Haberler

Adıyaman'da skandallar zinciri! Doktorla hastanenin kavgası, Hamza bebeğin hayatına mal oldu

Güncelleme:

Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Malign Boğmaca tanısı konulan 2 aylık Hamza Delikanlı isimli bebek, doktorla hastane yönetimi arasındaki kavga yüzünden hayatını kaybetti. Tedavide kullanılmak üzere doktorun acil olarak istediği cihaza hastane yönetiminin onay vermediğini söyleyen baba Tacettin Delikanlı, "Hastane yönetimi ile doktor arasındaki kişisel sorunun ortasında kaldım ve çocuğumu kaybettim. Hepsinden şikayetçi oldum. Ben yandım başkası yanmasın" dedi.

Adıyaman Eğitim Ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi gören 2 aylık bebeğin ihmaller sonucu öldüğü iddia edildi. Bebeğin babası ve doktorunun yaptığı açıklamalar tüyler ürpertti.

HASTANEDE BOĞMACA TEŞHİSİ KONULDU

Edinilen bilgilere göre, Adıyaman'ın Sincik ilçesinde yaşayan 2 aylık Hamza Delikanlı isimli bebek, fenalaşması üzerine ailesi tarafından Sincik Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Burada ilk tedavisi yapılan ve entübe edilen Hamza bebek daha sonra Adıyaman Eğitim Ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edildi. Burada yoğun bakım servisine alınan Hamza bebeğe MALİGN Boğmaca tanısı konuldu. Çocuk Yoğun Bakım Uzmanı Dr. Güner Özçelik tarafından MEKİCKS MV200 cihazının temin edilmesi ve çocukta uygulanması istendi. Cihazın temin edilmesi için rapor hazırlayan Dr. Özçelik, raporu aileye vererek hastane yönetimine iletmesini ve bu cihazın bir an önce alınması gerektiğini belirtti.

HASTANE YÖNETİMİ CİHAZI VERMEDİ

Raporla beraber hastane yönetimine başvuran Hamza bebeğin babası Tacettin Delikanlı, cihaza ihtiyaçlarının olduğunu ve temin edilmesi gerektiğini söylemesi üzerine iddiaya göre hastane yönetimi çocuğun durumunun iyi olduğunu ve cihaza ihtiyaç olmadığını belirtti.

Adıyaman'da skandallar zinciri! Doktorla hastanenin kavgası, Hamza bebeğin hayatına mal oldu

CİHAZ GELMEYİNCE HAMZA BEBEK HAYATINI KAYBETTİ

Çocuğun daha çok fenalaşması üzerine cihazın günler sonra temin edildiğini cihaz gelene kadar çocuğun hayatını kaybettiğini ve durumu savcılığa taşıdığını vurgulayan baba Tacettin Delikanlı şunları söyledi: "2 aylık bebeğim gece 2 sularında Adıyaman'ın Sincik ilçesinde entübe edilerek Adıyaman Eğitim Ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edildi. Burada da yoğun bakıma alındı ve bir cihazın gelmemesi yüzünden vefat etti. Bu hastanede ihmal sonucu çocuğum vefat etti. Doktor cihazın alınmasını ve getirilmesini isteyerek aciliyet sundu. Ben de başhekimliğe gittim, yoğun bakımdan sorumlu İbrahim Tunç'un yanına gittim, bana önce 'Tamam sorunu çözeceğiz' dedi.

"O DOKTORUN AĞZIYLA SANA CİHAZ GETİRMEM"

İkinci gün gittiğimde ise bana 'o doktorun ağzıyla sana cihaz getirmem' dedi. Onların kişisel meseleleri yüzünden cihazımız gelmedi. Cihaz 8. gün yola çıktı ama yetişmedi, çocuğum öldü. Bu durumun sorumlusu kimlerse hesap vermesini istiyorum. Bu olayın kapatılmasını istemiyorum. Yoğum Bakım Uzmanı Doktor Güner Özçelik bana anlattı, daha önceden aynı hastalığı taşıyan bir çocukta bu cihaz denenmiş ve çocuğun hayatı kurtulmuş. Benim çocuğuma da boğmaca diye tabir edilen bir tanı konulmuştu.

"HASTANE YÖNETİMİ İLE DOKTOR ARASINDAKİ KİŞİSEL SORUNUN ORTASINDA KALDIM"

Hastane yönetimi ile doktor arasındaki kişisel sorunun ortasında kaldım ve çocuğumu kaybettim. Kaç defa hastane yönetimine başvurduysam beni umursamadılar, takmadılar hep bana doktorun beni kandırdığını ve o cihazın hastanede olduğunu söylediler ve cihazın gereksiz olduğunu söylediler. Bana çocuğumun durumunun da iyi olduğunu söylediler. Doktoruma sorduğumda ise çocuğumun durumunun çok kötü olduğunu ve cihazın bir an önce gelmesi gerektiğini söylemişti.

