Haberi Paylaş

Gebe koyunlar titreye titreye can veriyor! Son bir haftada kayıp sayısı 20'ye çıktı

3. Sayfa Haberleri

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde Mahmut Ayhan'a ait 20 gebe koyun, bir hafta içinde öldü. Veteriner Hekim Ercan Tekin, ilçede son bir aydır hayvan ölümlerinin yaşandığını belirterek, gıda zehirlenmesinden şüphelendiklerini söyledi.

İlçeye 30 kilometre uzaklıktaki Bağdaş köyü Ericik mezrasında çiftçilik yapan Mahmut Ayhan'a ait 20 gebe koyun son bir hafta içinde öldü. Büyük üzüntü duyduklarını belirten Ayhan, "Hayvanlarımız hastalandıktan sonra verdiğimiz ilaçlara da cevap vermiyor. Her yıl verdiğimiz yemlerden veriyoruz. Zehirlenme olsa hepsi birlikte ölecekti. Hayvanda ishal ve titreme meydana geliyor. Bu hastalıktan dolayı 20 koyunum öldü. Şimdi ise ölümleri engellemek için ağıla soba kurdum ve sabah akşam soba yakıyorum" dedi.

Son bir haftada 20 gebe koyunu öldü

EKİPLER İNCELEME BAŞLATTI

İlçeye bağlı Beşbulak köyünde de geçen haftalarda 26 koyun ölmüştü. Hayvan ölümleri ile ilgili İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri de inceleme başlattı.

Son bir haftada 20 gebe koyunu öldü

GIDA ZEHİRLENMESİ ŞÜPHESİ

İlçede görevli Veteriner Hekim Ercan Tekin, ilçede son bir aydır hayvan ölümlerinin ciddi bir rakama ulaştığını söyledi. Hakkari genelinde, fakat özellikle Yüksekova ilçesinde ölümlerin yaşandığını belirten Tekin, "Yaptığımız incelemelerde kesin olmamakla birlikte gıda zehirlenmesinden şüpheleniyoruz. Fakat çiftçilerimiz her sene verdikleri otlarla hayvanlarını beslemeleri ve zehirlenmelerin ilaçlara cevap vermemesi bizleri kaygılandırıyor. Hayvancılık alanında bu durumlarda hızlı sonuç alabileceğimiz bir alt yapı olmadığı için elimiz kolumuz bağlı kalıyor. Şu an hayvanları aynı hastalıktan ölen bir çiftçimizin hayvanlarına verdiği yemleri keserek, ölmelerini durdurabildik. Tarım müdürlüklerimiz ve özel veteriner hekimler olarak çiftçilerimize elimizden gelen bütün gayreti sarf ediyoruz" dedi.

Son bir haftada 20 gebe koyunu öldü

Son bir haftada 20 gebe koyunu öldü

Son bir haftada 20 gebe koyunu öldü

Son bir haftada 20 gebe koyunu öldü

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Yaşar Kaplan - 3. Sayfa

Mahmut Ayhan Yüksekova Hakkari Ölü 3. Sayfa Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (5)

eren_korkmaz:

Tarık gördün mü haberleri ölümler aşı kaynaklıymış. İçine başka virüs karışmış.

Cevap Yaz00Yayından Kaldır
İSA ÇAKIR:

eren korkmaz, çiçek aşısı olmazsa olmazlardan diye biliyoruz varsa bir bildiğiniz paylaşırmısınız

Cevap Yaz20Yayından Kaldır
eren_korkmaz:

Araştırın interneti. Kaç tane haber çıktı farklı sitelerde aşı olduktan sonra gebe koyunlarda ölümler oldu şeklinde. her sene yaptırıyorsunuz, belliki bu senekinde sıkıntı var.

00Yayından Kaldır
Tüm 5 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title