Haberler

İsmailağa Cemaati liderlerinden Seyfettin İnanç'ın kardeşi FETÖ'den aranıyor

Güncelleme:

İsmailağa cemaatinin liderlerinden Seyfettin İnanç'ın kardeşi Mehmet Bahadır İnanç'ın FETÖ soruşturmasından dolayı arandığı iddia edildi. İnanç'ın, İstanbul 11. Sulh Ceza Mahkemesinin 'arama' kararından sonra ortadan kaybolduğu iddia ediliyor. Seyfettin İnanç'ın ismi, İsmailağa cemaatine bağlı İsmailağa Vakfı'nın kuruluş senedinde de yer alıyor.

Aydınlık Gazetesi'nin yüksek yargı kaynaklarından öğrendiğini iddia ettiğine göre, İsmailağa cemaatinin liderlerinden Seyfettin İnanç'ın kardeşi Mehmet Bahadır İnanç, FETÖ soruşturmasından dolayı aranıyor. 2018 yılında FETÖ'nün, üyelerini deşifre olmamaları için "renklendirme" yöntemiyle tarikatlara ve bazı partilere sızdırıp kamufle etmeye çalıştığı belirlenmişti.

"BAĞLANTILARI SAYESİNDE KORUNUYOR" İDDİASI

Bahadır İnanç'ın, kendisi ile ilgili İstanbul 11. Sulh Ceza Mahkemesinin 'arama' kararından sonra ortadan kaybolduğu iddialar arasında yer alıyor. Aydınlık'ın haberine göre, Ankara'da yargı kulislerinde Bahadır İnanç'ın, ağabeyi Seyfettin İnanç'ın AK Parti içindeki bağlantıları sayesinde korunduğu konuşuluyor.

İsmailağa Cemaati liderlerinden Seyfettin İnanç'ın kardeşi FETÖ'den Aranıyor

AĞABEYİ, İSMAİLAĞA VAKFI'NIN KURUCULARI ARASINDA

İsmailağa cemaatine bağlı İsmailağa Vakfı'nın kuruluş senedi Resmi Gazete'de 4 Aralık 2020 tarihinde yayımlanmıştı. Vakfın kuruluş senedinde FETÖ soruşturmasından dolayı aranan Bahadır İnanç'ın ağabeyi Seyfettin İnanç'ın ismi de yer alıyor.

VAKFIN KASASI SEYFETTİN İNANÇ

Seyfettin İnanç'ın vakfın tüm para organizasyonunu yönettiği de iddialar arasında yerini koruyor. Seyfettin İnanç'ın ismi 2008 yılında Erzincan Sulh Ceza Mahkemesi'nin aldığı kararla telefonunun dinlenmesi sonucu oluşturulan iletişim tespit tutanaklarından duymuştu. Mehmet Faruk Bürüngüz isimli kişiyle konuşan İnanç, erkek ve kız çocuklarının birlikte okumasından şikayet ediyordu.

İsmailağa Cemaati liderlerinden Seyfettin İnanç'ın kardeşi FETÖ'den Aranıyor

"MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEDRESELERE BASKINA GELİYOR"

İnanç, iletişim tespit tutanaklarına da geçen bir başka konuşmasında da kendisine 'Genelkurmay'da gece yarılarına kadar toplantıdaydım' diyen Mehmet isimli şahsa 'Milli Eğitim Bakanlığı medreselere baskına geliyor, çok sıkıştırıyor.' diye yakınıyordu.

İsmailağa cemaati son olarak cemaate bağlı Hiranur Vakfı'na ait Kur'an kursunda 11 yaşındaki erkek çocuğun 15 yaşındaki bir erkek çocuk tarafından cinsel tacize uğramasıyla gündeme gelmişti.

RENKLENDİRME YÖNTEMİ NEDİR?

FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminin ardından örgütün mahrem yapılanmasında yer alan "Garson" isimli gizli tanık, savcılığa bir SD kart verdi. Polis ekipleri SD karttan elde ettiği bilgileri "FETÖ Silahlı Terör O¨rgütü Emniyet Mahrem Yapılanması" başlığıyla raporlaştırdı.

Rapora göre, deşifre edilen FETÖ üyeleri, örgüt elebaşı Fetullah Gülen'in talimatlarıyla kamufle olup tarikat ve bazı partilere sızdı.

İsmailağa Cemaati liderlerinden Seyfettin İnanç'ın kardeşi FETÖ'den aranıyor iddiası

Örgütün bu yöntemi, "kamufle olarak kuvvet kazanmak, yeniden devlet kurumlarına sızmak ve sosyal medyada provokasyonlar üreterek hükümete karşı halk ayaklanması gibi huzursuzluklar yaratmak" için geliştirdiği tespit edildi.

Renklendirmenin örgüt stratejisinin "namusu" olarak gösterildiği dosyada, siyaset ve cemaat boyutları için ayrı planlamalar yapılacağı ve görevli örgüt mensuplarının renklenerek katıldığı grubun basın-yayın organlarını ve sosyal medya hesaplarını bilmesi gerektiği anlatıldı.

İSMAİLAĞA CEMAATİ KİMDİR?

İsmailağa Cemaati, Mahmut Ustaosmanoğlu'nun İstanbul Fatih'te Çarşamba semtindeki İsmailağa Camii merkez olmak üzere oluşturduğu, Nakşibendiliğin Halidî koluna bağlı bir cemaattir. Ehl-i Sünnet İslam anlayışını benimsediğini iddia eden cemaatte tasavvufî söylemler ağırlıklıdır.

