi. O günden sonra ablam çok değişti. O neşeli insan gitti yerine başka bir insan geldi. Biz üçümüz de çok ısrar ettik gelinlik giymek için. Bizim yaşıtımızdaki kızların hepsi törenlerde gelinlik giyerlerdi. Etkinliklerde gelinlik fotoğrafları olan birçok çocuk var. Bunlar evlendirilmiş mi oluyor? O zaman benim de kardeşimin de öyle olması gerekiyordu."

ABLALARININ KAÇ YAŞINDA DOĞUM YAPTIĞINA DEĞİNMEDİLER

Gümüşel kardeşlerin açıklamalarında, ablaları H.K.G'nin Kadir İstekli ile kaç yaşında evlendiğine ve 14 yaşında doğum yaptığını söylemesine hiç değinmemeleri dikkat çekti.

Kaynak: Haberler.com / Güncel

Güncel Haberler

1000

Yorumlar (48)

Iznikk Iznikk:

Ne kadar vakıf, dergah, cemaat varsa, hepsini kapatacaksın. İki tane sarıklı yanyana gördün mü hemen ayıracaksın. Bunların birleşip tekrar bu yerleri açmasına müsaade etmeyeceksin.

Yanıtla3745
Deniz Tutar:

abisi '6 yaşında bir çocuk nasıl evlendirilebilir ki' diyor; böyle birşey olmadığını varsaysak; peki, 13-14 yaşında bir çocuk nasıl hamile kalıp doğum yapabiliyor!?

Yanıtla1434
mesut tuna:

hiç şaşırmadım bununla ilgili cok olaylar var ama islamiyetle alakası yok sapıklık ve insanlık dışı olay var

Yanıtla35273
B H:

Bu vakfın kurucusu olan şahsın ismailagayla bir bağlantısı yoktur. Ismailagaya da bağlı değildir. Her cuppeliyi görünce ismailagayla ilişkilendirir ismailaga ve cemaatine iftira atmayı artık birakin

Yanıtla230112
Kudret Selim Dusunceli:

Ne büyük bir iftira her çocuk gelinlik giyer küçükken.arastirilip karara bağlanmadan ne hız ki bina kapatılıyor.arayipta bulamadıkları şey.bir kişi hata yapsa bile suç bütünü kapsamaz.sayet böyle olsa idi CHP diye bir kurum kalmazdi

Yanıtla153179
Deniz Fırat:

Bu olayı siyasete çekme. 14 yaşında çocuk doğurmuş. Sapkınlık bu. Buradakilerde tüm Türkiye'ye yalan söyleyip ablalarına iftira attılar. Sözde inançlılar. Çocukken hadi bir şeyler yaptınız gelinlik giydirdiniz. 14 yaşında çocuk doğurmuş buna nasıl bir kılıf uyduracaklar acaba.

20
Nurullah Ak:

Halk tv ABD kuklasıdır izlemeyin silin hemen tv den

Yanıtla251118
ozkan:

a haber izleyin şuan ekonomide 1 ci sıradayız :D

33163
kallanpa kallanpa:

Gercekleri görmessek sorun yok diyosun yani

1792
Turgut Aydın:

Ah ATAM nerdesinnn

Yanıtla162173
Tüm 48 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title