Dha Yurt Bülteni 15

Dha Yurt Bülteni 15

Kılıçdaroğlu'na 'Siyasetin CEO'su' pankartıyla karşılama (2)TUTUKLU CHP'Lİ GENÇLERİ ZİYARET ETTİCHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Antalya'da 24 Haziran'da yapılan Cumhurbaşkanlığı ve 27'nci Dönem Milletvekili seçimlerinin ardından oy çuvallarının getirildiği Antalya Adliyesi önünde, CHP ile...

Dha Yurt Bülteni 15

Kılıçdaroğlu'na 'Siyasetin CEO'su' pankartıyla karşılama (2)

TUTUKLU CHP'Lİ GENÇLERİ ZİYARET ETTİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Antalya'da 24 Haziran'da yapılan Cumhurbaşkanlığı ve 27'nci Dönem Milletvekili seçimlerinin ardından oy çuvallarının getirildiği Antalya Adliyesi önünde, CHP ile Ak Parti ve MHP'li grup arasında yaşanan gerginlikten sonra tutuklanan  CHP Antalya Gençlik Kolları üyesi 5 genci cezaevinde ziyaret etti. Kepez E Tipi Kapalı ve Açık Cezaevi'nde tutuklu gençlerle görüşen Kemal Kılıçdaroğlu, ardından da Döşemealtı Belediyesi'ndeki mesirelik alanda tutuklu gençlerin aileleriyle bir araya geldi. Görüşme sonrasında açıklama yapan Kemal Kılıçdaroğlu, "Antalya'da genç arkadaşlarımız tutuklu, onları ziyaret ettik. Daha sonra aileleriyle görüştük. Bazı sorunları var. O sorunların çözülmesi için il başkanımız ve milletvekillerimiz ellerinden gelen çabayı gösteriyorlar. Ailelerin bazı beklentileri var. Şikayete bağlı bir suç olduğu için Adalet Bakanlığı'ndan bir izin gerekiyor. O iznin de bir an önce gelmesi lazım ve bu arkadaşlarımızın tutukluluk hallerinin sona erdirilmesi gerekiyor. Bu konuda biz parti olarak elimizden gelen çabayı gösteriyoruz, göstermeye de kararlıyız. Bizi sevindiren husus hapishanede olan genç arkadaşların morallerinin iyi olması. Herhangi bir suçları yok ama keyfi olarak içeride tutuluyorlar. Umarım kısa süre içinde özgürlüklerine kavuşurlar" dedi. 

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

---------------------------

- Kemal Kılıçdaroğlu'nun cezaevi önünde açıklama yapması

Haber: Mehmet ÇINAR- Kamera: Emrah GÜL/ANTALYA,

==============================================

CHP LİDERİ KILIÇDAROĞLU, ABDAL MUSA ANMA TÖRENİNDE HALKA SESLENDİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Alevilerin inanç merkezi olan Antalya'nın Elmalı ilçesindeki Tekke Mahallesi'nde 13'üncü Uluslararası 34'üncü Ulusal Abdal Musa Sultanı Anma etkinliğine katıldı. Tekke Mahallesi'ndeki Abdal Musa Türbesi'ni ziyaret eden Kemal Kılıçdaroğlu, ardından şenlik alanında etkinliğe katılan vatandaşlara seslendi. 

Sevgi gösterileri ve 'Türkiye seninle gurur duyuyor' sloganlarıyla sahneye çıkan Kemal Kılıçdaroğlu, "Abdallar bizim kültürümüzün en önemli unsurlarıdır. İran-Türkmenistan Havzası'nda bulunan ve Ahmet Yesevi ocağında yetişen Abdallar 13'üncü yüzyılda Anadolu'ya geldiler, Balkanlar'a, Nil Havzası'na, Dicle-Fırat Havzası'na yerleştiler. Anadolu'nun Türkleşmesine, Müslümanlaşmasına büyük katkıda bulundular" dedi.