Adıyaman'da skandallar zinciri! Doktorla hastanenin kavgası, Hamza bebeğin hayatına mal oldu

"BEN YANDIM BAŞKASI YANMASIN"

Hatta doktorum kendi imzası ve kaşesinin olduğu bir rapor vererek cihazın alınması gerektiğini belirten evrakları hastane yönetimine de verdim ama beni takan olmadı. Ben bu durumdan dolayı çocuğumu kaybettim ve hepsinden de şikayetçi oldum. Ben yandım başkası yanmasın, ben evladımı kaybettim başkası da evladını kaybetmesin."

"HASTA GELDİĞİNDE AKCİĞERLERİ KÖTÜYDÜ"

Yaşanan olaylarla ilgili açıklamalarda bulunan ve olayları tek tek anlatan Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Yoğun Bakım Uzmanı Dr. Güner Özçelik ise şu ifadeleri kullandı: "Hamza Delikanlı isimli hasta Sincik Devlet Hastanesi'nden Ankara'ya sevki esnasında solunum aresti dolayısıyla acil olarak hastanemize yatırıldı. Hasta geldiğinde akciğerleri kötüydü. Ağır bir ARDS tablosu vardı. Hastayı hızlıca stabilize ettik ancak hastanın doğal HFO'ya alınmasını düşündüm çünkü yakın zamanda aynı şekilde gelen 2 aylık bir hastamız istediğimiz cihazdan fayda görmüştü. Bu hastada da bu cihazın fayda olabileceğini düşündüm.

"HASTA YAKINI DEFALARCA HASTANE YÖNETİMİNE BAŞVURDU"

Bu cihazın temininin sağlanması için babaya bu bilgileri verdim. Ancak hastane yönetimi de 'biz bu doktorun istediklerini yapmayız, bu cihazı da almayız' diye bilgi verip göndermiş. Bunun üzerine hastanın iyileşebileceğini belirttiğim bir teknik rapor hazırlayarak yönetime verilmesi üzerine babaya teslim ettim. Baba raporla beraber yönetime yeniden başvurduğunda yönetim hastayı görmediği halde hastanın iyi olduğunu ve hastanede her türlü cihazın olduğunu söylemiş. Evet hastanemizde iki adet mekanik ventilatör HFO var ancak doğal HFO değil bunlar. Ben buna rağmen yeni doğan uzmanı refakatinde bu her iki cihazı da denedim ancak başarılı olamadım. Bunun üzerine hasta yakını defalarca hastane yönetimine başvurdu.

"HASTANE YÖNETİMİ CİHAZI TEMİN ETMEK İSTEMEDİ"

Ancak hastane yönetimi bu cihazı temin etmek istemedi ve hastanın iyi olduğu söylendi. Hastanın durumunun kötüleşmesi üzerine ve ailenin yönetime bakı yapması üzerine yönetim yanıma geldi. Bu cihazla ilgili bilgiler sordular. Ben de bir önceki hastanın bu cihazla fayda gördüğünü ancak bu geçen süreçte çok geç kalındığını söyledim. Hastane yönetimi yine de alınsa fayda eder mi diye sorunca ben de hastanın halen yaşamakta olduğunu söyledim ve cihaz temin edildi ama cihaz yoldayken ne yazık ki hastayı kaybettik ve cihaz bir gün sonra hastaneye ulaştı."

"HASTANE YÖNETİMİNİN AĞIR İHMALİ VAR"

Hastane yönetiminin ilk gün cihazı temin etmesi halinde ve cihazın gelmesiyle hastanın yaşayabileceğini düşündüğünü vurgulayan Dr. Özçelik, "Cihazı ilk istendiği zaman değil de son gün temin etmeleri yüzünden cihaz hastaya verilemedi ve ben hastane yönetiminin ağır ihmalinin olduğunu düşünüyorum. Ben daha önceden de cihaz ya da farklı şeyler temin ettiğimde yönetim sıkıntı yapıyordu ve ben de bu yüzden genelde aileleri yönlendirerek teminlerin daha hızlı olmasını sağlanıyordu. Daha önceden de bir hasta için teminde bulunduğumda hastane yönetimi almamıştı ama aileyi yönlendirdiğimde o istediğim şey aynı gün alınmıştı. Ben de o yüzden artık kendim değil aileleri direk yönlendirerek daha hızlı alınmasını sağlıyordum" şeklinde konuştu.

"BÜYÜK SIKINTILAR VAR"

Hastane yönetiminin kendisini dinlememe nedenlerinden birinin daha önce hastaneyle ilgili tuttuğu tutanaklardan kaynaklandığını belirten Dr. Özçelik sözlerini şöyle sürdürdü: "Hastanedeki sorunlardan dolayı ben bazı tutanaklar hastaneye verdim. Zaten hiçbiri de sonuçlanmadı. Bazı büyük sıkıntılar var. Ben bu sıkıntılardan dolayı hastaların büyük zarar gördüğünü düşünüyorum.

