Dha Yurt Bülteni-12

Dha Yurt Bülteni-12

TERÖR PROPAGANDASI YAPAN 12 KİŞİ ADLİYEYE SEVK EDİLDİ(2)9 KİŞİ TUTUKLANDIKOCAELİ'de, bölücü terör örgütü PKK'ya üye oldukları ve terör propagandası yaptıkları iddiaları ile gözaltına alındıktan sonra adliyeye sevk edilen 8'i öğrenci 12 kişiden 9'u tutuklandı.

Dha Yurt Bülteni-12

TERÖR PROPAGANDASI YAPAN 12 KİŞİ ADLİYEYE SEVK EDİLDİ(2)

9 KİŞİ TUTUKLANDI

KOCAELİ'de, bölücü terör örgütü PKK'ya üye oldukları ve terör propagandası yaptıkları iddiaları ile gözaltına alındıktan sonra adliyeye sevk edilen 8'i öğrenci 12 kişiden 9'u tutuklandı.

Kocaeli Adliyesi'nde hakim karşısına çıkan 12 kişiden PKK/KCK terör örgütünün Gençlik yapılanması YGD-H üyesi oldukları iddia edilen İbrahim Malkoç, Ramazan Keskin, Şiyar Kahraman, Muhammet Yılmaz, Şilan Koşar, Berrin Ünsal, Murat Ülgen, Burcu Güne, Zana Yiğit tutuklanarak cezaevine gönderildi. Dilan Beyhan, Recai Pişbek, Abdulhakim Erşari adli kontrolle serbest bırakıldı.

Haber: Selda Hatun TAN/KOCAELİ, 

=================================================

BAKAN SOYLU: ADIM ADIM İSTEDİĞİMİZ NOKTAYA KAVUŞACAĞIZ (3)

"UYUŞTURUCUYU SADECE TİCARET İÇİN KULLANMIYORLAR"

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sivas'ta 135'inci Dönem Kaçakçılık İstihbarat Koordinasyon Kurulu Toplantısı'na katıldı. Basına kapalı olarak kentteki bir otelde gerçekleştirilen toplantının ardından Bakan Soylu, gazetecilere açıklamada bulundu. Başta uyuşturucu olmak üzere kaçakçılığın doğrudan terörle ilişkili olduğunu belirten Soylu, şunları söyledi:  

"Terörü besleyen bir hadisedir ve terörün mütemmim gücüdür. Hem teröre finansman sağlamaktadır, hem de terörün yaptığı gibi gençleri hedef almaktadır. Hem de terörün sürdürülebilirliğini sağlamaktadır. Dağlarda, mağaralarda operasyonlar sırasında uyuşturucular ele geçirilmektedir. Bunlar sadece ticaret için orada değildir. Bu maddeler o insanları katliam yapabilecek bir anlayışa getirmek, onları birebir canlı bombaya dönüştürmek için kullanılmaktadır. Yani hem parasıyla satıyorlar, hem kullanıyorlar, hem de onların aracılığıyla teröriste silah ve mühimmat alıyorlar. ve düşünmeyen, saldıran, beline bomba sarıp patlatan canavarlar oluşturuyorlar. ve bu yüzden Türkiye, uyuşturucu ve kaçakçılık meselesine teröre verdiği önemi vermektedir. Devletimiz uyuşturucu konusunda bugün tam bir teyakkuz halindedir. Arkadaşlarıma söylediğim açık ve nettir. Dağdaki eli silahlı terörist bizim için neyse okul önünde uyuşturucu hap satan torbacı da bizim için aynıdır ve muamele de aynıdır. Bu muameleyi yapmakta bizim hem vatandaşlık görevimizdir hemde devletin bize yüklediği bir görevdir." 

"9 AYDA, 23 BİN 150 UYUŞTURUCU OPERASYONU YAPILDI"

Uyuşturucu ile mücadele noktasında elde edilen verileri açıklayan Bakan Soylu şu bilgileri aktardı:  

"Son 9 ayda 81 ilde 23 bin 150 uyuşturucu operasyonu yapılmıştır. Bu önemli bir rakamdır. 37 bin 991 kişi gözaltına alınmış ve bunlardan da 7 bin 652 kişi tutuklanmıştır. Bu operasyonlarda ele geçirilen uyuşturucunun piyasaya değeri, 1.66 milyar Türk Lirası'dır. 2017'nin birinci dönemi dediğimiz ilk 4 ayda geçen yıla kıyasla yakalanan eroin yüzde 54, esrar yüzde 288, afyon yüzde 209, bonzai yüzde 32, metamfetamin yüzde 157, ecstasy 55 oranında artış göstermiştir. Esrar ve eroin gibi maddelerin yakalanmasında yüzde 134, sentetik hap ve ham maddelerin yakalanmasında da yüzde 79 oranında artışlar gerçekleşmiştir. Aynı dönem için göçmen kaçakçılığında, olay sayısı açısından yüzde 28 azalma görülürken, yakalanan göçmen sayısında da yüzde 71 azalma görülmüştür. 2017'nin ilk 4 ayında yakalanan kaçak göçmen sayısı 16 bin 586, yakalanan organizatör sayısı da bin 240 olmuştur. ve bu organizatörlerin büyük bir bölümünün tutuklandığını ifade etmek istiyorum. ve yüksek para cezaları kesiyoruz." 

