21 milyon TL'lik Urartu Müzesi kapılarını açtı

21 milyon TL'lik Urartu Müzesi kapılarını açtı

İhlas Haber Ajansı - Haberler | Kültür Sanat

- 21 milyon TL'lik Urartu Müzesi kapılarını açtı 7 yıl önce temeli atılan Van'ın müze hayali gerçek oldu 2 bin 524 adet eserin sergilendiği Urartu Müzesi göz kamaştırdı Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez;

- 21 milyon TL'lik Urartu Müzesi kapılarını açtı

7 yıl önce temeli atılan Van'ın müze hayali gerçek oldu

2 bin 524 adet eserin sergilendiği Urartu Müzesi göz kamaştırdı

Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez;

"Türkiye'nin en büyük müzelerinden birisi olacak"

VAN - Kültür Turizm Bakanlığı tarafından yapımı tamamlanan ve proje maliyeti 21 milyon TL olan Urartu Müzesi düzenlenen törenle kapılarını ziyaretçilerine açtı.

Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı kapsamında 2012 yılında temelleri atılan ve proje maliyeti 21 milyon TL olan Urartu Müzesi, tamamlanmasının ardından açılışı gerçekleştirildi. Türkiye'nin en büyük müzeleri arasında yer edinen Urartu müzesi, Van Kalesi lokasyonunda 54 dönüm alan üzerinde, 13 bin metre kare kapalı alanda inşa edildi. Eser sergileme kapasitesi 100 bin, ziyaretçi kapasitesinin ise yıllık 1,5 milyon kişi olan Urartu Müzesi, 23 sergi holüyle Urartuların tüm yönleriyle tanınmasına olanak sağlıyor. Şu an 2 bin 524 adet eserin sergilendiği müzede sergilenen eserlerin çoğunlukla canlandırmaya yönelik olduğu belirtildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından konuşma yapan Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, Van ilinin tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını belirtti. Yapılan arkeolojik kazı çalışmalarında ortaya çıkarılan tarihi eserlerden Van'ın tarihi zenginliklerinin anlaşıldığını ifade eden Vali Bilmez, "İlimiz Urartu uygarlığına da başkentlik yapmıştır. Her bir köşesinde Urartu medeniyetine ait izler bulmak mümkündür. Van Kalesi, Toprakkale, Çavuştepe, Aşağı ve Yukarı Anzaf Kaleleri, Ayanıs ve Körzüt Kalesi bunlara verilebilecek en iyi örneklerdendir. Bugün burada Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı kapsamında hayata geçirilen Urartu Müzesi Projesinin açılışını gerçekleştirmek için toplanmış bulunmaktayız" dedi.

"Türkiye'nin en büyük müzelerinden birisi olacak"

Urartu Müzesi'nin Türkiye'nin en büyük müzelerinden birisi olacağına vurgu yapan Vali Bilmez, "Urartu müzesi, Van Kalesi lokasyonunda 54 dönüm alan üzerinde, 13 bin metre kare kapalı alan olarak inşa edilmiştir. Müze Proje kapsamında üstyapı, altyapı ve çevre düzenlemesi ile 21 milyon TL ye mal olmuştur. Van Müze Müdürlüğümüz 2017 yılı Aralık ayında yeni hizmet binasına taşınmış olup, 2017 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın sağladığı 10 milyon TL finansman desteği ile başlatılan teşhir-tanzim işi, 2019 Ağustos ayında tamamlanmıştır. Bugünde inşallah müzemizin açılışını gerçekleştireceğiz. Açılışını gerçekleştirecek olduğumuz müzemizin eser sergileme kapasitesi 100 bin, ziyaretçi kapasitesi yıllık 1,5 milyon kişidir" şeklinde konuştu.

Van'ın birçok medeniyete av sahipliği yaptığını hatırlatan AK Parti Van Milletvekili Abdulahat Arvas ise, yaşanan bazı talihsizliklere rağmen Van'ın hak ettiği değere kavuşacağını söyledi. Tarihinde Urartu Medeniyetine başkentlik yapan Van ilinin önemli bir şehir olduğuna dikkat çeken AK Parti Van Milletvekili İrfan Kartal da, Van'ın geçmişten bu yana önemini kaybetmediğini ve bu önemini ileriki zamanlarda daha iyi yerlere taşıyacağını umduğunu dile getirdi.

Geçtiğimiz günlerde Van'ın Erciş ilçesinde meydana gelen kazada hayatını kaybeden Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Haluk Dursun'a rahmet dileyen Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan ise, Van bölgesinin özel bir bölge olduğunu söyledi. Van'ın turizm açısından kritik ve stratejik bir önemi olduğuna dikkat çeken Bakan Yardımcısı Alpaslan, "Bakanlık olarak ülke turizmin gelişmesi açısından özel politikalar ve stratejiler geliştiriyoruz. Van çevresindeki illerle beraber ülke ekonomisinin kalkınmasında ve turizm açısından önemli bir bölgedir. Bunu daha ileriye nasıl taşırız, bunun çalışmalarını ve araştırmalarını yapıyoruz. Van bölgemizde çok tanılan bir il ama tüm dünyada daha iyi bilinmesi açısından da özel bir tanıtım stratejisi uygulanması gereken ilimizdir" diye konuştu.

Van bölgesinin Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı üzerinden özel bir tanıtım programına dahil olacak bir bölge olması için çalışmalar yaptıklarını açıklayan Alpaslan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Müzeler bir ülkenin kültür tarihi açısından son derece önemlidir. Bu bölgede insanlık tarihinin başlangıcından itibaren çok önemli medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Bu uygarlıktan arta kalan eserleri tüm insanlığın ilgisine ve bilgisine sunulması açısından müzeler son derece önemlidir."

Van'ın tarihi kültürel zengin kaynaklarıyla önemli bir turizm merkezi olduğuna işaret eden Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürü Barış Yeniçeri de, "Bölgemizin öne çıkan alanlarını, konularını, sektörlerini bakanlıklarımızla işbirliği halinde işliyoruz. Böylece bunları bölge ekonomisine katkı verir hale getirmeye çalışıyoruz. Turizmin çeşitlendirilmesi, bölge ekonomisine ve istihdama katkısının artırılması anlamında bu tarz eserler önemli renk taşlarıdır" şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından müzenin açılış kurdelesi Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, AK Parti Van milletvekilleri Abdulahat Arvas ve İrfan Kartal, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürü Barış Yeniçeri, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yavuz Özfidan, İl Emniyet Müdürü Mehmet Suat Ekici, Tuşba Belediye Başkanı Salih Akman, kurum amirleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile katılımcılar tarafından kesildi. Açılış programı müzenin gezilmesinin ardından son buldu.

21 milyon TL'lik Urartu Müzesi kapılarını açtı
21 milyon TL'lik Urartu Müzesi kapılarını açtı
21 milyon TL'lik Urartu Müzesi kapılarını açtı
21 milyon TL'lik Urartu Müzesi kapılarını açtı

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Çok Okunan Haberler

title