Hacı Bektaş-ı Veli'nin bizzat Ahmet Yesevi tarafından Anadolu'ya gönderildiğini belirten Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Abdalların özelliği nedir?. Birinci özelliği Abdallar önemli düşünürlerdir. İyiyi, kötüyü ayırt ederler ve toplumun aydınlanmasında büyük katkıda bulunurlar. Düşünür olmalarının gereği olarak da hayatı sorgularlar. Abdalların düşünür olması onların bugüne kadar yaşamalarına büyük bir ortam hazırlamıştır. Onlar aynı zamanda birer şair ve ozandırlar. Halka düşüncelerini şiirleriyle, deyişleriyle anlatmışlardır. Halkın diliyle konuşmuş ve bugüne kadar güzel Türkçemizi yaşatmışlardır. Abdalların bir başka özelliği bilime ve bilimin ışığına inanmalarıdır. Yunus Emre bunun en güzel düşünceleriyle bize aktarmıştır. 'İlim ilim bilmektir, ilim kendini bilmektir, sen kendini bilmezsen bu nice okumaktır' der. Aynı zamanda bilime değeri veren sadece Abdallar değil peygamberimiz Hz. Muhammed de bilime olağanüstü önem vermiştir. 'Alimin ölümü alemin ölümü gibidir' demiştir. Hz. Ali, 'Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum' demiştir. Abdalların bir başka özelliği tasavvuf erbabıdırlar ve inancın derinliklerine inmeleridir. Abdallar hoşgörünün, güzelliğin, iyiliğin önemi bilir ve bütün topluma öğretirler." 

Abdalların aynı zamanda dilimizi kuşaktan kuşağa yaşattıklarını da belirten Kılıçdaroğlu, "Sarayın diliyle halkın dili arasına önemli mesafeler olduğunu bütün topluma göstermişlerdir. Bugün sarayın dili konuşulmaz ama halkın dili Abdallar aracılığıyla yüzyıllar boyunca kuşaktan kuşağa bize gelmiştir. Aynı şekilde onlar zulme karşı direnmişlerdir. Sürekli hakkın, haklının yanında durmuşlardır. Pir Sultan Abdal, Köroğlu, Dadaloğlu, Abdal Musa bunların örnekleridir. Abdalların en önemli özelliklerinden birisi de ahlakı toplumun her kesimine yaymalarıdır. Eline, diline, beline sahip olmak bu düşüncenin temel özlerindendir. Onlar aynı zamanda adaleti savundular. O kadarki 'Düşmanınız bile olsa insan olduğunu unutmayın' der Hacı Bektaş-ı Veli. Adil davranmak, adaletle hükmetmek yine Abdallığın temel görevlerinden birisidir. İnsanı Allah'ın yarattığı en değerli varlık olarak görürler ve kendi gönül Kabe'sini insan olarak kabul ederler. Kadın erkek ayrımı asla yapmadılar, insanı önemli bir değer olarak gördüler. Abdal Musa'nın bu topraklar için ne kadar değerli olduğunu biliyoruz. Bu kültür yok edilmek istendi ama asla yok edemediler. Çünkü bu kültürün kökeninde insan sevgisi, adalet, beraberlik, kardeşlik var. Bu tür yaşamak zorundadır ve yaşayacaktır. Abdal Musa'yı, Hacı Bektaş-ı Veli'yi, Mevlana'yı, Erzurumlu Emrah'ı bunun için anıyoruz" dedi. 

BİRLİK VE BERABERLİK VURGUSU

Asla kin tutmayacakları ve kinden yana olmayacaklarını dile getiren Kemal Kılıçdaroğlu, insandan, sevgiden, hoşgörüden yana olacaklarını kaydetti. İnsan dışındaki bütün canlıları da bu dünyanın kabul gördüğünün bilinmesi gerektiğini aktaran Kılıçdaroğlu, yüreğinde kin tutan insanın sadece insan düşmanı değil bütün doğanın da düşmanı olduğunu söyledi. Huzura, birlik ve beraberliğe ihtiyaç olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, "Hepimizin gönül rahatlığıyla bu ülkenin sokaklarında, caddelerinde gezmeye ihtiyacımız var. Hep birlikte dostluğu egemen kılmaya ihtiyacımız var. Bu ihtiyacı özellikle bugün Abdal Musa törenlerinde sizlerle paylaştığım için ayrıca çok mutluyum, huzurluyum" diye konuştu.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

-----------------------------

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Abdal Musa Türbesi ziyareti

Etkinlik alanı görüntü

Halka hitap etmesi

Haber: Mehmet ÇINAR- Kamera: Emrah GÜL/ANTALYA,

==============================================

TERMİK SANTRALDE ÇÖKME SIRASINDA İŞÇİNİN KAÇIŞ ANI KAMERADA

Muğla'nın Yatağan ilçesindeki termik santralde kömür sevk kanalının çökmesi sonucu 10 işçinin yaralandığı, 2 işçinin öldüğü o anlar, iş yerinin güvenlik kamerasınca görüntülendi. Kömür sevk kanalının bir anda çöktüğü görüntüler dün ortaya çıkarken, bugün ortaya çıkan bir diğer görüntüde ise bir işçinin çökme anında panikle kaçtığı görülüyor.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

-----------------------------

Çökme anları

İşçinin kaçması

Haber: Cavit AKGÜN/  Muğla

===========================================

Kaynak: DHA