"Zenne"ye Gökkuşağı Gibi Gala!

'Zenne'ye Gökkuşağı Gibi Gala!
Bültenler - Haberler | Güncel

"ZENNE" filminin yoğun ilgi gören galası; 10 Ocak 2012, Salı akşamı Nişantaşı City's – Citylife Sinemaları'nda gerçekleşti!

Büyük merak ve heyecanla beklenen "ZENNE" filminin yoğun ilgi gören galası; 10 Ocak 2012, Salı akşamı Nişantaşı City's – Citylife Sinemaları'nda, gökkuşağı renklerinde giyinen yüzlerce davetlinin katılımıyla gerçekleşti! Film ekibinin yanı sıra Sertab Erener-Demir Demirkan, Halit Ergenç-Bergüzar Korel, Sumru Yavrucuk, Levent Üzümcü, Pelin Batu, Sedef Avcı-Kıvanç Kasabalı, Nur Fettahoğlu, Nesrin Cavadzade Berna Laçin, Yaşar Gaga, Banu Güven, Billur Kalkavan, Devin Özgür Çınar, Mustafa Alabora, Gülriz Sururi-Engin Cezzar, Güngör Uras, Günseli Kato, Şirin Payzın, Betül Arım, Burçin Orhon, Özge Fışkın, MODEL, Neşe Erberk, Pucca, Gonca Vuslateri, Binnaz Ergin, Defne Halman, Goncagul Sunar, Eylem Yıldız, Zeynep Eronat, Zeynep Altıok, Berna Sağlam, Fem Güçlütürk, Şükran Ovalı-Hakan Kurtas, Kemal Uzun, Ece Dizdar gibi sanat ve medya dünyasından birçok önemli ismin katıldığı galada, tanıtım konuşmasını Banu Güven üstlendi.

48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'nden 5 ödülle dönen filmin galasında; yönetmenler M.Caner Alper ve Mehmet Binay ile oyuncular Kerem Can, Erkan Avcı, Giovanni Arvaneh, Tilbe Saran, Ünal Silver, Rüçhan Çalışkur, Tolga Tekin, Esme Madra ve Jale Arıkan, filmin müziklerini yapan Demir Demirkan ve Paolo Poti ile bir araya geldiler.

Galada açılış konuşmasını, aynı zamanda filmin konuk oyuncuları arasında bulunan Banu Güven gerçekleştirdi. Konuşmasında "ZENNE, yalnızca Türkiye'nin ilk eşcinsel namus cinayetini anlatmıyor, Ahmet'in hikâyesinden yola çıkarak, bu cinayete zemin hazırlayan anlayışın askerde, devlette, toplumda ve ailede nasıl hüküm sürdüğünü gösteriyor. ZENNE'nin, memleketin İçişleri Bakanı olan şahsın eşcinselliği ve sanatçıları 'rezillik' olarak nitelemesinin hemen ardından vizyona girmesi beni ayrıca mutlu ediyor. Asıl rezillik nedir, bu film onu anlatıyor çünkü. İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'e ZENNE'yi izlemesini hararetle tavsiye ederim." diyen Güven, daha sonra tüm film ekibini sahneye davet etti.

Yönetmenler M.Caner Alper ve Mehmet Binay ise, Banu Güven'e, başından bu yana "ZENNE" projesinde yer aldığı için teşekkür ederek, konuşmalarını "Siyah yerine gökkuşağının renklerinden birini seçip gala kıyafetinizi belirlemenizi rica etmiştik. Görüyoruz ki pek çoğunuz ZENNE'nin galasının, bir film seyredecek olmanın ötesindeki anlamının fazlasıyla bilincinde.

Hassasiyetiniz ve filmimize gösterdiğiniz zarif desteğiniz için teşekkür ediyoruz." diye sürdürdüler ve galaya katılan davetlilerden bazılarını sahneye alarak rengarenk bir Türkiye portresinin fotoğraf pozunu verdiler.

