Haberler

Bakan Tekin sinyali verdi! Öğretmen olmak için şartlar değişecek

Güncelleme:

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, öğretmen olmak için şartların değişeceğinin sinyalini verdi. Eğitimin ardından öğretmen atamalarının gerçekleşeceğini söyleyen Tekin, "Türkiye'de metodoloji değişiyor. Artık lisans eğitiminin yanına gerekli formasyonların olduğu bir süreç öne çıkıyor. Milli Eğitim Akademisi, sadece ve sadece öğretmen adayları için değil, aynı zamanda halihazırda bizim öğretmenimiz olan arkadaşlarımızın hizmet içi eğitimlerinin de planlanacağı, organize edileceği bir yer." dedi.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, katıldığı bir televizyon programında Öğretmenlik Meslek Kanunu ve kurulması planlanan Milli Eğitim Akademisi'ne ilişkin önemli açıklamalar yaptı. Bakan Tekin, öğretmen olmak için şartların değişeceğinin sinyalini de verdi.

Bakan Tekin, Kanal 7 televizyonunda canlı yayınlanan Başkent Kulisi programında eğitim gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu, soruları yanıtladı.

Bakan Tekin sinyali verdi! Öğretmen olmak için şartlar değişecekMilli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin

ÖĞRETMEN OLMAK İÇİN ŞARTLAR DEĞİŞECEK

Tekin, Öğretmenlik Meslek Kanunu ile kurulması planlanan Milli Eğitim Akademisi'ne ilişkin soru üzerine de belli periyotlarla Türkiye'de öğretmen yetiştirme metodolojisinin değiştiğini, dünyada da artık lisans eğitiminin yanına öğretmen olmak için gerekli formasyonları, gerekli birikimi ya da eğitimi istihdam edecek yapılarla ilgili süreç bulunduğunu anlattı.

"MİLLİ EĞİTİM AKADEMİSİ SADECE ÖĞRETMEN ADAYLARINA DEĞİL ÖĞRETMENLERE DE HİZMET VERECEK"

Lisans eğitimini bitirenlere 600 saate kadar eğitim veren ülkelerin bulunduğuna işaret eden Tekin, "Lisansı bitiren arkadaşımız, Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki okullarda toplam uygulama eğitimini aldığı saat 90 saat. Milli Eğitim Akademisi, sadece ve sadece öğretmen adayları için değil, aynı zamanda halihazırda bizim öğretmenimiz olan arkadaşlarımızın hizmet içi eğitimlerinin de planlanacağı, organize edileceği bir yer. Burası aynı zamanda Bakanlık bünyesindeki eğitim kurumu yöneticisi olarak çalışan, yani okul müdürü, müdür yardımcısı ve benzeri görevlerde bulunan arkadaşlarımızın eğitileceği yer." bilgilerini paylaştı.

Bakan Tekin sinyali verdi! Öğretmen olmak için şartlar değişecek

MİLLİ EĞİTİM AKADEMİSİ NASIL İŞLEYECEK?

Bakan Tekin, akademinin aynı zamanda diğer kamu kurumları ya da özel kurumlara da eğitim verebilecek bir altyapıya sahip olduğuna işaret ederek, "Bu kadar büyük bir iş yükünü Milli Eğitim Bakanlığının tek başına yapması mümkün değil. Dolayısıyla biz burada eğitim fakültelerini ya da herhangi bir fakülteyi işlevsiz bırakmak yerine onlarla çok daha yakın bir çalışma ortamında bulunacağız. Buradaki eğitimi biz vereceğiz demiyoruz. Biz buradaki eğitimi zaten eğitim fakültelerinden ya da ilgili fakültelerden öğretim üyesi arkadaşlarımızla buralardaki akademisyen arkadaşlarımızla beraber yürüteceğimizi söylüyoruz. Eğitim fakülteleriyle, üniversitelerle genel olarak çok sağlıklı bir iletişim kurabileceğimiz bir mekanizma burası. Burası kurulduktan sonra taşra birimleriyle beraber Türkiye'nin her tarafındaki üniversitelerin, bu üniversitelerde çalışan öğretim üyesi arkadaşlarımızın sürece destek olacağı bir zemin oluşturuyoruz." dedi.

"SİSTEM BUNA MÜSAADE ETMEZ"

Bakan Tekin, Milli Eğitim Bakanlığına atanacak 20 bin öğretmen için uygulanacak mülakat sürecine ilişkin de açıklamalarda bulundu. "Mülakatla alakalı kimse kimseye torpil yapamayacak mı? Siz yapmazsınız da mesela Bakanlık uhdesinde görevli, pozisyon sahibi bir kişiye gitti, 'mülakata gireceğim, yardımcı ol bana' dedi. Yok mudur bunun bir yolu?" sorusu üzerine Tekin, "Yok. Ben dahil hiç kimse yapamaz. Sistem buna müsaade etmez. Bir tane dahi 'bana çocuğum mülakata girecek yardımcı olur musun?' şeklinde bir isim gelmedi bugüne kadar. Başkasına da gidemezler. Milletvekillerimiz dahil hiç kimse bize böyle bir talepte bulunmadı şu ana kadar. Çünkü ben bu sınavın objektif, şeffaf, adil ve güvenilir olabilmesi için her türlü tedbiri aldığımızı düşünüyorum." ifadelerini kullandı.

