Dha Yurt Bülteni-7 - Haberler
Haberi Paylaş

Dha Yurt Bülteni-7

Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel
Dha Yurt Bülteni-7

1)RUS BİYOENERJİ UZMANINDAN HASTANEDE 'BÜYÜ BOZMA' GÖRÜNTÜSÜANTALYA'da yaklaşık 2 yıl önce özel bir hastanenin eğitim salonunda çekilen, biyoenerji uzmanı olduğu belirtilen Rus Ludmila C.'nin iddiaya göre büyü bozma seansı görüntüleri, sosyal paylaşım sitesinde yayınlandı.

1)RUS BİYOENERJİ UZMANINDAN HASTANEDE 'BÜYÜ BOZMA' GÖRÜNTÜSÜ

ANTALYA'da yaklaşık 2 yıl önce özel bir hastanenin eğitim salonunda çekilen, biyoenerji uzmanı olduğu belirtilen Rus Ludmila C.'nin iddiaya göre büyü bozma seansı görüntüleri, sosyal paylaşım sitesinde yayınlandı. Ludmila C., Sağlık Müdürlüğü'nün bu durumu öğrenmesinin ardından görüntüleri kaldırdı. İddiaya göre büyü bozma seansının yer aldığı görüntüler, yaklaşık 2 yıl önce özel bir hastanenin eğitim salonunda çekildi. Özel hastanede çalışan Rus Ludmila C., hastanenin eğitim salonunda çalışma arkadaşlarına biyoenerji ile ilgili bilgi verirken, bir çalışanı yanına çağırdı. Ludmila C., çalışanı hipnotize ettikten sonra bir koltuğa oturttu. Personelin ihtiyacı olduğu için kendisine büyü bozma seansı uygulayacağını tercüman aracılığıyla söyleyen Ludmila C., görüntüyü çeken kişiyi yanına çağırarak, "Sessiz olun. Burası ona yapılan büyünün çıktığı yer. Doktorların burada yapabileceği hiçbir şey yok. Ben bütün enerjiyi temizliyorum. Bütün kanalları açıyorum. Bütün negatif enerjiyi, bütün büyüleri çıkartacağım" dedikten sonra ellerini sağa sola sallamaya başladı. Ludmila C., "Şu an onun bulunduğu bölge tedavi bölgesi. Boğazı temizleniyor. Eğer bildiğiniz dua varsa içinizden okuyabilirsiniz" dedikten sonra içinde büyü olduğunu iddia ettiği personeli ayağa kaldırdı.

Bu görüntüler geçen 5 Nisan tarihinde facebook sayfasında hastanenin adını da vererek yayınlayan Ludmila C., konunun İl Sağlık Müdürlüğü'ne intikal ettirilmesinin ardından paylaşımını kaldırdı.

SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ'NDEN AÇIKLAMA

Görüntülerle ilgili yazılı açıklama yapan İl Sağlık Müdürü Ünal Hülür, şunları kaydetti: "İlimizde hizmet vermekte olan hastanede çekildiği iddia edilen ve müdürlüğümüze ulaştırılan görüntüler üzerine yapılan inceleme sonucu; Özel bir hastanenin eğitim salonunda çekilen video kaydının 1.5- 2 yıl öncesine ait olduğu, görüntüdeki kişilerden çoğunluğunun hastaneden ayrıldığı, biyoenerjiyle ilgilenen bir personel tarafından bu organizasyonun planlandığı ve o kişinin hastanedeki görevinden ayrıldığı, tamamen konuyla ilgilenen birkaç personelin katılımıyla gerçekleşen bir faaliyet olduğu hastane mesul müdürü tarafından ifade edilmiştir. Biyoenerji eğitimi verdiğini iddia eden ve görüntülerde yer alan kişi daha önce müdürlüğümüze başvurmuş, kendisine Sağlık Bakanlığı mevzuatlarında böyle bir uygulama tanımlı olmadığı dolayısıyla böyle bir çalışma yapamayacağı tarafımızdan iletilmiştir. Video görüntülerinin incelenmesi ve yerinde yapılan görüşme sonrası hastane mesul müdürlüğüne kurumlarında herhangi bir şekilde bu tip uygulamalara izin verilmemesi hususunda resmi yazı yazılarak kurum uyarılmıştır." Büyü bozma seansının yapıldığı iddia edilen hastane yetkilileri ise olayın bilgileri dışında gerçekleştiğini ve art niyetli kişilerin bunu çekerek yayımladığını kaydetti.

