Dha Yurt Bülteni-14

Dha Yurt Bülteni-14

1)BATMAN'DA "TERÖRE KARŞI ORTAK VİCDAN VE KATAR'I SAHİPLENME" EYLEMİBATMAN'da bir araya gelen çeşitli sivil toplum kuruluşu temsilcileri, 'Teröre karşı ortak vicdan ve Katar'ı sahiplenme' eylemi düzenledi.

Dha Yurt Bülteni-14

1)BATMAN'DA "TERÖRE KARŞI ORTAK VİCDAN VE KATAR'I SAHİPLENME" EYLEMİ


BATMAN'da bir araya gelen çeşitli sivil toplum kuruluşu temsilcileri, 'Teröre karşı ortak vicdan ve Katar'ı sahiplenme' eylemi düzenledi.


Önceki gün Kozluk İlçes'nde meydana gelen saldırılarda şehit olan öğretmen Aybüke Yalçın ve Uzman Çavuş Soner Fazlıoğlu, sivil toplum kuruluşlarının düzenlediği eylemle anıldı. 'Teröre karşı ortak vicdan ve Katar'ı sahiplenme' adı altında düzenlenen eylemde, sivil toplum kuruluşları adına hazırlanan ortak açıklamayı Batman AK Parti İl Başkanı Diyaeddin Uçar okudu. Hiçbir etnik kökeni ayırt etmeden, teröre maruz kalmış herkesi rahmetle andıklarını belirten Uçar, "Bu saldırılar sadece iki gencimize değil, huzurumuza, dayanışmamıza, kardeşlik hukukumuza ve çocuklarımızın geleceğine yönelik olarak planlanmış çirkin ve kalleş bir saldırı olarak hafızalarda yer edinecektir. Kırmızı fularlı bir terörist olmadığı için içimizdeki bir takım hainlerin görmezden geldiği bu kahpe saldırıyı ve al bayrağımızı dalgalandırmak için gece gündüz demeden koşan uzman çavuşumuzun hatırasını gelecek nesillere aktarmak ve hatırlatmak, bu ülkeyi seven bizlerin ortak sorumluluğu ve görevidir. Katil örgütlerin ve işbirlikçilerin aramızdan aldığı Aybüke Yalçın ve Uzman Çavuş Soner Fazlıoğlu kardeşimize kıyanlar bilsin ki, siz sadece çocuklarımızın geleceğini aydınlatan genç bir fidanı ve ülkemizin geleceğini koruyan bir Mehmetçiği değil, çocuklarımızın geleceğini de katlettiniz" dedi.


Görüntü Dökümü:


-Açıklamanın yapıldığı yer


-Açıklamaya katılanlar


-Uçar'ın konuşması


-Genel ve detay görüntü


Haber-Kamera: Arif ARSLAN-Reşat YİĞİZ/BATMAN,  


Görüntü Dökümü:


-Açıklamanın yapıldığı yer


-Açıklamaya katılanlar


-Uçar'ın konuşması


-Genel ve detay görüntü


Haber-Kamera: Arif ARSLAN-Reşat YİĞİZ/BATMAN,  


================================================


2)ZEYTİNCİLİK YASASI İÇİN ORTAK AKIL ÇAĞRISI YAPTILAR


BALIKESİR'in Edremit ilçesinde, CHP Edremit İlçe Teşkilatı tarafından düzenlenen toplantıda "Zeytinlik Yasa Tasarısı konuşuldu.Toplantıda, CHP'li Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, milletvekillerine çağrıda bulunup, "Zeytinin ne olduğunu, sadece tabakta kahvaltı mezesi veya bardakta yağ olmadığını, zeytinin bir kültür olduğunu burada bizimle beraber yaşarken göreceklerdir. Ben onlardan bunu görmeden, burada birlikte beraberce yaşamadan, bu kararı vermemelerini rica ediyorum" dedi. CHP Balıkesir Milletvekili Namık Havutça  da zeytincilik yasa tasarısının Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nda görüşülmesine tepki gösterdi.


CHP Edremit İlçe Teşkilatı'nda düzenlenen toplantıda "Zeytincilik Yasa Tasarı" konuşuldu. Toplantıya CHP'li Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, CHP Balıkesir Milletvekili ve Adalet Komisyonu üyesi Namık Havutça ve partililer katıldı.


Toplantıda konuşan Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, 'Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Amacıyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın ikinci maddesinin tekrar görüşülmek üzere komisyona gönderilmesinin ardından, milletvekillerinin karar vermeden önce bölgede misafir olmalarını istedi. Zeytinin, insanlarla beraber yaşayabilen ender ağaçlardan bir tanesi olduğuna dikkat çeken Başkan Saka, "Çoğu ağaç arasında insan yaşamaya başladığında yok olur gider. Ama zeytin ağacına insan eli değdikçe, o zeytin ağacı daha güzelleşir, daha gürleşir ve daha bol verim vermeye başar. Onun için zeytinle insanı sanayi için birbirinden ayırmaya gerek yoktur" dedi.