Bakan Tekin sinyali verdi! Öğretmen olmak için şartlar değişecek

Tüm süreci elektronik ortamda takip edeceklerini, alınan tüm önlemlere rağmen öngöremedikleri bir biçimde adaletsizliğe sebebiyet verecek her kim olursa hiç tereddüt etmeden gereğini yapacağını bildiren Tekin, "Müsaade etmeyeceğiz böyle bir şeye. Bunun altını çizerek söylüyorum." dedi.

Kaynak: AA / Eğitim

Milli Eğitim Bakanlığı Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin Türkiye Eğitim Politika Haberler

Bahçeli'nin elini öptüğü için tartışılan Özel Harekat Başkanı Karadeniz sessizliğini bozdu

Bahçeli'nin elini öptüğü için tartışılan Özel Harekat Başkanı Karadeniz sessizliğini bozdu

AK Parti'den vekillerle ilgili performans raporu! 100'e yakın ismin yasama faaliyetlerinde rol almadığı tespit edildi

AK Parti'den vekillerle ilgili performans raporu! 100'e yakın ismin yasama faaliyetlerinde rol almadığı tespit edildi

5 oy farkla kazandı! TFF'nin yeni Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu oldu

5 oy farkla kazandı! TFF'nin yeni Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu oldu

Bakmadan Geçme

19 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 19 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 19 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 19 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Eyüp, Üsküdar, Pendik elektrik kesintisi! 19 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 19 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 19 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 19 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Beyoğlu hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Beyoğlu nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Beylikdüzü hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Beylikdüzü nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Beşiktaş hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Beşiktaş nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? Beyoğlu, Fatih, Şişli 18-19 Temmuz İstanbul su kesintisi listesi! Galatasaray Trencin maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) GS Trencin maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? İzmir Balçova, Gaziemir, Karaburun elektrik kesintisi! İzmir elektrik kesintisi saat kaçta bitecek, elektrikler ne zaman gelecek? Fenerbahçe Hull City maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) FB Hull City maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti?
Ne diyeceği merak konusuydu! Seçimi kaybeden Büyükekşi'den tek cümlelik veda

Ne diyeceği merak konusuydu! Seçimi kaybeden Büyükekşi'den tek cümlelik veda

500

Yorumlar (28)

Nuri Aga:

Bence bu şartları zorlaştıracağınıza kendimize has gerçekten ama gerçekten yerli ve milli bir eğitim sistemini geliştirmelisiniz.Meslek liseleri işlevsellik kazanmalı, 12 yıllık kesintisiz eğitim işsizler ordusu doğurdu. Bundan Bi vazgeçmelisiniz. Çocuklarımızın at yarışı gibi görüldüğü sınav sistemlerini kaldırabilirsiniz mesela...

176
3
yanıtYanıtla
Onemli Degil:

100 Senelik Ulkeyiz, Insan Utanir..Bu Isin STANDARTLARINI Gidip Finlandiya dan Ogrenin..Cok Calisin ,Duzenlemeleri Surekli Guncelleyin.

89
11
yanıtYanıtla
yasin yaşaran:

bbilerek dyzeltmıyor eğitim öğretim yaz boz tahtası

yanıt31
yanıt1
ersin avseren:

Eğitim sistemi kötü bir düzelmedi gitti,,,

88
1
yanıtYanıtla
Bandorma:

Milli Egitim Bakani diye birsey olmasa kendiliginden duzene girer :) Her gelen kafasina gore takiliyor…

yanıt22
yanıt1
Hüsnü CAN:

Sayin bakanim, ogretmenlik fakultelerini ihtiyac kadar azaltip, belli universitelerde birakalim. Ihtiyac dahilinde olacaklari icin atama garantili olacaklardir ve dogal olarak bu bolumler hakettigi ust puan ogrencileri alacaklardir. Yine de osym sinavina guven duyulmuyorsa, fakultelerde bunlarla ilgili yeterlik kurullari olusturulur. 2. Olarak zorunlu egitim 8 yilda birakilmalidir.Surunerek okula gelen nesil var.lise mezuniyeti piyasada gecerli bir diploma haline gelsin.

63
2
yanıtYanıtla
duyarlı vatandaş:

Üniversite hocaları nasıl olmalı peki ? Çoğu hocalar hayatlarında hiç sınıf ortamı görmemiş ama sınıf yönetimi dersi veriyor. Hanginiz üniversitedeki dersleri öğretmenlik hayatınıza uyguluyorsunuz. 4 yıllık Üniversite ne işe yarıyor dürüst olun.

yanıt60
yanıt8
Hüsnü CAN:

Ben bu durumun oncelikli oldugunu dusunmuyorum. Oncelikli sorunlari asalim, universite hocalarini sonra tartisalim derim

yanıt11
yanıt6
duyarlı vatandaş:

Halıhazırda olan öğretmenlere hizmetiçi eğitim vereceğiz diyor. Mebbis sisteminde başvuruda seminer yok. Seminer açıyorlar 3-5 tane o da milli eğitimde hiç çıkmayan 3-5 yalaka sadece tatil amaçlı sürekli gidiyor. Geri kalan öğretmenler uzaktan eğitimle biz seminer verdik diyor. İnsanlar yüzyüze birbirlerin tecrübelerinden faydalanarak öğrenir. Sayın bakan eğitimin tasarrufu olmaz. Yüzyüze hizmet içi yaz mevsimi boyunca sürekli olmalı. İnsanlar başvurmalı sayıları artmalı…

32
16
yanıtYanıtla
duyarlı vatandaş:

Yatmayı seven öğretmenler beğenmemiş olabilir. Zorunlu olsun demiyorum dikkat edin.

yanıt12
yanıt29
Tüm 28 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title