"SORUMLULUĞU BİZDE, ACIMAYACAKSINIZ"

Türkiye'nin başına uyuşturucu belasını sarmak istediklerini belirten Bakan Soylu, şunları söyledi:  

"Çaresizlik bizim toplumumuzun karşı karşıya kalacağı en son şeydir. Bizim ne dinimize uyuyor, ne milletimize uyuyor, ne medeniyetimeze uyuyor. Bu dünyanın başımıza sarmak istediği bir beladır ve ifade etmek istiyorum ki zihnine ve bedenine terörizmdir. Bu kadar açık ve nettir. Sadece bölücü örgütlerin terörizmi, sadece FETÖ'nün terörizmi, sadece DEAŞ'ın terörizmi, sadece PKK'nın, DHKP-C'nin terörizmi yoktur. İşte bununda terörizmi var ve bunu hep beraber yaşıyoruz. Burada özellikle yaz dönemini uyuşturucuyla mücadele dönemi olarak geçirmeliyiz. Okullar açılmadan 1 ay önceden itibaren bütün stratejimizi net bir şekilde ortaya koymalıyız. Yani okul başladığından itibaren düğmeye basacağız. Okulların çevresinde bir tek uyuşturucu satıcısı, serkeş, berduş ve çocuklarımıza musallat olan kimseyi görmek istemiyoruz. Gençlerimizin yarına ailelerimizin bütünlüğü içinde ulaşmasını sağlayabilecek adımları ortaya koyacağız. Benim güvenlik kuvvetlerine buradaki talimatım ve söylediğim her zaman net ve açıktır. Uyuşturucu satıcısını gördüğünüz yerde acımayacaksınız. Sorumluluğu bizim üzerimizdedir. Bu kadar basit. Acımayacaksınız." 

"KARGO KAÇAKÇILIĞININ ÖNÜNE GEÇECEĞİZ"

Rutin uygulamalarla uyuşturucudan ve kaçakçılıktan kurtulamayacaklarını belirten Soylu, konuşmasını şöyle tamamladı:  

"Rutin bizim en büyük düşmanımızdır. Bu kadar açık ve net. Rutinle beraber bu işler çözülmez ve bitmez. Yani normal uğraşlarla, normal mücadelelerle bu işler bitmez. Uyuşturucu dağıtımıyla ilgili önemli bir konu olan kargo yoluyla kaçakçılığın önüne geçmek için tedbirler alıyoruz. Bu toplantıda arkadaşlarımız bunu da değerlendirdiler. Şeytanın aklına gelmeyen yöntemler maalesef uyuşturucuyu doğrudan kargoya veriyorlar ve haliyle kargo firmasında da bir polis denetimi olmadığı için uyuşturucuları bu şekilde yerlerine ulaştırmaya çalışıyorlar. Bu amaçla kargo dağıtım şirketlerinin bölge merkezlerine, hava yolu şirketlerinin kargo merkezlerine gerek x-ray cihazı konulması gerekse Ulaştırma Bakanlığı'mız ile yapmış olduğumuz ve önümüzdeki günlerde gerçekleştireceğimiz kanun ve düzenlemelerinde bu konularda önemli tedbirler alabileceğini ve sonuçları bize ulaştırabileceğini düşünüyoruz."

Görüntü Dökümü:

---------------------------------

-Toplantıdan görüntü

-Toplantı sonrası Bakan Soylu'nun açıklamaları

Haber-Kamera: SİVAS, DHA

==================================================

YILMAZ VURAL'IN BABASI KOCAELİ'NDE TOPRAĞA VERİLDİ

GÖZTEPE Teknik Direktörü Yılmaz Vural'ın bir süredir tedavi gördügü hastanede yaşamını yitiren babası Nurettin Vural Kocaeli'nde toprağa verildi.

