Haberler

Siyer Dersleri Devam Ediyor

Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi tarafından düzenlenen siyer derslerinin 11.’si gerçekleştirildi.

Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi tarafından düzenlenen siyer derslerinin 11.'si gerçekleştirildi. Cumhuriyet Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ünal Kılıç'ın verdiği derste "Mekke Dönemi Kardeşlik Antlaşması ve Nedenleri" konusu anlatıldı.

Büyükşehir Belediyesi Sanat Galerisi Çok Amaçlı Salonu'nda gerçekleştirilen derste, Prof. Dr. Ünal Kılıç, Mekke ile Medine'nin şehir ve iklim koşullarının farklı olduğuna işaret ederek, Hicret'ten sonra Sahabenin intibak problemi yaşadığını belirtti. Gerek ekonomik gerekse coğrafyadan kaynaklı yaşanan problemlerin kardeşleştirme ile aşıldığını belirten Kılıç, "Kardeşleştirme ile Medineli kardeşler Mekkeli kardeşlerinin sorunlarını nasıl aşacakları ile ilgili sonuna kadar destek oluyorlardı, yardımcı oluyorlardı" dedi.

"Doğuştan gelen ayrıcalık yoktur"

İslam'da hiç kimsenin dili ve renginden dolayı bir başkasına üstünlüğünün söz konusu olmadığını vurgulayan Kılıç, "Hiç kimse kalkıp da ben erkek olarak doğduğum için daha üstünüm, Türk olarak doğduğum için daha üstünüm veya Kürt olarak veya Çerkez veya Rum olarak doğduğum için daha üstünüm diyemez. Siyah veya beyaz olduğum için daha üstünüm diyemez. Haklar ancak kişilerin yapıp ettikleriyle ilgili haklardır. Siz çalışıp çabalayarak ne kazanırsanız onunla övünürsünüz ya da neyi kazanamadıysanız ondan dolayı mahcup olabilirsiniz. 'Müminler ancak kardeştir'. Ortak payda, Mümin olmak, din kardeşliği. Orada Araplar demiyor veya erkekler demiyor. Bu ortak payda o kadar geniş ki siyahım diyen de girer, kadın olan da girer. Ancak böyle bir toplum oluşturabilirsiniz. Yoksa kast sistemiyle herkes bir şekilde kendini üstün görür ve toplum önünde, hukuk önünde kendisini ayrıcalıklı hissedebilir. Böyle olunca da sağlıklı bir toplum meydana getiremezsiniz, insanları kaynaştıramazsınız. Bu, Allah'ın muradına da aykırı olur. Üstünlük ancak takvadadır' buyuruyor. Kim ne kadar Allah'ın rızasına uygun işler yapmışsa, kim toplum için ne kadar güzel işler yapmışsa o, o kadar muttakidir" ifadelerini kullandı.

"Kardeşliğe günümüzde de çokça ihtiyaç var"

Hz. Peygamber'in (S.A.V) Ensar'la Muhacir'i kardeşleştirmesine bugün daha çok ihtiyaç olduğuna işaret eden Kılıç, "Ülkemizde milyonlarca mülteci var. Çeşitli sebeplerle zaman zaman onlara kızdığımız oluyor; işte onları hor hakir gördüğümüz oluyor. Hatta elimizden gelse onları sınır dışı etme hesapları yaptığımız oluyor, ama buna hakkımız yoktur. ya da sadece Suriye'den Irak'tan gelenler değil kendi içimizde garip olanlar var. Muhacir olanlar var. Adam kalkmış Güneydoğu'dan gelmiş ya da Doğu'dan gelmiş ya da batıdan gelmiş, barındırmıyoruz. Oysa Müslüman olmanın gereği din kardeşliği ortak paydası altında birleşmektir, ona yardımcı olmaktır" şeklinde konuştu.

Prof. Kılıç, seminer programının sonunda dinleyici sorularını da cevaplandırdı. - MALATYA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yerel

Ünal Kılıç Malatya Mekke Yerel Haberler

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Kürtçe trafik uyarıları yazmaya başladı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Kürtçe trafik uyarıları yazmaya başladı

Sosyal medyada canlı yayın yapıyordu, yanlışlıkla kafasına sıktı

Sosyal medyada canlı yayın yapıyordu, yanlışlıkla kafasına sıktı

AK Parti, en düşük emekli maaşına yapılacak zamla ilgili tarih verdi

AK Parti, en düşük emekli maaşına yapılacak zamla ilgili tarih verdi

Bakmadan Geçme

Patrona bak! İşçileri fırçalayıp tehdit etti: Yarın herkesi kapının önüne koyarım

Patrona bak! İşçileri fırçalayıp tehdit etti: Yarın herkesi kapının önüne koyarım

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title