Avusturya'da "Matrakçı Nasuh" Sergisi

Anadolu Ajansı - Haberler | Güncel

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ : Viyana Büyükelçisi Hasan Göğüş'ün, küratör Beste Gürsu ve çini sanatçıları eşliğinde sergiyi gezmesi Matrakçı Nasuh sergisinden detaylar Avusturya'da "Matrakçı Nasuh" sergisi Anadolu Ajansı'nın (AA) global iletişim ortağı olduğu "16. Yüzyıl Dahisi Matrakçı Nasuh" sergisi, Avusturya'nın başkenti Viyana'da sanatseverlerle buluştu Türkiye'nin Viyana Büyükelçisi Göğüş: "Matrakçı Nasuh, Osmanlı döneminde yetişmiş ve çağdaş sanatçılara ilham kaynağı olmuş ve dünya kültür mirasına önemli katkılar sağlamıştır" Cumhurbaşkanlığının himayesinde gerçekleşen ve Anadolu Ajansı'nın (AA) global iletişim ortağı olduğu "16. Yüzyıl Dahisi Matrakçı Nasuh" sergisi, Avusturya'nın başkenti Viyana'da sanatseverlerle buluştu.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ :

Viyana Büyükelçisi Hasan Göğüş'ün, küratör Beste Gürsu ve çini sanatçıları eşliğinde sergiyi gezmesi

Matrakçı Nasuh sergisinden detaylar Avusturya'da "Matrakçı Nasuh" sergisi

Anadolu Ajansı'nın (AA) global iletişim ortağı olduğu "16. Yüzyıl Dahisi Matrakçı Nasuh" sergisi, Avusturya'nın başkenti Viyana'da sanatseverlerle buluştu

Türkiye'nin Viyana Büyükelçisi Göğüş: "Matrakçı Nasuh, Osmanlı döneminde yetişmiş ve çağdaş sanatçılara ilham kaynağı olmuş ve dünya kültür mirasına önemli katkılar sağlamıştır"

Cumhurbaşkanlığının himayesinde gerçekleşen ve Anadolu Ajansı'nın (AA) global iletişim ortağı olduğu "16. Yüzyıl Dahisi Matrakçı Nasuh" sergisi, Avusturya'nın başkenti Viyana'da sanatseverlerle buluştu.

İstanbul Kültürlerarası Sanat Diyalogları Derneği (İKASD) tarafından projelendirilen sergi, Türkiye'nin Viyana Bu¨yu¨kelc¸iligˆi ve Viyana Yunus Emre Enstitu¨su¨'nün ev sahipliğinde, Viyana Sanat Tarihi Müzesi'nde düzenlenen törenle açıldı.

Açılış töreninde mimar Sinan Genim, "Matrakçı Nasuh ve Haritaları" konulu kısa bir konferans verdi. Matrakçı Nasuh'un asıl isminin "Nasuh bin Karagöz bin Abdullah el-Bosnavi" olduğunu belirten Genim, Nasuh'un Enderun'da yetiştiğini ve Boşnak asıllı minyatürcü, hattat, tarihçi ve matematikçi olduğunu anlattı. Nasuh'un genç yaşta yazdığı matematik kitabı ile dikkat çektiğini vurgulayan Genim, Kanuni Sultan Süleyman'ın seferlerine katılarak gittiği yerlerde kale ve sarayların minyatürünü yaptığını ve 70 yaşında vefat ettiğini aktardı.

Viyana Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Mevlüt Bulut ise 16. yüzyıl dahisi Matrakçı Nasuh'un eserlerinin Avrupa'nın kültür başkenti Viyana'da sergilemekten onur duyduğunu söyledi.

Ku¨rato¨r Beste Gu¨rsu ise Türkiye'nin kültür ve sanatını uluslararası platformlara taşıyacak kapsamlı bir proje gerçekleştirdiklerini ve bu projeyi 12 kadın sanatçının Nasuh'un eserlerinden esinlenerek hazırladıklarını ifade etti. Projenin ilk sergisini Nasuh'un doğduğu Bosna'da başlattıklarını kaydeden Gürsu, 2016 sonunda "Matrakçı Nasuh" belgeselinin vizyona gireceğini aktardı.

Türkiye'nin Viyana Büyükelçisi Hasan Göğüş de Matrakçı Nasuh'un hem sanatçı hem de bilim adamı olduğunu belirterek, "Matrakçı Nasuh, Osmanlı döneminde yetişmiş ve çağdaş sanatçılara ilham kaynağı olmuş ve dünya kültür mirasına önemli katkılar sağlamıştır." dedi.

Konuşmaların ardından Türkiye Cumhuriyeti Ku¨ltu¨r ve Turizm Bakanlıgˆı Gu¨zel Sanatlar Genel Mu¨du¨rlu¨gˆu¨ I·stanbul Tu¨rk Mu¨zigˆi Aras¸tırma ve Uygulama Toplulugˆu tarafından "16.Yu¨zyıl Tu¨rk Musıkisi" dinletisi gerçekleştirdi. Dinleti misafirlerden büyük alkış aldı.

Serginin açılışına Türkiye'nin BM Viyana Daimi Temsilcisi Büyükelçi Emine Birnur Fertekligil, Viyana Büyükelçiliği Birinci Müsteşarı Ali Kaan Orbay, Viyana Başkonsolosu Tayyar Kağan Atay ile Türk ve Avusturyalı sanatseverler katıldı.

Büyükelçi Göğüş, küratör Beste Gürsu ve çini sanatçıları eşliğinde Matrakçı Nasuh sergisini gezdi. Matrakçı Nasuh'un çalışmalarından esinlenerek hazırlanan çini ve minyatür eserlere, Türk ve Avusturyalı sanatseverler yoğun ilgi gösterdi.

Ku¨rato¨rlu¨gˆu¨nu¨ Beste Gu¨rsu'nun yaptıgˆı, çini sanatçısı Sevim Ersoy'un liderligˆinde hazırlanan sergide, Enderun mektebinde yetişmiş, matematikten silahşorluğa, edebiyattan felsefeye, tarihten resme, hat ve minyatüre kadar birçok meziyete sahip Matrakçı Nasuh'un çalışmalarından hareketle hazırlanmış harita seçkileri, çini ve minyatür çalışmalarından oluşan 41 eser yer alıyor.

Saraybosna, Belgrad, Antalya ve I·stanbul'dan sonra Viyana'da açılan sergi, 12 Haziran'a kadar ziyaret edilebilecek.

3 kıta, 9 u¨lke ve 10 şehirde sergilenecek proje, Viyana'dan sonra Budapes¸te, Roma, Paris, Washington, Tokyo ve son olarak da Ankara'da sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

Osmanlı döneminin ünlü minyatür sanatçısı, tarihçi, matematikçi Nasuh bin Karago¨z bin Abdullah el Bosnavi ya da bilinen adıyla Matrakçı Nasuh, ölümünün 450. yılı dolayısıyla UNSECO tarafından Anma ve Kutlama Listesi'ne de alınmıştı.

Avusturya'da 'Matrakçı Nasuh' Sergisi
Avusturya'da 'Matrakçı Nasuh' Sergisi
Avusturya'da 'Matrakçı Nasuh' Sergisi

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet Haberler

title