Göztepe Teknik Direktörü Yılmaz Vural'ın İstanbul'daki bir hastanede bir süredir tedavi gören 96 yaşındaki babası Nurettin Vural bugün İstanbul Ataşehir Mimar Sinan Camisinde kılınan öğlen namazının ardından cenazesi Kocaeli'nin Kartepe İlçesi'ne getirildi. Yapılan defin işlemlerinin ardından merhuma dualar okundu. Yılmaz Vural'ın üzgün olduğu görülürken Vural'ı Göztepe Kulübü ikinci başkanı Talat Papatya, sevenleri ve spor camiasından bir çok kişi yanlız bırakmadı. Nurettin Vural'ın cenazesi Büyük Derbent Tatar Nusretiye Köyü Kabristanlığı'nda aile mezarlığında toprağa verildi. Ardından Yılmaz Vural taziyelerini kabul etti.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

-------------------------------

-Yılmaz Vural tabutu taşırken

-Mezarlıktan görüntüler

Haber: Alişan KOYUNCU-Orhan UZUN/KARTEPE(Kocaeli)

==================================================

KAHRAMANMARAŞ'TA, HIRSIZLIK ŞÜPHELİSİ 12 KİŞİ ADLİYEDE

Kahramanmaraş'ta, ev ve işyerlerinden hırsızlık yaptığı iddiasıyla gözaltına alınan 12 kişi adliyeye sevk edildi.

Asayiş Şube Müdürlüğü Hırsızlık Büro Amirliği görevlilerince yapılan çalışmalarda; evlerde ve işyerlerinde meydana gelen hırsızlık olaylarını gerçekleştirdikleri öne sürülen 12 kişinin adresini saptadı. Bunun üzerine harekete geçen polis, çeşitli semtlerdeki çok sayıda adrese eş zamanlı baskın yaptı. Polis, hırsızlık olayına karıştığı saptanan 12 kişiyi gözaltına alarak Asayiş Şube Müdürlüğü'ne götürdü. Sorgulaması tamamlanan 12 kişi adliyeye sevk edildi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

----------------------------

Zanlıların çıkartılması

Zanlıların polis otosuna bindirilmesi

Genel ve detay görüntüler

Haber: Metin Faruk TAMER-Kamera: Ahmet ÖZER-KAHRAMANMARAŞ-DHA)

GÖRÜNTÜ BOYUTU: 60 MB

===================================================

'DUR' İHTARINA UYMAYAN SÜRÜCÜYE POLİS SİLAH ÇEKTİ

ZONGULDAK'ın Çaycuma İlçesi'nde 'dur' ihtarına uymayan otomobilin sürücüsü, motosikletli polisin önüne geçip silahını çekmesiyle durdurularak gözaltına alındı.

Olay, dün akşam Nihat Kantarcı Caddesi'nde meydana geldi. Polis, trafik güvenliğini tehlikeye soktuğu ihbarı yapılan otomobilin sürücünü durdurmak istedi. Ancak sürücü polisin 'dur' ihtarına uymadı. Caddede görevli motosikletli trafik polisi, telsizden plakası anons edilen otomobilin önüne geçip silahını çekti. Bunun üzerine sürücü otomobili durdurdu. Polis memuru, daha sonra silahı yerine koyup gelen sivil polis memuru ile birlikte sürücünün yanına gitti. Araçtan inmek istemeyen sürücü Turgay K., polisler tarafından kelepçelenip gözaltına alındı. Bir vatandaşın cep telefonuyla görüntülediği olayın ardından sürücü karakola götürüldü. Suç unsuruna rastlanmayan Turgay K., ifadesi ardından serbest bırakıldı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

---------------------------------

-Polisin silahını sürücüye doğrultması

-Sivil polisin sürücüyü araçtan dışarıya çıkarması

-Sürücünün gözaltına alınması

-Kelepçe takılması

-Kalabalık

-Polis otosuna bindirilmesi

Süre: (05.05) Boyut: (114 MB)

Haber: Yeliz ALAGÖZ/ ZONGULDAK,

================================================

BAYAN YOLCULARA ÖZEL VAGON" UYGULAMASINI DESTEKLEYEN DE VAR KARŞI ÇIKANDA (Görüntü Ekiyle Yeniden) 

 

BURSA'da  Otosansit metro istasyonu durağında başlayan  "Bayan yolcularımıza öncelikli vagon" uygulamasına bazı vatandaşlar tepki gösterirken bazıları da destek verdi.

Dün CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu'nun gündeme getirdiği ve Otosansit Metro İstasyonu'nda başlayan "Bayan yolcularımıza öncelikli vagon" uygulamasına bazı vatandaşlar destek verirken bazıları da karşı çıktı. İstasyonda yere yapıştırılan yazıyı okuyan Mehmet Çetin isimli vatandaş, "Bayan yolcularımıza öncelik veriniz" şeklinde yazılsaydı daha güzel olurdu dedi. İstasyona gelen kadınlar uygulama konusunda sessiz kalırken Hadi Şen isimli vatandaş, "Bence çok güzel olmuş. Her yerde olması  lazım" diyerek uygulamaya destek verdi.

