Haber : Muş Tkdk'nın Çalışmaları - Haberler

Haberi Paylaş

Muş Tkdk'nın Çalışmaları

Muş Tkdk'nın Çalışmaları

Muş Valisi Vedat Büyükersoy, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Muş İl Koordinatörlüğü’nü ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Muş Valisi Vedat Büyükersoy, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Muş İl Koordinatörlüğü'nü ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Muş İl Koordinatörlüğü'nde düzenlenen toplantıya katılan Muş Valisi Vedat Büyükersoy, yatırımcı kurum ve kuruluşların önemine değindi.

Toplantıda kurum çalışmaları hakkında bilgi veren İl Koordinatörü Mehmet Emin Turan, kurum olarak şuana kadar 8 Milyon TL hibe ödemesi yaptıklarını söyledi. Turan, "Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Muş il Koordinatörlüğü; Avrupa Birliği adına AB Komisyonu'ndan yetki devrini aldığı Nisan 2013'den beri çalışmalarını sürdürmektedir. İl Koordinatörlüğümüz 1 koordinatör, 22 uzman, 5 destek personeli ve 11 hizmet alımı ile alınan personel olmak üzere 39 personelle hizmet vermektedir. Kurumumuz kullandırdığı IPARD programı fonunun etkin ve verimli kullanılması adına planladığı dönemlerde başvuru çağrı ilanlarına çıkmakta ve başvuru kabul etmektedir. Açık olan 12. başvuru çağrı ilanı son başvuru tarihi ise 10 Mart pazartesidir. Proje sunmayı planlayan potansiyel faydalanıcılarımız hazırlıklarını hızla sürdürmektedir. Sunulacak projelerin inceleme ve değerlendirmelerinin akabinde sözleşmeleri imzalanacak ve faydalanıcılar yatırımlarına başlayacaktır" ifadelerini kullandı.

Sözleşme tarihinin mayıs ayı olduğunu hatırlatan Turan, "12. başvuru çağrı ilanı kapsamında sunulacak projelerin yatırımlarının 2014 yılında tamamlanması için il koordinatörlüğümüzce, sözleşme tarihleri Mayıs ayını geçmeyecek şekilde planlama ve çalışmalar yapılmaktadır. Bundan sonra çıkılacak 13. başvuru çağrı ilanı ve diğer çağrı ilanlarında sunulacak projelerin yatırımlarının gerçekleştirilmesi 2015 yılına sarkması muhtemeldir. Potansiyel faydalanıcılarımızın bu durumu göz önünde bulundurmaları önem arz etmektedir. İl koordinatörlüğümüzce proje kabullerine başlanılan günden bu güne kadar 13 Milyon TL'nin üzerinde yatırım tutarına sahip bu projelere toplam 8 Milyon TL'ye yakın hibe ödemesi yapılmıştır" diye konuştu.

"YATIRIMCI KURUM VE KURULUŞLAR BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİDİR"

Muş Valisi Vedat Büyükersoy ise, yatırımcı kurum ve kuruluşların çok önemli olduğunu belirterek, "İlimizde işe ve aşa ihtiyaç var. İş ve aşa sebep olana her yatırımcı bizim için çok kıymetli çok değerlidir. Özellikle demokratik çözüm, milli birlik ve kardeşlik sürecinden sonra bölgemizde yatırım yapılmasını engel olacak hiçbir şeyin artık kalmadığını düşünüyorum. Özellikle Muş Ovası'nın Alparslan II Barajının tamamlanacağı ve faaliyete geçeceği 2017 yılından itibaren çok değerli olacağını ve burada arazı almanın yatırım yapmanın çok daha kıymetli çok daha verimli olacağını tahmin ediyoruz. O yüzden yatırımcılarımızın bir an önce harekete geçerek kıymetli Muş Ovası'nda özellikle arazi almaya yatırım yapmayı ve Muş'un rekabet üstünlüğü olan tarım ve hayvancılığını değerlendirmeye davet ediyoruz" dedi.

Yatırımcılara her türlü kolaylığın sağlanması gerektiğine vurgu yapan Büyükersoy, "Sadece yatırımcının buraya gelmesini beklemeyeceğiz. Yatırımcının ayağına bizler gidecek ve onları hangi konularda yatırım yapabilecekleri, hangi konularda proje hazırlayabilecekleri konusunda aydınlatacağız. Bununda bizim vazifemiz olduğunu düşünüyorum. Nihayetinde bu kurum sorumluluk alanında vatandaşlarımızın yatırım yapması teşvik edici bir kurum. Öyle ise şüphesiz yatırımcı kendinden bir şeyler katarak özgün projeler hazırlayacaklar 'Ama o hazırlasın getirsin ben değerlendireyim' diye beklemek insanımızın önünü açıcı bir tutum ve davranış değildir. Bizim insanımızın önünü açmamız onlara destek olmamız için özgün proje hazırlama niyetinde olanlara bu konuda adım atarak buraya gelen vatandaşa, bizim de koşarak gitmemiz lazım. Onların arzu ettiği kafalarında yer alan projelere eğer bizimde bilgi ve tecrübemiz varsa ilave etmeliyiz. Böyle düşünürsek faydalı olabiliriz" şeklinde konuştu. - MUŞ

İhlas Haber Ajansı / Yerel

Avrupa Birliği Muş Yerel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.
title