"HASTALARIN SİYASİ GÜÇLERİNE BAKILARAK MÜDAHALELER EDİLİYOR"

Bunlardan dolayı hastaneye bazı tutanaklar verdim, bundan kaynaklı yönetimle pek aramız iyi değil. Özellikle hastaların siyasi güçlerine bakılarak müdahaleler ediliyor. Mesela talep etmediğim halde her hangi bir aciliyeti olmayan hastalara dahi hemen Ankara'dan yer ayarlanıyor ve ambulans uçaklarla hasta sevki yapılıyor. Ama her hangi bir gücü olmayan hastalara karşı da oralı olmuyorlar. Hastanenin iyi bir şekilde yönetilmediğini düşünüyorum. Bir sürü hastanın yeterli tedavi almadığı için gereksiz kaybedildiğini düşünüyorum."

Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi yönetimi hakkında Adıyaman Cumhuriyet Başsavcılığına, Sağlık Bakanlığına ve Tabipler Odası Başkanlığına suç duyurusunda bulunan Hamza bebeğin babası Taceddin Delikanlı, suçluların cezasız kalmasını istemediğini de söyledi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / 3.Sayfa

Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Adıyaman Kavga Bebek Baba Hastane Suç Hukuk 3.Sayfa Haberler

Erdoğan'ın beklediği yanıt geldi! Normalleşmeye yeşil ışık yakan Esed'in önemli bir şartı var

Erdoğan'ın beklediği yanıt geldi! Normalleşmeye yeşil ışık yakan Esed'in önemli bir şartı var

Eski ABD Başkanı Donald Trump'a miting sırasında suikast girişimi

Eski ABD Başkanı Donald Trump'a miting sırasında suikast girişimi

Ölümlü kazaya karışan Fatma Zehra Kınık nasıl serbest kaldı? Süreç Bakan Tunç'a soruldu

Ölümlü kazaya karışan Fatma Zehra Kınık nasıl serbest kaldı? Süreç Bakan Tunç'a soruldu

Bakan Şimşek, aylık harcamaları 5 milyon TL'nin üzerinde olanların peşine düştü

Bakan Şimşek, aylık harcamaları 5 milyon TL'nin üzerinde olanların peşine düştü

500

Yorumlar (17)

Adam Archambeault:

Doktor bu özellikte cihaz gerekiyor yazdıysa alacaksın. Almadıysan sorumlusun

327
5
yanıtYanıtla
Mevlüt Duman:

Liyakat diye boşa demiyoruz. Allah rahmet eylesin bebeğimize.

224
4
yanıtYanıtla
Ömer Onur:

doktorun yazdıklarını baştan aşağı okudum defalarca yanlış mı anladım diye. adam resmen savcıya suç duyurusunda bulunmuş. dedikleri doğruysa, ki öyle anlaşılıyor, bu ve önceki kararları veren yönetimin bittiği an olması gerekiyor. olan yavrucağa ve ailesine olmuş. Allah rahmet eylesin, ailesine baş sağlığı ve sabırlar diliyorum.

208
1
yanıtYanıtla
Muharrem Dink:

Bizim ülkede herkes kral hatta hastanenin temizlikcisi bile kral

203
4
yanıtYanıtla
Sultan Alparslan:

ALIN SIZE O SAVUNDUĞUNUZ DOKTORLARDAN BIRI BUGUN ONA YARIN DA SIRA GELIR SANA

12
174
yanıtYanıtla
Ne Demeli:

Sen hangi haberi okudun ki...

yanıt126
yanıt0
Baba Yabgu:

En azından taksirle ölüme sebebiyet verme suçundan ceza almaları lazım ama görün bakın doktoru sürecekler

130
3
yanıtYanıtla
Alem Paylaşım:

Geçmiş olsun.Kısıtlamaya gidiyoruz ya. Doktor hemşire alamadıkları gibi artık cihazda alamıyor.Randevuda yok her ay gss parasını kesiyor ama.Liyakat yok.Sağlık sistemimiz doktorlarımız iyiydi onuda hallettiler.Tıbbı sekreter büro personeli temizlik o bu 85 bin alım diye gösterip vasıfsız ne kadar adam varsa doldurdular.Bu arkadaşlar bana kızmasın.Doktor hemşire ebe laborant radyoloji teknisyeni eczacı bunlar hastanenin ana taşı.İhtiyaçlarını bilmiyor yada kendi adamlarını seçim için sokuyorlar.

46
15
yanıtYanıtla
Ne Demeli:

Mülakat var ya güzel kardeşim, daha kaliteli ve bilgili elemanlar almak için... Liyakatta da ne ki.

yanıt29
yanıt2
Ayşegül Öztabak:

Konu kısıtlamaya gitmek değil nereden okuyup nereden anlıyorsun yönetim doktor akıl olduğu için onun ağzıyla onun raporuyla cihaz almam demiş

yanıt8
yanıt2
Tüm 17 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title