"ZEYTİNLE İNSANI BERABER YAŞATALIM"


Başkan Saka, şöyle devam etti:  


"Zeytinlikler arasına küçücük butik oteller yapılabilir. Zeytinle beraber insanı yaşatalım. Ama zeytinlikler arasına sanayi tesislerini, enerji tesislerini kesinlikle oluşturmayalım. Onun için bu yasayı teklif eden arkadaşlarımız gelsinler, milletvekillerimiz gelsin burada birkaç gün bizimle beraber yaşasınlar. Zeytinin ne olduğunu, sadece tabakta kahvaltı mezesi veya bardakta yağ olmadığını, zeytinin bir kültür olduğunu burada bizimle beraber yaşarken göreceklerdir. Onun için ben onlardan denemeden burada birlikte beraberce yaşamadan bu kararı vermemelerini rica ediyorum. 'Zeytinimizi lütfen özgür bırakın' diyorum. Biz, birlikte, beraberce mutluyuz. Birlikte yaşayarak daha çok uzun yıllar geçirmeye niyetliyiz ve zeytin ağaçlarımızı nasıl dedelerimizden aldıysak, geleceğe, torunlarımıza da bırakmak niyetindeyiz. Onun için bu işte hiç birbirimizi yormayalım."


"MADEN LOBİSİNİN BASKISI VAR"


CHP Balıkesir Milletvekili ve Adalet Komisyonu Üyesi Namık Havutça ise zeytincilik yasa tasarısının Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nda görüşülmesine tepki gösterdi. "Halka rağmen, millete rağmen yasaları bu topluma dayatamazsınız" diyen Milletvekili Havutça, zeytin kanunun 6 defa değiştirilmeye çalışılıp, ret edildiğini söyledi. Havutça, "Ya siz Türk Milleti'nin bu halkın zekasıyla alay mı ediyorsunuz? 6 defa ret edilen aynı şekilde gelmiş. Bu düzenlemeler daha önce geldi. Biz bunu yaptığımız takdirde Türkiye'de zeytinciliğin ve zeytinin ölüm fermanı olacak. Sizin aklınıza sanayinin gelişmesi denince zeytinlik alanlar mı geliyor? Zeytinin olmadığı birçok yer de alternatif sanayi bölgeleri yapın. Ama sizin gözünüz İsviçre Alpleri'nden sonraki en zengin oksijen depolarına sahip olan ve insan sağlığının en güzel yaşatılabileceği, dünyanın ez lezzetli zeytinyağının üretildiği Kazdağları'ndaki ve Körfez'deki zeytinlik alanlarda. Çünkü üzerinizde maden lobilerinin baskısı var. Zeytin Yasası, denen bu ucubeyi, bölge halkımız zeytin üreticimiz istemiyor. Bunu isteyenler maden lobileri. Bir rant anlayışıyla karşı karşıyayız" dedi.


"ORTAK AKILDA ORTAK KARAR VERİLMELİ"


Milletvekili Havutça, "Türkiye'de sanayinin gelişmesiyle ilgili 98 maddelik yasa tasarısının içerisine 3 madde getirildi, üstelik Sanayi Komisyonu'nda. Daha sonra, bizlere ölümü gösterip, sıtmaya razı etmek için bazı maddeleri çıkardılar. Zeytinlik alanları çoğalması için Bakanlık yetkilileri derhal bölgemizin en büyük üreticisi olan TARİŞ,  Marmara Birlik, Ziraat Odaları, bölgede zeytin üretim alanlarında görevli belediye başkanlarıyla, akademik çevreler ile oturarak zeytinin ve zeytinciliği nasıl gelişebileceği noktasında ortak akılda ortak karar vermeliler. Tüm tohumlar, yabancı şirketleri tekeline geçmiştir. Genetiği tek teslim alınamayan binlerce yıldır bu topraklarda üretimine devam edilen zeytinlik alanlardır" diye konuştu.


Görüntü Dökümü


----------------------:


-Toplantıdan görüntü


-CHP'li Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka'nın konuşması


-CHP Balıkesir Milletvekili ve Adalet Komisyonu üyesi Namık Havutça'nın konuşması


-Genel ve detay görüntüler


(Haber-Kamera: Fatih Emrah ERDOĞAN/ EDREMİT (Balıkesir),


==========================================================


3)AYRI YAŞADIĞI EŞİYLE İLİŞKİSİ OLDUĞUNU ÖNE SÜRDÜĞÜ ADAMI ÖLDÜRDÜ


KÜTAHYA'nın Tavşanlı İlçesi'nde 48 yaşındaki Mehmet Ali T,. ayrı yaşadığı eşiyle ilişkisi olduğunu öne sürdüğü 45 yaşındaki Mehmet Teke'yi bıçaklayarak öldürdü.


