Gaziantep'te HDP'liler ile Polis Arasında Gerginlik

Gaziantep'te HDP'liler ile Polis Arasında Gerginlik

31.10.2016 12:27 | Son Güncelleme: 31.10.2016 12:58
Gaziantep'te HDP'liler ile Polis Arasında Gerginlik

Gaziantep'te, HDP'li vekil Toğrul ile partililer, internet kesintileriyle ilgili savcılığa suç duyurusunda bulundu. Partililer adliye bahçesinde basın açıklaması yapmak isteyince gerginlik çıktı.

Gaziantep'te, HDP Milletvekili Mahmut Toğrul ve partililer, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki bazı kentlerde yaşayan internet kesintileriyle ilgili 12 bilişim şirketi hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu. Adliye bahçesinde basın açıklaması yapmak isteyen milletvekili Toğrul ile valiliğin yasak kararını hatırlanan polisler arasında tartışma çıktı.

"BEN VEKİL OLARAK İSTEDİĞİM YERDE YAPARIM"

HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul, HDP İl Eşbaşkanı Erkan Şahin ve bazı partililerle birlikte Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki bazı kentlerde yaşanan internet kesintileriyle ilgili 12 bilişim kurumu hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunmak üzere Gaziantep Adliyesi'ne geldi. Toğrul, güvenlik önlemi alınan adliye bahçesinde basın açıklaması yapmak isteyince polisler tarafından valiliğin açık alandaki her türlü toplantı ve basın açıklaması yapılması yasağı hatırlatılarak açıklama yapamayacağı söylendi.

Polis müdürünün "Şu anda basın açıklaması yasak. Burada olmaz. İçeriye dilekçenizi verebilirsiniz" demesi üzerine Toğrul ise "Neden olmaz? Ben vekil olarak istediğim yerde yaparım. Böyle şey mi olur? Ben buraya niye geldiğimi söyleyeceğim basın mensuplarına." dedi.

POLİS UYARDI, "MÜDAHALE ET O ZAMAN" DEDİ

Polis müdürünün basın açıklaması yapmaması konusunda sıkça uyardığı Toğrul, "Müdahale et o zaman" dedi ve ardından gazetecilere açıklama yaptı. Adliye bahçesinde ikili diyaloglar nedeniyle polisler ve partililer arasında da tartışmalar yaşandı.


Toğrul, polis ve partililerin tartışması sırasında gazetecilere internet kesintilerinin hayata olumsuz yönde etkilediğini belirterek şunları söyledi:

"İNTERNET KESİNTİSİ PEK ÇOK KURUMU ETKİLEDİ"

"Diyarbakır'da Kışanak ve sayın Anlı'nın gözaltına alınmasından dolayı 6 gün süren bir gözaltı yaşandı ve haksız, hukuksuz yere tutuklandı. Bu 6 gün süresince birçok yerde internet, sosyal medya kesildi. Bu durum sadece sosyal medyanın haberleşmesi durum değildir. Aynı zamanda pos cihazlarıyla satış yapan esnafımızın hayatını etkilemiştir. Aynı zamanda sağlık sektörünü etkilemiştir. Biliyorsunuz eczaneler internet üzerinden satış yapmaktadır. Kronik hastalığı bulunan hastalar bile maalesef ilaçlarını alamamışlardır. Dolayısıyla bu süreçte kusuru olan tüm kurumlarla ilgili suç duyurusunda bulunacağız. Biz bu hukuksuzluğu tanımadığımızı bir kez daha ifade ediyoruz. Basın ve insanlar üzerindeki bu yasaklama kararlarını da kınıyoruz."


CUMHURİYETE OPERASYON

Cumhuriyet gazetesine yapılan operasyona da değinen Toğrul, şöyle konuştu:

"Bugün Cumhuriyet Gazetesi'ne de aynı şekilde baskın yapılmış, Genel Yayın Yönetmeni ile Ankara temsilcisi gözaltına alınmıştır. Bu durumları, AKP'nin ülkede estirdiği bu faşizan tavrın bu ülkeye hiçbir şey getirmeyeceğini söylüyoruz. Muhalefete yönelik bir bütün olarak, demokrasiye, aydınlığa yönelik bir saldırı olarak algılıyoruz. İçeride savaş, dışarıda savaş politikası, bu ülkeye kaybettirecektir. Biz bu ülkenin içeride de, dışarıda da barışa yönelmesi gerektiğini ifade ediyoruz. Bu yasaklamalarla ilgili payı olan 12 bilişim şirketi ile yine bunda sorumluluğu olan kimliklerini bilmediğimiz kişiler hakkında gerekli işlemlerin yapılması için bugün savcılığa suç duyurusunda bulunacağız ve savcılığın gereğini yapmasını isteyeceğiz. Biz bu anlamda hukuk devleti normlarının uygulanması, hukukun adım adım işlenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Tüm yolları deneyeceğiz. Hiçbir alanı AKP faşizmine terk etmeyeceğiz."

Toğrul, açıklamasının ardından adliyeye girerek 'Haberleşmenin engellenmesi, ayrımcılık ve görevi kötüye kullanma' suçlamalarıyla 12 bilişim sistemi hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

Gaziantep'te HDP'liler ile Polis Arasında Gerginlik
Gaziantep'te HDP'liler ile Polis Arasında Gerginlik

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title