2008 yılında cinsel kimliğini açıkladığı için öldürülen ve yönetmenlerin yakın arkadaşı olan Ahmet Yıldız'a adanan "ZENNE"; 11 Ocak 2012, Çarşamba akşamı saat 18:00'de Sabancı Üniversitesi Gösteri Merkezi'nde gerçekleşecek akademik gala aracılığıyla da, akademik çevreyle buluşacak. Sabancı Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Forumu ve Toplumsal Duyarlılık Projeleri tarafından davet edilen "ZENNE"nin akademik galasında; film gösteriminin ardından, Banu Güven moderatörlüğünde, film ekibi ile beraber bir söyleşi de düzenlenecek ve söyleşi canlı olarak sosyal medyaya aktarılacak.

Dağıtımını Medyavizyon'un üstlendiği "ZENNE", 13 Ocak 2012, Cuma gününden itibaren Türkiye çapında 15 şehirde, 48 sinema salonunda gösterime giriyor!

"ZENNE" HAKKINDA

Senaryosu gerçek öykülerden ve kişilerden esinlenilerek M. Caner Alper tarafından kaleme alınan "ZENNE"; muhafazakar bir ailenin çocuğu olan Ahmet, renklerini gizlemekten sakınmayan ve İstanbul'un dans kulüplerinde zennelik yapan Can ile Türkiye'nin değer yargılarını çok iyi tanımayan Alman fotoğrafçı Daniel'in evrensel dostluk hikayesini anlatıyor. Film, bu sıradışı üçlünün öyküsünü, 'aile kafesleri', 'töre kuralları' ve 2008 yılına kadar eşcinsel erkeklere evrensel insan haklarına aykırı şekilde uygulanan askerlikten muafiyet prosedürleri üzerinden ele alıyor.

Başrollerini Kerem Can (Can), Erkan Avcı (Ahmet) ve Giovanni Arvaneh'nin (Daniel) paylaştığı filmde; Tilbe Saran, Ünal Silver, Rüçhan Çalışkur, Tolga Tekin, Esme Madra, Jale Arıkan gibi başarılı oyuncuların yanı sıra, Amberin Zaman, Banu Güven ve Piyale Madra gibi isimler de konuk oyuncu olarak yer alıyor.

"ZENNE"nin, Eylül 2009'da başlayan okuma ve ezber provaları çekim tarihi olan Mart 2011'e kadar devam etti. Başrol oyuncularından Kerem Can; 7 ay boyunca Almanya'da modern dans topluluğu Pina Bausch koreograflarından Daphnis Kokkinos, Türkiye'de ise Beril Şenöz ve Burçin Orhon'la filmin dans sahneleri üzerinde çalıştı. Etkileyici dans müziklerini Demir Demirkan'ın hazırladığı "ZENNE"nin dramatik müzikleri ise İtalya'da, Paolo Potì tarafından 1,5 yıl süren bir çalışmayla bestelendi ve Bulgar Senfoni Orkestrası tarafından Sofya'da seslendirildi.

Görsel zenginliğiyle de dikkat çeken "ZENNE"nin büyüleyen dans kostümleri ödüllü tasarımcı Belma Özdemir tarafından hazırlandı. Konsept çizimlerine 2009 yılının Eylül ayında başlanan kostümler, İstanbul ve Tayland'da dikildi. Filmin, Oscar ödüllü sanat yönetmeni İsviçreli Maja Zogg; filmde kullanılan setlerin ve dev kuş kafesinin mimari çizimlerine 2010 yılının Ağustos ayında başladı. Setlerin inşası, toplamda 4 aylık bir çalışma sonunda tamamlandı.

48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde, SİYAD Ulusal En İyi Film, En İyi İlk Film, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Tilbe Saran), En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Erkan Avcı) ve En İyi Görüntü Yönetmeni (Norayr Kasper) ödüllerini alan "ZENNE"; daha sonra 17-24 Kasım 2011 tarihleri arasında Ankara'da düzenlenen Türkiye'nin ilk "LGBT" festivali Pembe Hayat KuirFest'te ise "açılış filmi" olarak gösterildi.

Kaynak: Bültenler

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Çok Okunan Haberler

title