Görüntü Dökümü

-----------------------------

Ludmila C.'nin iki kişiye yaptığı seanstan görüntü

Tercümanın kalabalığa yapılan işlemi anlatması

Tercüman'ın 6.08'inci saniye de 'büyü' ifadesini kullanması

Haber : Süleyman EKİN- Kamera: Antalya-DHA)

=========================================================

2)TEKİRDAĞ'DA TIR DORSESİNDE 12 KAÇAK YAKALANDI

TEKİRDAĞ'da park halindeki TIR'ın dorsesine saklanan aralarında kadın ve çocuklarında bulunduğu 12 kaçak, şoförün dorse mührünü kontrol etmesi sonucu yakalandı. Kaçakların TIR'la birlikte yurt dışına çıkmak istediği tespit edildi. Tekirdağ'da 100'ncü Mahallesi'ndeki Yeni sanayi sitesine gelen Ferit Sevim, kullandığı 33 DFP 04 çekici, 33 BZN 85 plakalı TIR'ı park ederek evine gitti. Yasa dışı yollardan Avrupa ülkelerine gitmek isteyen aralarında kadın ve çocuklarında bulunduğu 12 kaçak, TIR'ın mührünü koparıp dorsesine saklandı. Sabah uyandığında dorse mührünün koparılmış olduğunu gören sürücü Sevim, gümrük ve polis ekiplerine haber verdi. TIR dorsesinde yapılan aramada 4 Irak, 8 Suriye uyruklu kaçak yakalandı. Kaçaklar sağlık kontrolünün ardından barınma evine teslim edildi. Soruşturma sürüyor.

Görüntü Dökümü

-------------------

-TIR'da yapılan inceleme

-Kaçakların TIR'dan indirilmesi

-Yaşlı adamın forkliftle indirilmesi

-Amatör kamera görüntüleri

Haber -Kamera: Ruhan YALÇIN/TEKİRDAĞ,-

=========================================================

3)ESKİŞEHİR FİLM FESTİVALİ'NİN ONUR ÖDÜLLERİ İZZET GÜNAY İLE LALE BELKIS'A VERİLECEK

ANADOLU Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi tarafından bu yıl 19'uncu düzenlenecek olan Uluslararası Eskişehir Film Festivali'nde onur ödülleri Türk sinemasının unutulmaz oyuncularından İzzet Günay ile Lale Belkıs'a verilecek.

Eskişehir'de 5-13 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek olan 19'uncu Uluslararası Eskişehir Film Festivali'nin tanıtım toplantısı Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi'nde yapıldı. Toplantıda İletişim Bilimleri Fakültesi Sinema Televizyon Bölümü öğretim üyeleri Doç.Dr. Aysun Yüksel, Yard.Doç.Dr.Yaprak İşcibaşı ile Yard.Doç.Dr. Serhat Serter, festivalle ilgili şu bilgileri verdi:  Festival, 5 Mayıs 2017 Cumartesi günü Anadolu Üniversitesi Sinema Anadolu'da gerçekleşecek açılış töreninin ardından, yönetmen Paul Negescu'nun 'Two Lottery Tickets' filminin Türkiye prömiyeri ile perdelerini sinema severlere açacak. 19'uncu Uluslararası Eskişehir Film Festivali kapsamında 4 belgesel, 41 uzun metrajlı ve 55 kısa film ve 60 Seansı film gösterime sunulacak. Mor Perde, Engelli Farkındalık, Dünya Sinemasının Genç Yıldızları, Sinema Tarihinin Unutulmazları, Dünya Festivallerinden, Türk Sineması 2016-2017, Gece Yarısı Sineması, Canlandırma Sineması, Hayatımız Belgesel ve Kısa filmler bölümleri ile sinemaseverlere festival coşkusu yaşatılacak.

