"Ergenekon" Davası - Haberler
Haberi Paylaş

"Ergenekon" Davası

AA - Haberler | Güncel

"Ergenekon" davasının 274.duruşması başladı.

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, CHP milletvekilleri Mustafa Balbay ve Mehmet Haber al ile emekli Tuğgeneral Veli Küçük'ün de aralarında bulunduğu 67'si tutuklu 275 sanıklı

"Ergenekon" davasının 274. duruşması başladı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nce, Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde oluşturulan salonda görülen duruşmaya, CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, CHP Zonguldak Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Haber al, gazeteci Tuncay Özkan ve emekli orgeneraller Hurşit Tolon ve Hasan Iğsız'ın da aralarında bulunduğu 43 tutuklu sanık katıldı.

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, Ankara GATA'da tedavi gören Yüksek Askeri Şura (YAŞ) üyesi Orgeneral Nusret Taşdeler, emekli tuğgeneraller Veli Küçük ve Levent Ersöz ile İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in de aralarında bulunduğu 24 tutuklu sanık ise duruşmaya gelmedi.

Bu davadan tutuksuz yargılanan "Odatv" davasının tutuklu sanığı Yalçın Küçük ile CHP Milletvekili Sinan Aygün'ün de aralarında bulunduğu 4 tutuksuz sanık da duruşmada hazır bulundu.

Duruşmaya, eski bakanlardan Yaşar Okuyan ile "Odatv" davasında tutuklu yargılanırken bir süre önce tahliye edilen Soner Yalçın, Müyesser Yıldız ve Barış Pehlivan'ın da aralarında bulunduğu bazı gazeteciler de izleyici olarak katıldı.

Duruşmada, "28 Şubat" soruşturması kapsamında mahkemece serbest bırakılan eski Genelkurmay Başkanlarından emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı'nın avukatı Erol Aras da Ankara Barosu Yönetim Kurulu üyesi olarak gözlemci sıfatıyla hazır bulundu.

-Balbay, Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutladı-

Tutuklu sanıklar, duruşma salonuna girerken kendilerini el sallayarak selamlayan izleyicilere kucaklaşma hareketi yaparak karşılık verdi.

Mustafa Balbay, basın mensuplarının bulunduğu bölüme doğru seslenerek, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutladı.

Balbay, "Hapiste gazeteciler günü olmaz. Bunun için mücadele ediyorum" derken, Tuncay Özkan da, Soner Yalçın'ı göstererek, "İçeriye atarlar ama yine de gazetecilik yapar" dedi.

-Silah dosyası-

Duruşmada, Alparslan Arslan'a, Danıştay saldırısında kullandığı iddia edilen glock marka silahların satılmasına ilişkin dosya sanıkları hakkında "Silahlı terör örgütüne silah temin etme" suçundan düzenlenen ek iddianamaye ilişkin savunmaların alınmasına başlandı.

Bu dosyanın tutuklu sanıklarından Selçuk Özkan, hakkındaki suçlamayı kabul etmeyerek, "Aykut Metin Şükre bana silah lazım olduğunu söyledi. Kenan Özay da daha önceden silah bulabileceğini söylemişti. Ben Kenan Özay'dan silahları alıp, Aykut Metin Şükre'ye verdim. İddianamede yazıldığı gibi bunun için çok büyük çaba sarf etmedim. Böyle bir şey yaptığıma çok pişmanım" dedi.

Sanık avukatlarından Ali Rıza Dizdar'ın, "Danıştay saldırısının ardından gazeteleri okuyunca, bu silahların kullanıldığı biliyor muydunuz-" sorusuna Özkan, "Aykut Metin Şükre, Danıştay saldırısı olduktan sonra gazetelere yansımadan önce bana saldırının bu silahlarla yapıldığını söylemişti" yanıtını verdi.

Savcı Mehmet Ali Pekgüzel'in, "17 Mayıs 2006'daki Danıştay cinayetinin sizin temin ettiğiniz silahlarla işlendiğini ne zaman öğrendiniz-" sorusu üzerine Özkan, şunları kaydetti:

"Olay olduktan bir gün sonra olabilir. Şükre bana Selimiye'de, o silahın Danıştay'da kullanıldığını söyledi. Aykut, 'Alparslan Arslan, bu saldırıyı yaparak beni yaktı' diyerek, polise gidip anlatmak istedi. Ben 'Olay büyük, içinden sıyrılamayız' diyerek engelledim. Büyük bir olay olduğu için kabullenmekten kaçındım. Sıkıntı yaşamamak için Şükre ile uzun süre görüşmedim. Etrafımızdaki büyüklerimize de bunu anlattım. Aileme, dayıma anlattım.

'Alparslan'a silahı biz verdik' dedim. Onlar da, 'Söylemeyin, kendinizi anlatamazsınız' dedi. Silahların Alparslan Arslan'a verileceğini bilmiyordum. Sadece Şükre'nin bir avukata vereceğini biliyordum. Kenan Özay ile daha sonra Üsküdar'da görüştüm, olayda bizim silahların kullanıldığını söyledim."

Tutuklu sanıklardan Kenan Özay, 2 glock tabancayı 5 bin 400 liraya davanın diğer tutuklu sanıklarından Mahmut Güzel'den satın aldığını belirterek, Alparslan Arslan'ı tanımadığını söyledi.

Hakkındaki suçlamaları kabul etmeyen Özay, "Silahlı terör örgütüne üyeliğim yok. Silahların tanesini 2 bin 700 liradan aldım. Buradaki sanıkları tanımıyorum" dedi.

Duruşma, silah temin etme dosyası sanıklarının savunmalarının alınmasıyla devam ediyor.

Munabir: Melike Gallenkuş - Hanife Sevinç

Yayıncı: Sibel Ertürk Kurtoğlu - İSTANBUL

AA - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
title