Haberler

Yutma Güçlüğü, Kanser Belirtisi Olabilir

Güncelleme:

Yutma güçlüğü çekenlerin, halk arasında yemek borusu kanseri olarak bilinen özofagus kanserinin belirtilerini taşıyabileceği ortaya çıktı.

Meltem Yılmaz - Yutma güçlüğü çekenlerin, halk arasında yemek borusu kanseri olarak bilinen özofagus kanserinin belirtilerini taşıyabileceği bildirildi.

Ahi Evren Göğüs Kalp Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Celal Tekinbaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, özofagus kanserinin yemek borusunda meydana gelen ve hızla yayılan bir hastalık olduğunu söyledi.

Hastalığın görülme sıklığının coğrafi olarak farklılık gösterdiğini ifade eden Doç. Dr. Tekinbaş, "Özofagus kanseri, ülkemizde Doğu Anadolu'da daha sık görülen bir kanser türüdür. Hazar Denizi etrafında, Çin'de ve İran'ın belli bölgelerinde ise görülme sıklığı dünyanın diğer bölgelerinden çok yüksektir" dedi.

Doç. Dr. Tekinbaş, yutma güçlüğü çeken insanların özofagus kanserinin belirtilerini taşıyabileceklerini vurgulayarak, "Özofagus kanserinin diğer kanser türlerinden çok önemli bir farkı var ki insanlar artık tükürüğünü bile yutamaz hale geliyor. Bu durum, hastaları sıkıntıya sokuyor. Bu hastalar, aşırı kilo kaybı yaşıyor. Ayrıca, bu hastalık eğer vücudun herhangi bir yerine sıçramışsa bir çok olumsuzlukları da peşinde getiren bir kanser türüdür" diye konuştu.

Hastalığın geç fark edilen, bu nedenle de erken yayılan bir kanser türü olduğuna dikkati çeken Doç. Dr. Tekinbaş, şöyle devam etti:

"Bu hastalık erken belirti vermediği için hastalar hekime geç başvuruyor. Öncelikle tümörün büyüklüğüne bağlı olarak katı gıdalara karşı yutma güçlüğü oluyor. Hastalar bunu genellikle önemsemiyor ve başka şeylere bağlayarak doktora gitmiyor. Hastalar ne zaman ki sıvı gıdaları yutamamaya başlıyor, o zaman bize başvuruyorlar. Bu yüzden hastaların çoğunda tanı konulduğunda hastalık ileri evrede oluyor ve iyileşme şansı azalıyor."

-"Hastalığın en önemli inceleme metodu endeskopi"-

Doç. Dr. Tekinbaş, en önemli inceleme metodunun endeskopi olduğunu anlatarak, şunları söyledi:

"Endeskopi ile yemek borusuna bakıyoruz. Yemek borusu içinde tümör var mı, yok mu onu araştırıyoruz. Varsa biyopsi alıyoruz. Biyopsi sonucuna göre de tanımızı koyuyoruz. Tomografi ve MR gibi inceleme yöntemleriyle de tanımızı koyabiliyoruz. Eğer tümör yayılmamışsa ve erken teşhis edebilirsek, cerrahi tedavi başarılı olabilen tedavi şeklidir."

Hastalığın çok değişik risk faktörlerinin olduğunu ifade eden Doç. Dr. Tekinbaş, "Sigara tüketimi, alkol, radyasyona maruz kalmak genel risk faktörleri arasındadır. Ayrıca bu hastalığın görülmesinde özel risk faktörleri vardır. Suya petrol bulaşması, antioksidanların az kullanılması, sudaki belli kanserojen maddeler, ailevi yatkınlık, daha önceden geçirilmiş olan yemek borusu hastalıkları ve reflü, hastalığın risk unsurları arasındadır" dedi.

