Haberler

Uğur Mumcu Ölümünün 26. Yılında Anıldı

Uğur Mumcu ölümünün 26. yılında anıldı Kemal Kılıçdaroğlu: "Katilleri yakalayacağız ve adalete teslim edeceğiz dedirler katiller ellerini kollarını sallayarak geziyor"ANKARA - Ankara'da 24 Ocak 1993'de düzenlenen bombalı saldırıda hayatını kaybeden Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu, evinin...

Uğur Mumcu ölümünün 26. yılında anıldı

Kemal Kılıçdaroğlu :

"Katilleri yakalayacağız ve adalete teslim edeceğiz dedirler katiller ellerini kollarını sallayarak geziyor"

ANKARA - Ankara'da 24 Ocak 1993'de düzenlenen bombalı saldırıda hayatını kaybeden Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu, evinin önünde düzenlenen programla anıldı. Anma törenine katılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, " Uğur Mumcu'nu şehit edilişinin 26. yılı dönemi, yetkililer söz verdiler 'katilleri yakalayacağız ve adalete teslim edeceğiz' diye ama katiller ellerini kollarını sallayarak geziyor"dedi.

Ölümünün 26. yılında anılan Uğur Mumcu'nun evinin önünde bulunan anıtta mumlar yakıldı, karanfiller bırakıldı. Ailesi başta olmak üzere sevenleri ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun katıldığı anma etkinliklerinde, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, CHP Genel Başkanı Yardımcısı Melih Ağababa, milletvekilleri de yer aldı. Kılıçdaroğlu, önce Mumcu ailesini evinde ziyaret etti. Burada Güldal Mumc ve oğlu Özgür Mumcu ile bir süre görüştü. Kılıçdaroğlu, daha sonra Mumcu ailesi ile "Faili Meçhuller Anıtı"na kırmızı beyaz karanfillerden oluşan bir çelenk koydu.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu basın mensuplarına yaptığı açıklamada, " Uğur Mumcu'nun şehit edilişinin 26. yılı dönemin yetkilileri söz verdiler 'katilleri yakalayacağız ve adalete teslim edeceğiz' diye ama katiller ellerini kollarını sallayarak geziyor. Demokrasisi gelişmiş bir ülkede, korkuya boyun eğmeyen, baskıya boyun eğmeyen Uğur Mumcu ve onun gibi pek çok düşünür katledildi ve bu katiller bulunması gerekirdi ama yapılmadı siyasal iktidarlar bunu yerine getirmedi. Üzgünüz Anlatırken ifade ederken büyük zorluk çekiyorum. Bir ülkenin tepe konumundaki yöneticisi 'Biz belediye başkan adaylarını belirlerken Milli İstihbarat Teşkilatı'ndan, Emniyetin İstihbaratından bilgi alıyoruz' diyor. Eğer siz bu devleti adalet ile yöneteceksiniz o istihbarat örgütlerini katillerin yakalanması için seferber etmeniz gerekirdi. Bir siyasal partinin belediye başkan adaylarının şu veya bu şekilde sorgulanması devletin önemli görevimdir? Bir istihbarat devleti mi burası, bir aile şirketi mi yönetiyoruz biz? Uğur Mumcu bütün dünyanın önünde saygı ile eğildiği bir basın mensubu, kalemini dik tutan, onurlu tutan, ülkesinin bağımsızlığı için mücadele eden bir kişi. Siz onun katillerini bulmuyorsunuz devletin istihbarat örgütlerini başka bir iş için kullanıyorsunuz. Bugün İsmail Cem ve Gaffar Okan'ın da ölüm yıl dönümleri onları da rahmetle anıyoruz. Necip Hablemitoğlu'nun hala katilleri bulunmadı sormak istiyorum neden halen katilleri bulunmadı? Bizlerin telefonları saat saat izlenirken, bu katiller neden ellerini kollarını sallayarak Türkiye'de geziyorlar? Bu ülke adalet ve barış içinde yönetilmeli, biz bunları istiyoruz. Bütün siyasal partilere saygılıyız ama bütün partiler adaletle davranmak zorundadır. Devlet dediğiniz kurum bir siyasal partinin elinde olamaz o zaman hanedanlık olur" diye konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Genel

Kemal Kılıçdaroğlu Uğur Mumcu Genel Haberler

Erdoğan CHP'li belediyelere resti çekti: Bakanlığımız borçların tahsiline başlayacak

Erdoğan CHP'li belediyelere resti çekti: Bakanlığımız borçların tahsiline başlayacak

TBMM'de ortalık savaş alanına döndü! AK Partili Karaismailoğlu, DEM Parti'li Bozan'a yumruk attı

TBMM'de ortalık savaş alanına döndü! AK Partili Karaismailoğlu, DEM Parti'li Bozan'a yumruk attı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Meclis'teki protestolara sert çıktı: Biz bu şımarıklığa boyun eğmeyiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Meclis'teki protestolara sert çıktı: Biz bu şımarıklığa boyun eğmeyiz

Bakmadan Geçme

25-26 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! 25-26 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 25-26 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 25-26 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 25-26 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 25-26 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 25-26 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Beylikdüzü, Şişli, Sarıyer elektrik kesintisi! 25-26 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Elektrikler ne zaman gelecek? Ankara Yenimahalle, Altındağ, Pursaklar elektrik kesintisi! Şişe çevirmece doğruluk soruları! Şişe çevirmecede sevgiliye sorulabilecek zor doğruluk soruları örnekleri e-Nabız randevu onaylama! e-Nabız'dan randevu nasıl onaylanır? En-Nesyri müslüman mı? Youssef En-Nesyri nereli, dini ne, ailesi müslüman mı? Testo Taylan kaç yaşında, nereli? Testo Taylan'ın boyu, kilosu kaç, ne mezunu? Ruzomberok nerenin takımı? Ruzomberok hangi ülkenin takımı, hangi ligde oynuyor? TBMM'de hangi milletvekilleri kavga etti? TBMM'de ne oldu, kavga neden çıktı? Galatasaray Lecce maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Galatasaray Lecce maçı kaç kaç, canlı maç skoru!
Bingöl'de madde bağımlısı şahıs sokaktakilere bıçakla saldırdı! 2 kişi öldü, 7 kişi yaralandı

Bingöl'de madde bağımlısı şahıs sokaktakilere bıçakla saldırdı! 2 kişi öldü, 7 kişi yaralandı

title