CHP'li vekilin vaka sayılarıyla ilgili iddiasına Bakan Koca'dan yanıt: Tablodaki bütün veriler doğrudur

CHP'li vekilin vaka sayılarıyla ilgili iddiasına Bakan Koca'dan yanıt: Tablodaki bütün veriler doğrudur

30.09.2020 21:03 | Son Güncelleme: 30.09.2020 21:25

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir'in "Koca'nın bin 512 hasta var dediği gün 29 bin 377 vaka vardı" iddiasına Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan yanıt geldi. "Belge denilen, iddia edilen evrakla ilgili üzerinde bir tarih yok" diyen Bakan Koca, tablodaki bütün verilerin doğru olduğunu söyledi.

Sağlık Bakanı Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. CHP Ankara Milletvekili Murat Emir'in "Koca'nın bin 512 hasta var dediği gün 29 bin 377 vaka vardı" iddiasına yanıt veren Bakan Koca, "Hangi tarih aralığında alındığına dair bir not yok. Bizim kullandığımız programda böyle bir arayüz yok" ifadelerini kullandı.

"BELGENİN ÜZERİNDE BİR TARİH YOK"

Bakan Koca, söz konusu iddiaya ilişkin şu açıklamada bulundu:

"Belge denilen, iddia edilen evrakla ilgili üzerinde bir tarih yok. Hangi tarih aralığında alındığına dair bir not yok. Bizim yazılım programımızda böyle birr arayüz yok. O gün için sözlü söylenen 10 Eylül olduğu söylenen gün için yapılan test sayısı 112 binlerde. 152 bin olduğu söyleniyor. Neresinden bakıp yorum yapacaksınız? Ben konuşmamda da ifade etmeye çalıştım, özellikle salgının seyrinde yapılan mücadele son derece önemli. Biz sahada tespit edilen herkesi özellikle filyasyonu, temaslı takibi yapıyoruz. Herhangi bir vatandaşı gizleyerek temaslı takip yapmıyoruz. Bütün vakalar için yapıyoruz bunu. Bunun dışında bütün vakalar ayrıca güvenlikli alan oluşturma noktasında devrede olan HES sistemimizin içinde. Bütün vakalar HES'te söz konusu. Siz vakayı gizleyerek filyasyonu önleyebilir misiniz, güvenlik alanı ortadan kaldırdığınızda bu salgınla mücadele edebilir misiniz? Eğer denilen şekilde olmuş olsa idi şu dönemde hastanedeki yatak doluluk oranlarımız halen niye yüzde 50'lerin altında. Yoğun bakamı hala niye yüzde 66'larda. Bizim verdiğimiz tablodaki bütün bilgilerin hepsi, tamamının doğru olduğunu söylemek istiyorum. Tablodaki bütün veriler, bütün rakamlar doğrudur. Mücadelede de özellikle şu dönemde gizlenerek herhangi bir şey yapılmıyor, gizlenerek yapılmıyor. Bütün pozitif tespit edilen vakalar üzerinden yapılıyor. Ankara gibi ilimizde yüzde 60'a yakın vaka oranını gizleyerek düşürebilir misiniz?

"DENİLEN OLMUŞ OLSAYDI BÖYLE Mİ OLURDU?"

Doluluk oranları hastanede yatan vakaların toplam yatak içindeki oranını söylüyorum. Yoğun bakım yatak sayımız 28 bin. Sadece şu dönemde salgın döneminde ilave ettiğimiz yatak sayısı 3 bine yakın oldu. Ağır vaka sayımız 1500'lerde. İlave ettiğimiz 3 bin yatağın yarısını ancak ağır hastalarımız oluşturmakta. Sadece koronavirüslü hastalar değil, bütün hastaların oranı olarak yüzde 667'yı söylüyoruz. Kovid-19 hastalarının buradaki 28 bin içindeki ağır hastanın yüzde 66'sı. Bunun da yüzde aşağı yukarı 5'ine yakını ağır hastalar oluşturuyor. Denilen olmuş olsa böyle mi olur diyorum"

NE OLMUŞTU?

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Sağlık Bakanlığı'nın Laboratuvar Bilgi Yönetim Sistemi'nden alındığını ileri sürdüğü belgeyi paylaşarak "Koca'nın bin 512 hasta var dediği gün 29 bin 377 vaka vardı" iddiasında bulunmuştu.

CHP'li vekilin vaka sayılarıyla ilgili iddiasına Bakan Koca'dan yanıt: Tablodaki bütün veriler doğrudur
CHP'li vekilin vaka sayılarıyla ilgili iddiasına Bakan Koca'dan yanıt: Tablodaki bütün veriler doğrudur
Haber Yorumları (13)
MST: Böylesine ciddi bir durumdabile hala partizanlık yapmış yorum yapanlar. Yahu sevdiğiniz partilerinizin borozanlığını yapacağınıza, memkeletin genelinden doktarların ve diğer tüm sağlıkçıların dediklerine bakın! Kaldı ki Sağlık bakanının da son açıklamasıyla rakamların yaln olduğu bariz ortaya çıkmıştır!Özetle; ülkemizde adı açıkça söylenemeyen ''sürü bağışıklığı'' sistemini yaşamaktayız!
OKUR: BAZI ÇOK BİLMİŞLERİN VAKA SAYILARIN YALAN VE EKSİK OLDUĞUNU ASIL VAKALARIN SÖYLENENNİN ON KATI OLDUĞUNU SÖYLEMELERİ SON DERECE YANLIŞ VE YANLIDIR ZİRA BU GÜNE KADAR SAĞLIK BAKANLIĞININ AÇIKLAMIŞ OLDUĞU RAKAMLARI İDDAA EDİLDİĞİ GİBİ RAKAMLARLA ÇARPARSAK NE HASTANELERDE NEDE MEZARLIKLARDA YER OLURDU. . YAPILAN TAMAMEN ÜLKE İÇİNDE İKİ OY İÇİN ANTİ PROPOGANDADIR VE İYİ NİYETTTEN YOKSUNDUR VESSELAM
MÜCAHİD: bir süre önce CHP bir milletvekili Barış yarkadaş adlı Türkiye düşmanı Sözde vekil Amerikan gazetesine Türkiye ispiyonla ayıp Türkiye''yi kendi Devleti''ne kötü göstermişti demek yokluk Karaborsa demektir CHP koronavirüs zamanında iktidarda olsaydı kesin bir milyon Türk vatandaşı bakımsızlıktan ve virüs nedeniyle ölürdü Çünkü SSK müdürü bay Kemal''i çok iyi biliyoruz hastaneleri ne hale getirmişti bay Kemal yokluk karaborsa çöp CHP demektir
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: CHP'li vekilin vaka sayılarıyla ilgili iddiasına Bakan Koca'dan yanıt: Tablodaki bütün veriler doğrudur - Ankara
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 21.10.2020 19:09:04. #1.15#
title