Haberler

24 Kasım Öğretmenler Günü

Cumhurbaşkanı Erdoğan: (2) "Bu ülkede eğer birileri çıkıp da bayrak indirmeye, yakmaya çalışıyorsa o demek ki bu okullarımızdan hiçbir şey alamamış.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, öğrencilere demokrasiyi, bayrak ve vatan sevgisini en iyi öğretmenlerin anlatacağını belirterek, "Bu ülkede eğer birileri çıkıp da bayrak indirmeye, yakmaya çalışıyorsa o demek ki bu okullarımızdan hiçbir şey alamamış. Onda bir ruh fakirliği var, bunu gidermemiz lazım. Eğer bu ülkede birileri çıkıp da şu vatan topraklarında bir ameliyat yapmayı aklından geçiriyorsa demek ki o da bir şey alamamış" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bölgelerinde başarılı olanlar arasından seçilen ve 81 ilden gelen 204 öğretmeni Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda verdiği resepsiyonda ağırladı.

Resepsiyonda konuşan Erdoğan, 12 yıl önce başbakan olarak göreve başladığında, bütün politikalar arasında eğitimi ilk sıraya koyduklarını, neticelerin uzun vadede alınacağı bilinerek milletin istikbali adına en büyük yatırımları eğitime yaptıklarını, bütçede en büyük payın eğitime ayrıldığını anlattı.

Osmanlı döneminden kalanlar dahil Türkiye'de 79 yılda 346 bin derslik inşa edildiğini, 12 yılda bu sayıya 234 bin 473 yeni derslik ilave ettiklerini vurgulayan Erdoğan, 81 ile çok sayıda eğitim kurumu kazandırıldığını, yurtları, pansiyonları, spor salonları, araştırma merkezleri ve kütüphaneleriyle asırları etkileyecek altyapı yatırımları yapıldığını kaydetti.

"Hiçbir öğrencinin, hiçbir velinin eğitimle arasında engel olmasın diye kitapları ücretsiz dağıtmak, burs ve kredi imkanlarını artırmak gibi, şartlı nakit transferleri gibi destekler sağladık" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, teknolojik imkanların tüm okullara, tüm öğrencilere ulaştırılmaya başlandığını ve adeta "sessiz bir devrim" gerçekleştirildiğini belirtti.

Devletin her türlü imkanının, öğrenciler için sarf edildiğini anlatan Erdoğan, "Bütün bu yatırımlar, eğer öğretmen yoksa hiç ama hiçbir anlam ifade etmez. Bu sene Ağustos'ta ciddi bir öğretmen ataması yaptık, şimdi de Ocak başı, bugün Başbakanımız açıkladı, 15 bin öğretmen ataması daha yapılıyor. Bu açıkları kapamak için. Sevgili hocalarım, sizler ne kadar iyi, başarılı olursanız inanıyorum ki öğrencilerimiz de o kadar güçlü, o kadar iyi, o kadar başarılı olacaktır" diye konuştu.

-"Öğrencilere özgüven aşılamanızı rica ediyorum"-

Öğretmenlerin özlük haklarına, maaşlarına, çalışma şartlarına ilişkin çok sayıda reform yapıldığını dile getiren Erdoğan, bu reformların daha da fazlasının yapılacağını, öğretmen ihtiyacının karşılanması için çok önemli adımlar atılacağını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

"Benim sizlerden özel bir ricam var:  Sizler kendinizi ne kadar iyi yetiştirirsiniz, öğrencilerimiz de o kadar iyi yetişecek, geleceğimiz de o kadar iyi olacaktır. Eğitimin hayat boyu devam eden bir süreç olduğunu, sizler de benden çok daha iyi biliyorsunuz. Yeni şartlara, yeni gelişme ve bilgilere vakıf olmanız, öğrencilerimizin de bu yenilikleri takip etmesine imkan sağlayacaktır.

Yine sizlerden, Türkiye'nin tüm öğrencilerine özgüven aşılamanızı özellikle rica ediyorum. Bugün bir hocamız ziyaretime geldi, ekranlardan aslında kendisini çok iyi tanıyorsunuz, bu hocamız 'Bir ay içerisinde bir akademisyenimiz bir kitap yayınlayacak' dedi. 'Hayırdır' dedim, 'Sizin yaptığınız açıklama artık dünyada tartışılıyor' dedi. Malum, Kristof Kolomb meselesi. Müslümanlar tarafından oraya ulaşıldığı meselesini... Birçok kitaplar var ki biz aslında bunu kaynak olarak, Prof. Dr. Fuat Sezgin Hocamızın kaynağından alarak söylemiştik. Aslında bu alanda daha nice kitaplar zaten yazılmış, var. Şimdi, bu akademisyen arkadaşımız da daha derli toplu farklı bir eseri ortaya koyacak. Bunların içerisinde Çinli olup Müslüman olan akademisyenler de var. Buraya gidenler var. Aynı şekilde daha farklı olanlar da var."