19'uncu Uluslararası Eskişehir Film Festivali'nin onur ödülleri bu yıl, Türk sinemasının unutulmaz oyuncularından İzzet Günay'a ve Lale Belkıs'a verilecek. Sinemaya Emek ödülleri ise Tomris Giritlioğlu ve Zeki Baksı'nın olacak. 19'uncu Uluslararası Eskişehir Film Festivali'nde Yılın Performansı Ödülleri Ecem Uzun ve Haydar Şişman, Sinema Kültürüne Katkı Ödülü ise Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği'ne verilecek. 60 yaş ve üzeri festival izleyicileri, '+60 Seansında' İzzet Günay'ın başrolünde yer aldığı bir Osman F. Seden filmi olan 1963 yapımı 'Beni Osman öldürdü' ile Lale Belkıs'ın başrol oynadığı, Bir Ertem Eğilmez filmi olan, 1970 yapımı 'Kalbimin Efendisi' filmlerini izleyebilecek. Bu yıl festivalde İzzet Günay ve Lale Belkıs, düzenlenecek özel gösterimlerde 60 yaş üzeri izleyicilerle birlikte kendi filmlerini izleyecek. Festival kapsamında her yıl yeni bir başlık belirlenerek o başlık altında özgün filmlerin yer alması sağlanacak. Bu yılki başlık ise 'Mor Perde' Son yıllarda kadın yönetmenlerin olduğu kadar kadını merkeze alan filmlerin sayısında ciddi bir artış gözleniyor. Uluslararası Eskişehir Film Festivali de bu gelişmeye kayıtsız kalmadı. Mor Perde bölümünde üç özel film yer alıyor. Mor Perde'de Manıfesto (Julian Rosefeelt), Theır Fınest (Lone Scherfig) ve Samı Blood (Amanda Kernell) filmleri izleyici ile buluşacak.

ENGELLİ FARKINDALIK

Geçen yıl ilk kez izleyici ile buluşan 'Engelli Farkındalık' bölümü bu yıl da festivalde yer alıyor. Festival yönetimince önemsenen bölüm, geçen yıl gördüğü ilgi ile bundan sonra da festivalin ana bölümlerinden biri olacak gibi görünüyor. 19uncu Uluslararası Eskişehir Film Festivalinde Engelli Farkındalık bölümünde bu yıl izleyiciler Roger Ross Willimas'ın Lıfe Anımated, Vatche Boulghourjian'ın Tramontane, Sylvelin Makestad'ın I See You, Yunus Emre Albayrak'ın Uçuyorum Göklerde, S. Serhat Serter'in Gökkuşağına Dokunmak filmlerini görebilme şansını yakalayacak.

DÜNYA SİNEMASININ GENÇ YILDIZLARI

Festivalin bu bölümünde sinema dünyasına yeni adım atmış genç yönetmenlerin filmleri yer alıyor. Sinemaseverler yeni yönetmenlerle tanışıyor. Bu filmler; şöyle: Heartstone (Gundumundur Arnar Gundmundson), Amerıka Square (Yannis Sakaridis), Godless (Ralitza Petrova), Lady Macbeth (William Oldroyd), Hounds Of Love (Ben Young), El Clasıco (Halkawt Mustafa), The Wınter (Emiliano Torres), Clash (Mohammed Diab).

SİNEMA TARİHİNİN UNUTULMAZLARI

'Sinema Tarihinin Unutulmazları' bölümü, klasik filmlerin değerini bilen gerçek sinema tutkunları için özel seçilmiş filmler, yenilenmiş dijital versiyonlarıyla 19'uncu Uluslararası Eskişehir Film Festivali'nde. Michael Radford tarafından yönetilen 1984 yılı yapımı 1984, Andrzej Wajda'nın yönettiği 1976 yılı yapımı The Promısed Land ve Stanley Donen ve Gene Kelly tarafından yönetilmiş olan 1952 yapımı Sıngıng In The Raın Sinema Tarihinin Unutulmazları bölümünde izleyici ile buluşacak.

