Motaş, Otobüs Filosunu Güçlendiriyor - Haberler
Haberi Paylaş

Motaş, Otobüs Filosunu Güçlendiriyor

İhlas Haber Ajansı - Yerel
Motaş, Otobüs Filosunu Güçlendiriyor

Şehiriçi ulaşımda vatandaşlara daha kaliteli, güvenli ve konforlu seyahat imkanı sağlamak için ulaşım alanında çalışmalarını sürdüren Malatya Büyükşehir Belediyesi, ulaşım filosuna 14 adet yeni otobüs daha katarak, otobüs filosunu güçlendirdi.

Şehiriçi ulaşımda vatandaşlara daha kaliteli, güvenli ve konforlu seyahat imkanı sağlamak için ulaşım alanında çalışmalarını sürdüren Malatya Büyükşehir Belediyesi, ulaşım filosuna 14 adet yeni otobüs daha katarak, otobüs filosunu güçlendirdi.

Yıl içerisinde Türkiye'de ilk kez Malatya'da uygulanan Trambüs Projesi ile toplu taşıma kalitesini yükselten Büyükşehir Belediyesi, şimdi de filoya kattığı 14 yeni otobüsle, otobüs filosunu güçlendiriyor. Malatya'nın şehiriçi toplu taşıma hizmetlerini yürüten MOTAŞ tarafından alınan 14 yeni otobüs için Büyükşehir Belediyesi önünde bir tanıtım programı düzenlendi. Düzenlenen programa Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Genel Sekreter Arif Emecen, Genel Sekreter Yardımcıları, daire başkanları, şube müdürleri, şirket genel müdürleri ile kalabalık bir topluluk katıldı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, burada yaptığı konuşmada, büyükşehir yapılanmasının ardından, toplu taşımanın daha sağlıklı bir hale getirilmesi için planlama çalışmalarının devam ettiğini belirterek, bununla birlikte ulaşım master planı ve saha çalışmalarının da sürdüğünü söyledi. Ulaşım alanında Malatya'nın gelecek 20-30 yılının planlandığını kaydeden Başkan Çakır, "Toplu taşımada Malatya iyi bir noktada, ama bunu çok daha ileri noktalara taşımamız lazım. İnsanlarımızı daha konforlu, daha güvenli araçlarla hızlı bir şekilde gidecekleri yere ulaşabilecekleri sistemi oluşturmamız gerekiyor. Şehiriçi ulaşım hizmetlerimizi yürüten MOTAŞ'ı çok daha donanımlı, çok daha kaliteli hizmet veren bir şirket haline dönüştürmek temel hedefimiz" dedi.

"ARAÇ FİLOSU HER GEÇEN GÜN YAŞLANIYOR"

Malatya merkezin yanı sıra, merkez ile ilçeler ve kırsal mahallelerin de ulaşım planlamasını yaptıklarını kaydeden Çakır, "Merkezde şu ana kadar tamamen ulaşımlarımız otobüslerle sağlanırken, geçtiğimiz yıl Türkiye'nin örnek projelerinden bir tanesi olan trambüsü hayata geçirmiş olduk. Trambüs ile günlük 20 bin yolcu taşımayı planlarken, şu anda 30 bin yolcu taşıyoruz. Bu nedenle yeni trambüsler için araç alınması gerekiyor. Bununla birlikte bu hatlarda 2-3 yıl içerisinde 50 bin yolcuyu trambüs ile taşımış olacağız. Büyükşehir olarak biz günlük 140 bin yolcu taşıyoruz. Bu gerçekten çok önemli bir rakam. Geçmiş yıllarda 60 civarında otobüs aldık ancak her geçen gün araç filosu yaşlanıyor. Yaşlı olan araçlardan bir kısmını seferden kaldırıyoruz. Şu anda üzerinde çalıştığımız bir hedefimiz var. Merkezdeki hatlardan 1 veya 2 tanesini halk otobüsüne dönüştüreceğiz. Böylece belediye otobüsü ile birlikte halk otobüsleri de çalışmış olacak. Buradaki kaliteyi, denetimi de yine Büyükşehir Belediyemiz yapacak" diye konuştu.

"GÜNDE 35-40 BİN KİLOMETRE YOL YAPIYORUZ"

Yeni alınan otobüsler sayesinde hem toplu taşımada kalite ve kontrolün artacağını hem de otobüs filosunun yenileneceğini belirten Başkan Çakır, yeni otobüslerin hayırlı ve uğurlu olması temennisinde bulundu. Başkan Çakır, MOTAŞ'ın günlük 35-40 bin km dolayında yol yaptığını kaydederek, "Sabahın erken saatlerinden gecenin 12'sine kadar 150 civarında aracımız Malatya'nın her noktasına seferler yapıyor. Arkadaşlarımız çok yoğun bir şekilde çalışıyorlar. Bu kadar yoğunluğun içerisinde çok daha dikkatli olunması gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Başkan Çakır'ın konuşmasının ardından filoya dahil edilen 14 yeni otobüs için kurdele kesildi.

KAHRAMAN VATANDAŞ ÖDÜLLENDİRİLDİ

Program sırasında Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, geçtiğimiz hafta, hareket halindeki belediye otobüs şoförünün kalp krizi geçirmesi sırasında, otobüsü kontrol altına alarak, muhtemel can kabının önüne geçen kahraman vatandaşı ödüllendirdi. Şoförün kalp krizi geçirmesinin ardından direksiyona geçerek, otobüsü ağaca çarparak durduran Zekeriya Demir isimli vatandaşı Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, teşekkür plaketi ve altınla ödüllendirdi. - MALATYA

İhlas Haber Ajansı / Yerel

Ahmet Çakır, Türkiye, Malatya, Yerel, Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title