Chp'li Sarı: Cumhuriyeti Başkalaştıracak Olanlar, Cumhuriyet Değerlerine de Sahip Çıkamaz - Haberler
Haberi Paylaş

Chp'li Sarı: Cumhuriyeti Başkalaştıracak Olanlar, Cumhuriyet Değerlerine de Sahip Çıkamaz

ANKA - Haberler | Güncel
Chp'li Sarı: Cumhuriyeti Başkalaştıracak Olanlar, Cumhuriyet Değerlerine de Sahip Çıkamaz

CHP Genel Başkan Yardımcısı Perihan Sarı, Hükümetin, bugün "sessiz devrim" adı altında bir karşıdevrim süreci yürüttüğünü vurgulayarak, "Cumhuriyet, kuruluş değerlerine inanan, bu değerleri geliştirerek geleceğe taşıma iradesinde olan halkın"...

CHP Genel Başkan Yardımcısı Perihan Sarı, Hükümetin, bugün "sessiz devrim" adı altında bir karşıdevrim süreci yürüttüğünü vurgulayarak, "Cumhuriyet, kuruluş değerlerine inanan, bu değerleri geliştirerek geleceğe taşıma iradesinde olan halkın güvencesi altındadır. Cumhuriyeti başkalaştıracak olanlar, Cumhuriyet değerlerine de, Cumhuriyetin kendine de sahip çıkamaz" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Perihan Sarı, Cumhuriyet'in 90. yıldönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, Cumhuriyet'in, yüzyıl önceki koşullarda bir halk hareketiyle kurulduğunu belirterek, "Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşu Mustafa Kemal Atatürk'ün deyimiyle "bütün mazlum milletlerin, bütün doğunun davasıdır'" açıklamasında bulundu.

-"VAROLUŞUNA DAMGA VURAN ÖZGÜNLÜK, ONU BUGÜN DE DEĞERLİ KILMAKTADIR"-

Sarı, Türkiye Cumhuriyeti'nin 90 yıl önce, içinde bulunduğu dönemin koşullarına, kapitalist yayılmacılığına karşı meydan okuyarak kurulduğuna dikkat çekerek, mesajında şu ifadelere yer verdi:

"Kuruluşuna yansıyan, varoluşuna damga vuran özgünlük, onu bugün de değerli kılmaktadır. Cumhuriyet, bu toprakları yurt, üstünde yaşayanları yurttaş yapan ortak bir uygarlık projesidir. İçinde bulunduğu koşullara direnerek, çağdaş değerlere ulaşma, halklardan bir ulus yaratma, ulus olarak zenginleşme, dünya uygarlığına katkı yapma, ülkede, bölgede ve dünyada barış içinde yaşama idealine uygun olarak biçimlenen Cumhuriyet, bugün Cumhuriyet sayesinde elde ettikleri olanakları kullanarak, Cumhuriyet'in devrimci özünü yok etmek isteyenlerin hedefi haline gelmiştir. Cumhuriyet değerlerine sadakatsizliğini, her türlü eylemiyle kanıtlamış olan Hükümet, bugün "sessiz devrim' olarak adlandırdığı bir karşıdevrim süreci yürütmektedir."

-"CHP, CUMHURİYETİMİZİN KAZANIMLARINI SONUNA KADAR KORUMAYA KARARLI"-

Cumhuriyetin kurulduğu 1923 yılında yüzde 10.6 olan okur yazarlık oranının, bugün yüzde 93'e çıktığını, erkeklerde yüzde 96'ya ulaşan bu oranın, kadınlarda yüzde 91 olmasının kabul edilebilir bir durum olmadığını ifade eden Sarı, şunları kaydetti:

Türkiye Cumhuriyeti'nin, Müslüman ülkeler arasında bilimde en gelişmiş, yine kadınların toplumsal hayatın her alanında en fazla yer aldığı ülke olması tek başına Cumhuriyetimizin başarısıdır. Cumhuriyetimizle yaşıt Cumhuriyet Halk Partisi olarak, geçmişte olduğu gibi bugün de egemen güçlere, dayatmalara ve zora rağmen, halkla birlikte Cumhuriyetimizi korumayı ve geliştirmeyi sürdüreceğiz. Cumhuriyeti, bugünün değerleri temelinde, demokratik, katılımcı ve özgürlükçü bir öze kavuşturarak geleceğe taşıyacağız. Halkımız ve Cumhuriyet Halk Partisi, Cumhuriyetimizin kazanımlarını sonuna kadar korumaya kararlıdır. Bunda kimsenin kuşkusu olmasın. Tüm halkımızın Cumhuriyet Bayramı'nı, en içten dileklerimle kutluyorum."

ANKA - Son Dakika Haberleri