DÜNYA FESTİVALLERİNDEN

Dünya festivallerinde gösterimleri yapılmış olan filmlerden bir seçkinin yer aldığı bu bölümde sinemaseverlerin keyifle izleyeceği filmler yer alıyor. Bu filmler: On Body And soul (Ildiko Enyedi), The Salesman (Asghar Farhadi), Young Karl Marx (Raul Peck), Personal Shopper (Olivier Assayas), I Am Not madame bovary (Xiaogang Feng), Glory (Kristina Grozeva & Petar Valchanov).

TÜRK SİNEMASI 2016-17

Festivalin bu bölümünde, festivallerden ödülle dönmüş Türk filmleri sinema severlerle buluşacak. Kalandar Soğuğu (Mustafa Kara), Tereddüt (Yeşim Ustaoğlu), Babamın Kanatları (Kıvanç Sezer), Koca Dünya (Reha Erdem), Zer (Kazım Öz), Rauf (Barış Kaya & Soner Caner), Kaygı (Ceylan Özgün Özçelik), Rüya (Derviş Zaim) filmlerinin gösterimi yapılacak.

GECE YARISI SİNEMASI

Uluslararası Eskişehir Film Festivali'nin klasiği haline gelen Gece Yarısı Sineması bölümü bu sene de izleyiciye gergin geceler yaşatmaya hazırlanıyor. Festivalin bu bölümünde XX (Roxanne Benjamin, Karyn Kusama, St. Vincent, Jovanka Vuckovic), Berlın Syndrome (Cate Shortland) filmlerinin gösterimi yapılacak.

CANLANDIRMA SİNEMASI

Animasyon filmleri, Uluslararası Eskişehir Film Festivali'nin olmazsa olmazı. Bu bölümde, son dönemdeki en başarılı animasyon filmlerini izlemek mümkün. Bu yıl animasyon tutkunlarının izleme fırsatı bulacağı filmler şunlar: Ethel & Ernest (Roger Mainwood), The Red Turtle (Michael Dudok de Wit), Wındow Horses (Ann Marie Fleming).

HAYATIMIZ BELGESEL

Festivalin bu bölümü, sinemacının gözü ile belgelenen hayatları bize sunuyor. Davıd lynch: The Art lLıfe (Jon Nguyen) I Am not your Negro (Raoul Peck), Cameraperson (Kristen Johnson), 76 Mınutes and 15 Second Wıth Abbas Kıarostamı (Seyfolah Samadian) bu bölümde gösterimi yapılacak filmler.

KISA FİLMLER

Festivalde, Sundance 2017 Kısa Film Seçkisi'nden 10 kısa film, Türkiye'den Kısalar Seçkisi'nden 15 film, Dünyadan Kısalar Seçkisi'nden 20 film, Anadolu Üniversitesi 2017 Seçkisi'nden 10 film olmak üzere toplamda 55 kısa filme yer verilecek.

FESTİVAL SALONLARI

Festival filmleri Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Kampüsü Sinema Anadolu'da ve Kanatlı AVM CinemaPink'te gösterilecek. Festival filmlerinin biletleri, Anadolu Üniversitesi Yunusemre Kampüsü, Sinema Anadolu ve Kanatlı AVM CinemaPink gişelerinden günlük olarak satışa sunulacak. Kısa filmler ücretsiz olarak sinemaseverlerle buluşacak.

ASKIDA BİLET VAR MI?

Sinema Anadolu'da her yıl olduğu gibi bu yıl da 'Askıda bilet' uygulaması yapılacak. Bu uygulama ile izleyiciler diledikleri kadar bilet ücretini askıya bırakabilecek ve bu sayede ekonomik durumu uygun olmayanlar da diledikleri kadar film izleyebilecek.

Görüntü Dökümü:

------------------

-Festivalin tanıtım toplantısına katılan Doç.Dr.Aysun Yüksel, Yrd.Doç.Dr.Serhat Serter ve Yrd.Doç.Dr.Yaprak İşcibaşı'nın görüntüsü,

-Yrd.Doç.Dr.Serhat Serter'in konuşması,

-Yrd.Doç.Dr.Yaprak İşcibaşı'nın konuşması,

-Doç.Dr.Aysun Yüksel'in konuşması,

-Toplantıyı izleyenlerin,

-Festivalin tanıtım filminin,

-Onur ödülü verilecek olan İzzet Günay ve Lale Belkıs'ın fotoğrafıları bulunuyor.)