Olay dün gece Cumhuriyet Meydanı'nda meydana geldi. İddiaya göre Mehmet Ali T., ayrı yaşadığı eşi 45 yaşındaki Kadriye T. ile ilişkisi olduğunu öne sürdüğü Mehmet Teke ile tartıştı. Kavgaya dönüşen olayda Mehmet Ali T., Mehmet Teke'yi bıçakla çeşitli yerlerinden yaralayıp kaçtı. Ağır yaralanan Mehmet Teke ambulansla Tavşanlı Doç.Dr. Mustafa Kalemli Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Evli olduğu ve semt pazarlarında takı ile süs eşyaları sattığı belirtilen Mehmet Teke, doktorların çabasına rağmen kurtarılamadı.


Polis ekipleri, olay yerinden kaçan Mehmet Ali T.'yi kısa sürede yakaladı. Gözaltına alınan Mehmet Ali T.'nin sorgulamasının tamamlanmasından sonra adliyeye sevk edileceği belirtildi.


Görüntü dökümü:


-Mehmet Ali T. adliye binasından çıkarken,


-ölenin sağlık fotoğrafı ile olay yerindeki kan izlerinin çekilmiş fotoğraflı görüntüye eklendi.)


Haber-Kamera: Tuna İŞLEYEN-TAVŞANLI,(Kütahya),


=======================================================


4)EMİN ÇAPA: YENİ ÇAĞI KAÇIRANLAR YERYÜZÜNDEN SİLİNECEK


 


 KANAL D'nin sabah haberlerini sunan Emin Çapa, Adana'daki söyleşide yaptığı konuşmada, "İmparatorluğumuz sanayi devrimini yakalayamadığı için yıkıldı. Daha sonra bu çağın özelliklerini alabildik. Ancak bu yeni bilimsel çağı kaçıranların böyle bir şansı olmayacak. Yeryüzünden silinecekler" dedi.


Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası Çocuk ve Gençlik Korosu'nun kapanış konseri öncesi sahneye gelen Emin Çapa, bir söyleşi yaptı. Sanayi devriminin yakalayamadığı için Osmanlı İmparatorluğu'nun yıkıldığını anlatan Çapa, "Girmiş olduğumuz yeni çağda artık bilgi aritmetik olarak değil geometrik olarak artıyor. Sanayi devrimini kaçırmış olsak da daha sonra bunun nimetlerinden yararlanabildik. Ancak bu yeni çağda böyle bir şans olmayacak. Bu çağa ayak uyduramayan, ülkeler ve insanlar tarih sahnesinden silinecek. Eğer çocuklarımızı geleceğin ihtiyaçlarına göre yetiştiremezsek, biz, çocuklarımız, ülkemiz ve insanlık kaybedecek" diye konuştu.


Dünyada yaşanan çeşitli bilimsel gelişmelerden örnekler veren Çapa, 3 boyutlu yazıcılarda insan organların bile basılacağını belirterek şunları söyledi:


"Artık 3 boyutlu yazıcılar sayesinde her ev bir fabrikaya dönüşecek. Bu yazıcılarla yapılan yapay organla bir fare tam 3 ay yaşatıldı. 10 yıl önce evrenin haritasını yüzde 50 doğrulukla yapıyorduk. New Mexico'da kurulan bir teleskopla doğruluk payı artık yüzde 90'a çıktı. Bu teleskop faaliyete geçtikten tam bir ay sonra insanlığı ürettiği tüm astronomik bilgiden fazla bilgi üretti. Atacama Çölü'ne kurulan teleskoplar da her 5 günde insanlık tarihinin topladığı veriden fazla bilgi topluyor. OECD ülkeleri arasında PİSA testi yapılıyor. Bu test her ülkenin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gerçekleştiriliyor. Bu testteki durumumuz çok kötü. Kendi dilinde okuduğunu anlamada 72 ülkeden 50'inci olan bir çocuk, bizi dünyanın en büyük 10'uncu ekonomisi arasına sokabilir mi? Bizim çocuklarımız salak değil. Sistem çocukları aptala dönüştürüyor. Bizim neslimiz aptal değil ama bir şey var. 'PİSA testleri bizi rezil ediyor. Artık girmeyelim' diye konuşuluyor Ankara'da. Bir sorun var ortada. Bu sorunu çözelim niçin testten çıkalım. Türkiye'de eğitim sorunu var. Bırakalım boş şeyleri geleceği inşa etmek, eğitimle ilgili bir şey."  Söyleşinin ardından ÇDSO Çocuk ve Gençlik Korusu sezon kapanış konseri verdi.


Görüntü Dökümü


------------------------


Emin Çapa'nın sunumu


Çocukların koro halinde şarkı söylemesi


Salondaki velilerin alkışlaması


Genel görüntü ve detay


SÜRE: 05'13"    BOYUT: 318 MB


Haber-Salih ÜÇTEPE/ Kamera: Eser PAZARBAŞI ADANA,

Kaynak: DHA