-"Öğrencilere tarihiyle ne büyük bir mirasa sahip olduğunu anlatın"-

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Fakat biz nedense kendimize bu tür şeyleri yakıştıramıyoruz" diyerek, İbn-i Sina'yı, Farabi'yi anlatmanın, Mevlana'yı ve Yunus Emre'yi konuşmanın zor geldiğini söyledi. Erdoğan, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bunlar, bizim de fizikte, matematikte, tıpta olduğumuzun gerçekleri değil mi? Bunları biz anlatmaktan niye çekiniyoruz? Bunları biz yavrularımıza, öğrencilerimize anlatacağız ki onlar da geleceğe 'Biz de yaparız' anlayışıyla yürüyecek. Biz de yaparız. Bunların mimarı, siz değerli hocalarımız olacak. Onları sizler yetiştireceksiniz. Ben buna inanıyorum. Artık her şey bu konuda seferber edilmiş durumda.

Anaokulundan itibaren her bir öğrencimizin tarihi, medeniyeti, ecdadı, vatanı ve bayrağıyla ne büyük bir mirasa sahip olduğunu anlatmanızı, bu miras üzerine bir gelecek tasavvuru kurmalarını sağlamanızı sizlerden özellikle rica ediyorum. Öğrencilerimize demokrasiyi en iyi anlatacak olan, sevgili hocalarım sizlersiniz. Bayrak, vatan sevgisini anlatacak olan sizlersiniz. Bu ülkede eğer birileri çıkıp da bayrak indirmeye, yakmaya çalışıyorsa o demek ki bu okullarımızdan hiçbir şey alamamış. Onda bir ruh fakirliği var, bunu gidermemiz lazım. Eğer bu ülkede birileri çıkıp da şu vatan topraklarında bir ameliyat yapmayı aklından geçiriyorsa demek ki o da bir şey alamamış."

-"Öğretmenlerimiz rahatlıkla görevlerine gidebilsinler diye lojman yapmaya başladık"-

Başbakanken açılışlar için gittiği bir ilde, yanına gelen hamile bir öğretmenin "Ben öğretmenim, bizi bu gece evimizde taciz ettiler" dediğini aktaran Erdoğan, "Meğerse beyi de görevli ama görevde olduğu için evde yok. Maalesef o malum gruplar evi basıyorlar, öğretmenimizi orada sıkıntıya düşürüyorlar. 'Ne olur bize konut yapın' dediler. Biz o ana kadar öğretmenlerimize henüz lojman yapmaya başlamamıştık, Güneydoğu bölgesinde. Ondan sonra kararımızı aldık ve yoğun bir şekilde lojman yapımı başlattık ki oraları güvence, koruma altına alalım rahatlıkla öğretmenlerimiz, sağlık görevlileri görevine gidip gelebilsin" diye konuştu.

Türkiye'nin farklılıklarının nasıl büyük bir zenginlik olduğunu öğrencilere en iyi öğretmenlerin anlatacağını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Hiç mübalağa etmeden söylüyorum, geleceğin huzurlu, güvenli, büyük Türkiyesi sizlerin ellerinde. Yeni Türkiye'nin, büyük Türkiye'nin inşasında rol alacak gençlerimiz, çocuklarımız sizlerin ellerinde şekillenecek. 'Önce millet, önce demokrasi, önce Türkiye' diyebilen, bu memleketi, milleti, milli iradeyi sahiplenecek gençlerle geleceğimiz her zamankinden çok daha aydınlık, çok daha parlak olacak.

Büyük Türkiye eğitim, öğretimle topyekun bir kalkınmayla büyük Türkiye ideali ve aşkıyla inşa edilecek. Bu mesuliyeti bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da hakkıyla taşıyacağınıza yürekten inanıyorum."

Millet adına öğretmenlere şükranlarını sunan Erdoğan, konuşmasını "Aşkınız, sevdanız, fedakarlık duygunuz daim olsun" diyerek tamamladı.

