Haberi Paylaş

Miçotakis, ülke tarihinin en büyük tren kazasının sebebini açıkladı: Trajik bir insan hatası

Dünya Haberleri

Yunanistan'ın Larisa kentinde dün yaşanan ve 43 kişinin hayatını kaybettiği tren kazası ülke tarihindeki en büyük felaketler arasında yer aldı. 352 kişinin seyahat ettiği yolcu treni ile yük treninin kafa kafaya çarpıştığı korkunç kazanın ardından Yunanistan Ulaştırma Bakanı Kostas Karamanlis istifa ederken, Başbakan Miçotakis kazanın "trajik bir insan hatasından" kaynaklandığını söyledi. Öte yandan Atina'da toplanan çok sayıda gösterici hükümeti istifaya davet etti.

Yunanistan dün büyük bir felakete uyandı. Atina'dan salı akşamı saat 20.30'da hareket eden yolcu treni, Yunanistan'ın başkentinden yaklaşık 380 kilometre mesafede bulunan Larisa kentinin Tembi mevkiinde, Selanik'den Larisa'ya gitmekte olan yük treniyle sabah saatlerinde çarpıştı.

Kazanın ardından Yunanistan Ulaştırma Bakanı Kostas Karamanlis istifasını sunarken "Böylesi trajik bir olay gerçekleştiğinde hiçbir şey olmamış gibi göreve devam etmek imkansızdır" dedi. Yazılı açıklamada görevinden istifa ettiğini ve "bunun kurbanların anısını onurlandırmak için yapabileceğinin en azı olduğunu" belirtti. Karamanlis ayrıca devletin "uzun süredir devam eden" hatalarının sorumluluğunu aldığını vurguladı.

Miçotakis, ülke tarihinin en büyük tren kazasının sebebini açıkladı: Trajik bir insan hatası

Yunanistan Başbakanı Miçotakis 43 kişinin hayatını kaybetmesine yol açan tren kazasının nedenini açıkladı. Miçotakis, tren kazasının "trajik bir insan hatasından" kaynaklandığını söyledi.

Miçotakis, ülke tarihinin en büyük tren kazasının sebebini açıkladı: Trajik bir insan hatası

Polis Larisa'daki İstasyon Şefi'nin ihmalle ölüme sebebiyet verme suçlamasıyla tutukladı. Sinyallerden sorumlu 59 yaşındaki şefin suçlamaları reddettiği ve kazanın muhtemel bir teknik hatadan meydana gelmiş olabileceğini söylediği kaydedildi.

Yunan demiryolu sendikaları ise bu kazanın demiryollarındaki kronik sorunları gözler önüne serdiğini, bu sorunlar arasında yetersiz çalışan, sorunlu sinyalizasyon ve eskimiş altyapı olduğunu belirtti. Larisa Belediyesi, bazı cesetlerin tanınamayacak halde olması nedeniyle kimliklerinin genetik testlerle belirleneceğini açıkladı. Larisa'daki bir hastane de, trendeki yolcuların yakınlarının DNA örnekleri vermeye başladığını duyurdu.

Miçotakis, ülke tarihinin en büyük tren kazasının sebebini açıkladı: Trajik bir insan hatası

Başkenti Atina'da, tren kazasını protesto eden göstericiler ile polis arasında arbede yaşandı. Hellenic Train ofislerinin bulunduğu binanın önünde bir araya gelen binlerce gösterici, "Kaza değil, cinayet" yazılı döviz taşıdı. Polis, yerlerini terk etmek istemeyen göstericilere göz yaşartıcı gazla müdahale etti.

Miçotakis, ülke tarihinin en büyük tren kazasının sebebini açıkladı: Trajik bir insan hatası

Kiryakos Miçotakis Tren Kazası Yunanistan Dünya Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (7)

Ercan akdeniz:

Ned eğişecek? iki gün sonra başka bir çalışan uyuyakalacak bakan ın burada suçu ne?

Cevap Yaz10Yayından Kaldır
Fatih m ozturk:

Bu tür toplu ölümlu kazalara bı fakfukfon kurulsa yakışır

Cevap Yaz50Yayından Kaldır
sade vatandaş:

bizde sakarya pamukovada şimendiferi hızlandırıp hızlı tren diye yutturmaya kalktılar tren kaza yaptı bir sürü insan öldü o zamanki bakan istifa etmedi polatlıda acemi birini makasların başına koydular trenler çarpıştı ölenler oldu istifa eden yok çorluda bir sürü insan öldü yine yok

Cevap Yaz226Yayından Kaldır
Tüm 7 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title