İsmailağa Cemaati liderlerinden Seyfettin İnanç'ın kardeşi FETÖ'den Aranıyor

Manevi olarak cemaatin lideri, 2022 yılındaki ölümüne kadar cemaat üyeleri tarafından Efendi Hazretleri olarak anılan, 1954 yılından emekli olduğu 1996 yılına kadar İsmail Ağa Camii'nin imamlığını yapmış olan Mahmut Ustaosmanoğlu'ydu.

İsmailağa Cemaati liderlerinden Seyfettin İnanç'ın kardeşi FETÖ'den Aranıyor

Mahmut Ustaosmanoğlu'nun ölümünün ardından yerine vekil olarak Hasan Kılıç seçildi. Cemaat, kendini Sünni Müslümanların bir ilim ve kardeşlik cemiyeti olarak tanımlamaktadır.

Kaynak: Haberler.com / Eymen Dursun - 3.Sayfa

Mehmet Bahadır İstanbul Hukuk Dini 3.Sayfa Politika Haberler

Avcılar'da erkekler tuvaletinde mide bulandıran olay! Linçten polis kurtardı

Avcılar'da erkekler tuvaletinde mide bulandıran olay! Linçten polis kurtardı

Avrupa'nın en büyük tarım bankası Rabobank Türkiye'den çekiliyor

Avrupa'nın en büyük tarım bankası Rabobank Türkiye'den çekiliyor

Trump'ın yeni rakibi Kamala Harris'e binlerce dolarlık bağış yaptığı ortaya çıktı

Trump'ın yeni rakibi Kamala Harris'e binlerce dolarlık bağış yaptığı ortaya çıktı

Bakmadan Geçme

23-24 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 23-24 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 23-24 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 23-24 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Büyükçekmece, Eyüp, Üsküdar elektrik kesintisi! 23-24 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 23-24 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 23-24 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Elektrikler ne zaman gelecek? Ankara Mamak, Altındağ, Sincan elektrik kesintisi! İztutu Plajı nerede, hangi ilde ve ilçede, nereye bağlı? İztutu Plajı giriş ücreti 2024 ne kadar? İşte İztutu Plajı yol tarifi Blum ne zaman listelenecek? Blum coin listelendi mi, ne zaman çıkacak? Blum coin listelenme tarihi Kıyamet alametleri nelerdir, kaç tanesi gerçekleşti? 54 kıyamet alametleri nelerdir? Gerçekleşen ve gerçekleşmeyen kıyamet alametleri Oğuz Aydın aslen nereli, kaç yaşında? Oğuz Aydın hangi takımda, hangi mevkide oynuyor? Türksat 42.0e otomatik arama frekansı! Türksat tüm kanallar otomatik arama frekans bilgileri, polarizasyon, sembol oranı, FEC nedir? 19 Nisan hangi burç? Nisan'ın 19'unda doğanlar hangi burç oluyor? 19 Nisan burcu! 21 Mart hangi burç? Mart'ın 21'inde doğanlar hangi burç oluyor? 21 Mart burcu! Esenyurt hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Esenyurt nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı?
Tayvan'ın en büyük askeri tatbikatı başladı! Yapay zekaya çok kritik bir görev verdiler

Tayvan'ın en büyük askeri tatbikatı başladı! Yapay zekaya çok kritik bir görev verdiler

500

Yorumlar (11)

Doğrucu:

Kula kulluk yapmak başka birşey.. bu cahiller olduğu sürece bu ülke asla düzelmeyecek.. bu dergahlar bu ülkeyi bitiren

62
52
yanıtYanıtla
Tolga Tplg:

Cahiller CHP de yanlış yerdesin

yanıt21
yanıt15
Doğrucu:

En büyük cahiller dergahlarda. Anasına babasına bir bardak su vermeyen.. orda el pençe hizmet adı altında bedavaya uşaklık ediyor :) akp chp mhp farketmez kim bir başka insanın karşısında el pençe duruyor ise o cahil zavallıdır

yanıt5
yanıt4
Altay Bozkurt:

CAHIL DEGIL ! BUNLAR SENDEN BENDEN COK DAHA KURNAZ MAHLÛKLAR :))) HELE MEVZU PARAYSA !!!

yanıt9
yanıt2
Kasım Ekşi:

Rabbim sen bizi bunlardan koru.

60
29
yanıtYanıtla
Tolga Tplg:

???? sevdiği kullar bunlar senşn gibiler ???? için ne yapıyor

yanıt2
yanıt16
Himmet Yıldız:

Merak etme böyle kapılara herkesi almıyorlar senin chp li olman yeter. Sokmazlar zaten seni:))

yanıt4
yanıt4
Tolga Tplg:

Şimdi fırsatçılar çıkar kinini kusar. Bende şöyleyeyim. Savcılarda hakimlerde vardı. ???? savcı ve hakimler bu milleti korusun savcı ve hakimlik kaldırıldın nasıl. Suç kişiye aittir herkese değil dimi

7
15
yanıtYanıtla
Altay Bozkurt:

TIPLERE BAK TAM BIR MAHLÛK !! FAIZ BUNLARDA KÂR PAYI ,ZEKÂT VEREN ANCA YÜZDE 2 !! ALLAH MILLETIMIZI BU TIPLERDEN KORUSUN INSALLAH ! AMIN.

6
2
yanıtYanıtla
necmettin durmaz:

Allah'a şükürler olsun ben islamın müslumanıyım

7
1
yanıtYanıtla
Tüm 11 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title