Haber -Kamera: Eyüp KELEBEK-ESKİŞEHİR,

=====================================================

4)DÜNYA ŞAMPİYONLARI PROJELERİNİ TANITTI

GAZİANTEP, Özel Sanko Okulları lise öğrencileri Amerika Birleşik Devletleri'nde 21-23 Nisan 2017 tarihlerinde düzenlenen Robogames Dünya Robot Yarışması'nda 2 dünya birinciliği, 2 dünya ikinciliği elde ettikleri projeleri tanıttı. Özel Sanko Fen-Teknoloji Lisesi ile Özel Sanko Koleji öğrencilerinden oluşan ekip, robotik derslerinde öğrendikleri ve kendilerini yetenekli gördükleri robotik branşlarından seçimlerini yaparak yarışmaya hazırlandı. Uluslararası 680 robotun 50 kategoride yarıştığı yarışmada,  Özel Sanko Okulları lise öğrencileri; Kağan Akbaş, 'Akıllı Yelek Projesi' Cemil Serden Şahin, 'Lego Tube Push Projesi' ile dünya birincisi, Koray Çekici ve Tekin Orkun Hengirmen 'Trafik Işığı Projesi' ile Atakan Aslan 'Lego Bowling Projesi' ile dünya ikincisi oldu.  Sanko Okulları Robotik Öğretmen Harun Bayseçkin  yaptığı açıklamada, Robogames yarışmasının dünyanın en büyük yarışmalarından biri olduğunu ve bu yıl yarışmalarda 680 robotun 50 farklı kategoride yarıştığını belirterek şunları söyledi:

"Amerika Birleşik Devletlerinde Robogames  isimli yarışma anlamında dünyanın en büyük yarışmalarından  bir tanesidir. Bu yıl Sanko Okulları olarak bu yarışmaya katılmaya karar verdik.  6 aylık bir hazırlık sürecinin neticesinde Kaliforniya eyaletine  bağlı Pleasanton kentinde düzenlenen  bir yarışmaya katıldık. Dünya'nın farklı okullarından 680 robotun 50 kategoride yarıştığı bir yarışmaydı. Biz bu yarışmaya 4 kategori'de 6 öğrencimiz ile katıldık.  Büyük projelerin yer aldığı yarışmada 2 dalda dünya  birinciliği 2 dalda dünya ikinciliği kazandık, 2 defa istiklal marşımız okutuldu ve bayrağımız göndere çekildi. Ülkemiz ve okulumuz adına gurulu anlar yaşadık."

Lego Tube Push Projesi ile dünya 1'incisi olan Özel Sanko Okulları 11'inci sınıf öğrencisi Cemil Serden Şahin ise projesinin sergilediği performans ile dünya 1'incisi  olduğunu ve uluslar arası arenada Türk bayrağının göndere çekilerek İstiklal Marşı'nın okunmasının gurur verici olduğunu söyleyerek şunları dedi:

"Amerika Birleşik Devletlerinde düzenlenen Uluslar arası Robogames yarışmasına Lego Tube Push projesi ile katıldım. Lego Tube Push robotu  belirli bir alanda çeşitli noktalara bırakılmış küpleri en kısa sürede toplamayı amaçlıyor.  Robotun başlangıç noktası ile bitiş noktası içerisinde yer alan 7 tane küpü 1 dakika içerisinde toplayabiliyor. Yarışmada sergilediğimiz performans ile 1'inci oldum. Uluslararası arenada İstiklal Marşımızın okunup, bayrağımızın göndere çekilmesi benim için çok gurur vericiydi. Eğitim hayatıma mühendislik alanında devam edip, ülkeme ve şehrime hizmet etmek istiyorum."

Görüntü Dökümü

-------------------------

Öğrencilerin derece aldıkları projeler

Harun Bayseçkin ile röp

Cemil Serden Şahin ile röp.

Genel ve detay görüntüler

Haber -Kamera: Ahmet SOYDOĞAN - GAZİANTEP-DHA)

GÖRÜNTÜ BOYUTU: 98 MB

Demirören Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
title