Haberler

BioNTech bugün hakim karşısına çıkıyor! İşte Türeci çiftini sanık koltuğuna oturtan davacı ve şikayet sebebi yan etkiler

Abone Ol

Türk bilim insanları Uğur Şahin ve Özlem Türeci'nin kurduğu, koronavirüs salgınına karşı mRNA bazlı bir aşı geliştiren BioNTech bugün hakim karşısına çıkıyor. Şirketi sanık sandalyesine oturtan ise Türkiye dahil birçok ülkede tercih edilen Comirnaty isimli aşının yüzlerce kişide oluşturduğu yan etkiler oldu. Tazminat davası açan adı açıklanmayan orta yaşlı sağlık çalışanı; aşı sonrası kalp ritmi bozukluğu, kol ve bacaklarda şişlik, uyku bozukluğu ve beyin sisi yaşadığını belirtiyor.

Almanya'da Türk bilim insanları Özlem Türeci ve Uğur Şahin tarafından kurulan şirket, bugün hakim karşısına çıkıyor. Almanya'da hizmet veren iki hukuk şirketi, müvekkillerinin başvurusu üzerine yargı sürecini başlattı. Yapılan açıklamada, müvekkillerin sağlığında "kalıcı hasar" oluştuğu ve bu sebeple tazminat davası açıldığı duyuruldu.

ADININ GİZLİ KALMASINI İSTEDİ

Alman mahremiyet yasası kapsamında adının gizli kalması hakkını kullanan orta yaşlı bir sağlık çalışanı adına hukuk firması Rogert & Ulbrich tarafından açılan dava, yarın Hamburg Bölge Mahkemesi'nde başlayacak. Söz konusu sağlık çalışanı, aşı olduktan sonra ortaya çıktığını söylediği kalp ritmi bozukluğu, vücudunun üst kısmında ağrı, kol ve bacaklarda şişlik, yorgunluk, uyku bozukluğu ve beyin sisi gibi semptomların neden olduğu bedensel zarar için 150 bin avro tazminat talep etti. Davacı, ayrıca belirlenmemiş maddi zarar için de tazminat talebinde bulundu.

1 MİLYON EUROYA KADAR PARA İSTENİYOR

Hamburg bölgesel mahkemesinde görülecek davanın bu yöndeki yüzlerce iddiadan biri olduğu ve iki hukuk şirketi tarafından açılan davalardan 1 milyon euroya kadar para istendiği belirtildi.

BioNTech şirketi korona aşısının yan etkileri yüzünden bugün hakim karşısına çıkıyorÖzlem Türeci ve Uğur Şahin'in kurduğu BioNTech, aşıların güvenli olduğunu açıkladı.

BIONTECH: AŞI İLE YAN ETKİLER ARASINDA BAĞ GÖSTEREMEDİLER

BioNTech ise dava süreciyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, üretilen aşıların güvenlik kontrollerinin yapıldığını ifade etti. BioNTech yetkilileri, "Açılan davada davacı ve avukatları, koronavirüs aşısı ile görülen yan etkiler arasında net bir bağ gösteremedi" ifadesini kullandı.

ÖDEMEYİ KİM YAPACAK?

İngiliz haber ajansı Reuters'ın haberinde, BioNTech'in davayı kaybetmesi durumunda ödemeyi kimin yapacağının net olmadığı belirtildi. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan bazı kaynaklar, "Avrupa Birliği ile yapılan toplu anlaşmalarda, BioNTech ve Pfizer'ın olası bir yasal masraftan ve potansiyel tazminattan tamamen ya da kısmen feragat etme hakkı bulunuyor. Bu durum da AB hükümetlerini bu tazminatı ödemeye zorlayabilir" ifadelerini kullandı.

İTALYA'DA DA BENZER DAVALAR AÇILDI

Almanya'da aşılardan kalıcı hasar alan bireyleri koruyan bir sistem bulunurken, ABD'de Covid-19 aşısı üreticileri olası bir yasal süreçte dokunulmazlık almıştı. Bugün görülecek davada taraf olan Rogert & Ulbrich isimli hukuk şirketi yaklaşık 250 kişi adına dava açılacağını belirtirken, Caesar-Preller isimli şirket ise 100 davaya bakacaklarını duyurdu. Almanya'nın yanı sıra İtalya'da da benzer davalar açıldığı kaydedildi.

Erdem Aksoy
Haberler.com - Dünya

Koronavirüs Aşısı Özlem Türeci Uğur Şahin Biontech Sağlık Dünya Güncel Haberler

Yorumlar (23)

Erdem Taner:

Madem Türkiye Yüzyılı başladı bu yüzyıl içindeki bu kara leke ülkemiz üzerinden kaldırılmalıdır.Sayın Cumhurbaşkanına hitaben söylüyorum.Acilen bir komisyon kurup bu işin üstüne düşün.Bu tarihe geçecektir.Şaibeleri kaldırmanızı diliyorum.

Cevap Yaz22Yayından Kaldır
Erdem Taner:

62.000 kişi şaibeli şekilde ölmüştür bu ülkede.Gerekeni bu devlet ve yetkilileri yapmalıdır.Hiç kimse bu olayların üstünü kapatmamalıdır.

Cevap Yaz14Yayından Kaldır
Erdem Taner:

Kim bu millete hakaret edip elinden geleni ardına koymadıysa bunlar tutuklanıp yargılanmalıdır.Sayın Eyüp Akbulut savcım lütfen bu konuya tekrar temas ediniz.

Cevap Yaz12Yayından Kaldır
Tüm 23 yorumu okumak için tıklayın
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title