-Erdoğan öğretmenlerini öperek karşıladı-

Resepsiyona, 81 ilden gelen öğretmenlerin yanı sıra Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın öğretmenleri de katıldı. Hasan Küçük, Hasan Çelikkaya, Selahattin Kaya, Yaşar Fersahoğlu, Celalettin Dayınlarlı, Ahmet Kahraman, Semra Ünal Acar ve Yusuf Karaca'yı öperek karşılayan Erdoğan, öğretmenleriyle sohbet etti.

Davetliler arasında, 81 ilden gelen öğretmenlerin yanı sıra Suudi Arabistan, Almanya ve Tunus'ta görev yapan Türk öğretmenler de yer aldı.

Konuklarını salona gelişlerinde karşılayan Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ile salonda dolaşarak öğretmenlerle sohbet etti.

Resepsiyonda, tamamı öğretmenlerden oluşan 21 kişilik Mardin Diller ve Dinler Korosu, Türk halk ve Türk sanat müziği parçaları seslendirdi.

-Beştepe'de ilk resepsiyon öğretmenler için verildi-

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın öğretmenler onuruna verdiği davet, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda kullanılmaya başlanan Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki ilk resepsiyon oldu.

Cumhuriyet Bayramı'nda tebrikleri Beştepe'deki yeni binada kabul eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ermenek'teki maden faciası nedeniyle vereceği 29 Ekim resepsiyonunu iptal etmişti.

- Ankara

Kaynak: AA / Güncel

Recep Tayyip Erdoğan erdoğan bütün Ak Saray Türkiye Politika Güncel Haberler

Özel'den Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ilginç borç teklifi: Camileri, elektrik trafolarını ve ortak alanları al, düş yakamızdan

Özel'den Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ilginç borç teklifi: Camileri, elektrik trafolarını ve ortak alanları al, düş yakamızdan

Erdoğan'ın talimatıyla gündeme geldi! Bakan Işıkhan en borçlu 5 belediyeyi açıkladı

Erdoğan'ın talimatıyla gündeme geldi! Bakan Işıkhan en borçlu 5 belediyeyi açıkladı

Bakan Yerlikaya'dan Emniyet Müdürü'nün sakız çiğnediği görüntülere tepki: Gereğini yaparım

Bakan Yerlikaya'dan Emniyet Müdürü'nün sakız çiğnediği görüntülere tepki: Gereğini yaparım

Bakmadan Geçme

Başakşehir La Fiorita maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Başakşehir La Fiorita maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Başakşehir La Fiorita maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Başakşehir La Fiorita maçı kaç kaç, canlı maç skoru! TRT 1 canlı maç izle! BAŞAKŞEHİR-LA FİORİTA CANLI izle! TRT HD kesintisiz donmadan canlı yayın izleme linki! Başakşehir La Fiorita maçı CANLI izle! (HD) 25 Temmuz Başakşehir La Fiorita maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? Ruzomberok Trabzonspor maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Ruzomberok Trabzonspor maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Ruzomberok Trabzonspor maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Ruzomberok Trabzonspor maçı kaç kaç, canlı maç skoru! Ruzomberok Trabzonspor maçı ilk 11'i! Trabzonspor'un Ruzomberok maçı 11'i belli oldu mu, ilk 11'de kimler var? Ruzomberok Trabzonspor maçı CANLI izle! (HD) 25 Temmuz Ruzomberok Trabzonspor maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? A Spor CANLI izle! (RUZONBEROK-TRABZONSPOR) A Spor HD kesintisiz donmadan canlı yayın izleme linki! İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? Küçükçekmece, Kağıthane, Avcılar 25-26 Temmuz İstanbul su kesintisi listesi! İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? Buca, Menderes, Ödemiş 25-26 Temmuz 2024 İzmir su kesintisi listesi! Gaziantep GASKİ su kesintisi: Gaziantep'te sular ne zaman gelecek? Şahinbey, Nurdağı, Araban 25-26 Temmuz 2024 GASKİ su kesintisi listesi! Adana ASKİ su kesintisi: Adana'da sular ne zaman gelecek? Seyhan, Yumurtalık, Feke 25-26 Temmuz 2024 Adana su kesintisi listesi! KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? Selçuklu, Sarayönü, Bozkır 25-26 Temmuz 2024 Konya su kesintisi listesi! BUSKİ Bursa su kesintisi: Bursa'da sular ne zaman gelecek? Nilüfer, İnegöl, Mustafakemalpaşa 25-26 Temmuz 2024 Bursa su kesintisi listesi!
4 kişiyi bıçaklayarak öldüren madde bağımlısı şahıs cezaevinden 5 gün önce çıkmış

4 kişiyi bıçaklayarak öldüren madde bağımlısı şahıs cezaevinden 5 gün önce çıkmış

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title