Doç. Dr. Tekinbaş, kanser yapıcı maddelerden uzak durulması gerektiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kanser vakalarındaki artışta, radyoaktif maddelerin sebze ve meyve üzerindeki birikimleri bir neden olarak görülüyor. Bu yüzden yediğimiz sebze ve meyveleri çok iyi yıkamalıyız. Mevsimine göre sebze ve meyve tüketimine de dikkat etmeliyiz. Ayrıca kanser oluşturabilecek bir hastalığımız varsa mutlaka tedavisini yapmamız lazım. Yemek borusu kanseri erken yakalandığında tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Yutma güçlüğünün her zaman basit olmayacağı dikkate alınmalı."

Yayıncı: Hüseyin Likoğlu - TRABZON

Kaynak: AA / Yerel

Çin Halk Cumhuriyeti Hazar Denizi İran Yerel Haberler

Polis eve baskın düzenledi! Uyuşturucu verdiği kızı evinde zorla tutan Hasan Can Kaya gözaltında

Polis eve baskın düzenledi! Uyuşturucu verdiği kızı evinde zorla tutan Hasan Can Kaya gözaltında

Orta Doğu'da yeni savaşa 24 saat kaldı! Hizbullah'tan İsrail'e son uyarı

Orta Doğu'da yeni savaşa 24 saat kaldı! Hizbullah'tan İsrail'e son uyarı

Aziz Yıldırım'dan Ali Koç'a tarihe geçecek teklif: Maliyetini karşılayacağım

Aziz Yıldırım'dan Ali Koç'a tarihe geçecek teklif: Maliyetini karşılayacağım

Bakmadan Geçme

Hizbullah'tan İsrail'e son uyarı! Hizbullah İsrail'i neden uyardı? Hizbullah İsrail'e saldırdı mı? Yarın kargolar açık mı? Yarın kargolar saat kaça kadar açık, kaçta kapanıyor? Arefe günü kargolar açık mı? Edin Dzeko Fenerbahçe'de kalacak mı? Dzeko gidiyor mu? Açıklama geldi! Yaz tatilinde çocuklarla neler yapılabilir? Çocuklarla tatilde ne yapılır? Ebeveynlere ve çocuklara aktivite önerileri! 2024 ORTAÖĞRETİM KPSS BAŞVURULARI NE ZAMAN? KPSS ortaöğretim (lise) başvuruları hangi tarihte başlıyor? Anderson Talisca Fenerbahçe'ye mi geliyor? Fenerbahçe Talisca ile anlaştı mı? Gram altın kaç TL? 14 Haziran Dolar, Euro, Sterlin ne kadar? Bugün yarım gün tatil mi? Bugün resmi tatil var mı, yarım gün tatil var mı? HAFTA SONU HAVA DURUMU 15-16 Haziran #127783 Hafta sonu yağmur yağacak mı, hava nasıl olacak? İstanbul Cuma namazı saat kaçta? İstanbul Cuma selası ne zaman okunacak? 14 Haziran Cuma İstanbul cuma namaz saati! Ölüdeniz Plajı nerede, nasıl gidilir? Fethiye'deki en iyi plajlar hangileri? Fethiye'de en güzel nerede denize girilir? Rasim Ozan Kütahyalı, Nagehan Alçı'yı dövdü mü? Nagihan Alçı ne anlattı, olay ne? İSTANBUL'DA BAYRAMDA HAVA NASIL OLACAK? #9925 Kurban Bayramı'nda İstanbul kaç derece, yağmur yağacak mı? Kurban eti kimlere dağıtılmaz? Kurban eti kimlere verilmeli? Diyanet'e göre kurban eti nasıl paylaştırılmalı? Bayram tatili resmi tatil mi? Bayram tatili resmi tatil olarak sayılıyor mu?
Bahçeli'nin ittifak resti ortalığı karıştırdı! Erdoğan kurmaylarını ''Aman ha'' diyerek uyardı

Bahçeli'nin ittifak resti ortalığı karıştırdı! Erdoğan kurmaylarını ''Aman ha'' diyerek uyardı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title