Görüntü Dökümü:

------------------

-Metronun içinden görüntü

-Kapının açılması ve yazının görünmesi

-Bayan yolculara özel yazısı ile metronun görüntüsü

-Metroya gelen vatandaşlarla röportaj

-İstasyonda CHP milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu ile röp

-Vagonun hareket halinde seyahat eden  yolculardan  görüntü

-Kadınlarla röp

Haber: Edip TEKİN/ BURSA,  

===========================================

AYDIN'DA KÖYLÜLERDEN JEOTERMAL TEPKİSİ

AYDIN'ın kırsal mahallesi Musluca'da, köylüler jeotermal kuyusu açmak için zemin etüdü yapan firma görevlilerine engel olup, bölgeden kovdu. Ardından köylüler 5 kilometre ilerdeki Aydın-İzmir Karayolu Musluca Mahallesi Kavşağı'na köylülerine giden yolu trafiğe kapatıp, oturma eylemi yaptı. Efeler Kaymakamı İzzettin Sevgili, konuyu Aydın Valisi Ömer Faruk Koçak'a ileteceğini belirtmesi üzerine ikna olan köylüler, 1 saat sonra eylemlerini sonlandırdı.

Aydın'a 30 kilometre mesafedeki Musluca Mahallesi'nda bir jeotermal firması tarafından zemin etüt çalışması yapıldığı farkeden köylüler, birbirleriyle haberleşerek biraraya geldi. Toplanan aralarında kadınlarında bulunduğu 70 kadar köylü, çalışmaları engelleyip, jeotermal firmasının çalışmalarını bölgeden kovdu. Ardından kalabalık, seslerini daha fazla duyurabilmek için 5 kilometre mesafedeki Aydın-İzmir Karayolu Musluca Mahallesi Kavşağı'na yürüdü. Burada mahallerine giden yolu trafiğe kapatan köylüler, oturma eylemi yaptı. Polis, köylüleri yolu açmaları için uyardı. Ancak kalabalık, köylerinde jeotermal tesis istemedikleini belirtip, kaymakam ve vali ile görüşmeden yolu trafiğe açmayacaklarını belirttip, Türk bayrağı açarak eylemlerini sürdürdü.

Köylülerin, yolu kapatmasından 1 saat sonra gelen Efeler Kaymakamı İzzettin Sevgili, gerekeni yapacaklarını belirtip, kalabalıktan dağılmalarını istedi. Ancak kalabalık, "Ölmek var dönmek yok. Gerekirse Ankara'ya kadar yürüyeceğiz. Bir karış toprağımızı kazdırmayacağız. Hiçbir firmaya mahallemizi kazmasına izin vermeyeceğiz. Ölünceye kadar mücadelemizi sürdüreceğiz" diyerek, direnmeyi sürdürdü. 

KÖYLÜLER MAĞDUR

Köylülere destek veren Aydın Çevre ve Kültür Platformu (AYÇEP) Başkanı Mehmet Vergili ise eylem yapan vatandaşlara destek çıkıp, "Jeotermal su çıkartılacak arazilerin imtiyaz hakkını firmalara verdi. Mahallelinin arazisinde izinsiz rahatça arama yapabiliyorlar. Yeraltı bunların olabilir ama yerüstü ise köylülerin, Köylülerin, firmalara verilen bu imtiyaz haklarıyla neredeyse kendi topraklarında hiçbir söz hakkı kalmadı. Köylü mağdur. Daha önce yörede açılan jeotermal kuyularının kendileri için bir faydası olmadığı köylüler gördü. Aydın birinci sınıf tarım toprağıdır. Şirketler kendi yasalarına uymadılar. Birinci sınıf tarıma dayalı topraklarda jeotermal olmaz. Yerleşim alanlarının yanında jeotermal olmaz. Muslucu'da jeotermal kuyusu açılması istemiyoruz" dedi.

Tepkiler üzerine Kaymakam Sevgili'nin konuyu Aydın Valisi Ömer Faruk Koçak'a ileteceğini belirtmesi üzerine ikna olan köylüler, sessizce dağıldı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

--------------------------------

-Eylemden görüntü

-Köylülerin yolu kapatmasından görüntü

-Aydın Çevre ve Kültür Platformu (AYÇEP) Başkanı Mehmet Vergili'nin açıklaması

-Efeler Kaymakamı İzzettin Sevgili ile röp.

-Köylülerle röp.

-Genel ve detay görüntüler

Haber - Kamera: Burhan CEYHAN/ AYDIN,