Manisa Belediye'nin Araç Filosu Güçlendi - Haberler
Haberi Paylaş

Manisa Belediye'nin Araç Filosu Güçlendi

İhlas Haber Ajansı - Yerel
Manisa Belediye'nin Araç Filosu Güçlendi

Manisa Belediyesi, son günlerdeki yatırım hamlesine bir yenisini daha ekleyerek, 15 aracı daha bünyesine kattı.

Manisa Belediyesi, son günlerdeki yatırım hamlesine bir yenisini daha ekleyerek, 15 aracı daha bünyesine kattı. Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen araç tanıtım törenine Belediye Başkanı Cengiz Ergün, TBMM 23. Dönem Milletvekili Mustafa Enöz, Belediye Başkan Yardımcıları Azmi Açıkdil, Tamer Çipiloğlu, Cem Çöllü, Hasan Eryılmaz, Mümin Deniz, Belediye Meclis Üyeleri Sezai Gürcan, Hüseyin Köroğlu, Mehmet Palabıyık, MHP İl Başkan Vekili Mehmet Ödevli, Merkez İlçe Başkan Vekili Alim Demir, Ülkü Ocakları İl Başkan Vekili Murat Yörük, mahalle muhtarları, ilgili araç firma yetkilileri ile vatandaşlar katıldı. Törende Manisa Şehzadeler Mehteri de konser verdi. Manisa Belediyesi olarak son günlerde temel atma ve açılış törenlerinde vatandaşlarla sık sık bir araya geldiklerini belirten Belediye Başkanı Cengiz Ergün, "Elbette sizlerle bu vesilelerle bir araya gelmek ve çalışmalarımızın meyvesini aldığımızı görmek bizleri son derece memnun ediyor. Bildiğiniz üzere önceki ay Manisa Belediyesi'nin en büyük yatırımları arasında gösterdiğimiz, 14 milyon TL bütçeli Küçük Sanayi Köprülü Kavşağı'nın temelini attık. Ondan bir ay önce de Manisa Belediyesi'nin tarihindeki en büyük yatırımı olan 20 milyon TL bütçeli Otogar'ın temelini atmıştık. Bir bir devam eden yatırımlarımıza bugün bir yenisini daha ekliyoruz. Belediyemiz bünyesinde, Manisa'ya ve Manisalılara daha hızlı, daha kalıcı ve daha kaliteli hizmet götürebilmek için kullanılacak olan 15 aracı daha kullanıma sunuyoruz" dedi.

"ARAÇ ALMAMIZDAN RAHATSIZ OLDULAR"

Göreve geldikleri ilk yıllarda Manisa Belediyesi'nin demirbaşlarında yer alan araç parkının yetersiz olduğunu ve kiralama usulü ile hizmet alımı yapıldığını hatırlatan Başkan Ergün, şöyle konuştu: "Maalesef, iş makineleri ve diğer araç parkına yıllardır takviye yapılmamış, hizmetler kiralık araçlarla yürütülmeye çalışılıyordu. Biz o tarihte, belediyenin borçtan bükülen belinde adeta bir kambur olan kiralama işine son verdik. Son 3,5 yılda araç parkına 15 milyon TL'nin üzerinde yatırım yaptık ve bir belediyenin ihtiyacı olabilecek, bugün birçok il belediyesinde bulunmayan iş makinelerini, kamyonları, çöp toplama araçlarını belediyemize kazandırıp kiralamadan vazgeçerek yılda yaklaşık 10 milyon TL tasarruf yaptık. Manisa Belediyesi'nin sadece bu kiralama bedellerinden aylık 800-900, yıllık 10 milyon TL'ye yakın bir bedelin Manisa Belediyesi bünyesinden çıkmasının önüne geçtik. Yani Manisa Belediyesi yıllık sadece araç kiralamasından sağladığı kazanç 10 milyon TL'nin üzerindedir. Bütün Manisalılar bunu böyle bilsin. Kentimize kazandırmak için projelendirdiğimiz her çalışmamızda kendi iş makinelerimizden azami derecede faydalanarak yatırımın belediyeye maliyetini en aza indirdik. Bu duruma en yakın şu örneği vermek isterim. Az önce de belirttiğim gibi kısa süre önce 20 Milyon TL yatırım maliyetine sahip Otogar'ın temelini attık. Elbette bu sadece yatırımın görünen ihale maliyeti. Ancak bilinmesi gereken bir gerçek de otogarın temelinin atılacağı zeminin hazırlanmasında Manisa Belediyesi'nin araç ekipmanlarının kullanılmış olmasıdır. Sadece bu projemizde 200-250 bin TL'lik mazot masrafıyla hafriyat çalışmasını kendi imkanlarımızla yaparak belediyemizin kasasından yaklaşık 3 Milyon TL fazla para çıkmasını engellemiş olduk. Şimdi şunu söylemek istiyorum; Biz araç yatırımlarına başladığımızda bu kararımız kimilerine göre radikal, kimilerine göre macera olarak görüldü. Ama biz 'Kendi Kendine Yeten Bir Belediye' hayal etmiştik ve o hayalimizi bugün fazlasıyla gerçekleştirdiğimizi görüyorum. Bu da bizlere gurur veriyor."

"BU KAZANÇ MANİSA'NIN"

Hayallerine dün gülüp geçenlerin bugün çalışmalarını imrenerek izlediğinin farkında olduklarını ifade eden Başkan Ergün, "Biz Manisa'ya hizmet için çabalayan herkese saygılıyız. Ancak tek isteğimiz bizi eleştirenlerin geçmişlerine bakmaları. Biz yapıcı ve kentin menfaatine olan her çalışmanın arkasındayız. Tüm Manisa, kentin geleceğini yakından ilgilendiren imar çalışmalarında kimin yapıcı, kimin bu kente zarar verici olduğunu açık seçik gördü. Gönül isterdi ki bize muhalefet edenler ellerini ceplerine değil vicdanlarına koysun, ama olmadı. Bugün Manisa Belediyesi'ne bir yatırım kazandırıyorsak bu kazanç elbette Manisa'nın. Son olarak araçlar ile ilgili de kısaca bilgi vermek istiyorum. Müdürlüklerden gelen talebe göre vergiler dahil yaklaşık 1 milyon 245 bin TL yatırım ile 3 adet kasalı traktör, 4 adet otobüs, 2 adet çift kabin kamyonet ve 6 adet kamyon daha belediyemizin araç parkuruna kazandırdık. Araç parkurundaki araç sayımızı 290'a çıkardık. Tüm adımlarımızı daha çağdaş, daha yaşanabilir, insanlarının mutlu olduğu bir şehir oluşturabilmek adına atıyoruz. Bu adımları atarken yalnız yürümediğimizi bilmek bizleri daha güçlü kılıyor" diye konuştu.

"MANİSA CİDDİ BİR DEĞİŞİM YAŞADI"

Konuşmanın ardından Isuzu Pazarlama ve Satış Direktörü Ahmet Fatih Tamay, Belediye Başkanı Cengiz Ergün'e sembolik anahtar teslimini yaptı. Anahtar tesliminin ardından söz alan Akpınar Mahallesi Muhtarı Ali Erten, Belediye Başkanı Cengiz Ergün'ün göreve gelmesiyle birlikte Manisa'nın ciddi bir değişim yaşadığını söyledi. Erten, "Ben Sayın Başkanımız ilk göreve geldiğinde kendisine buğz etmiştim. Hatta Ankara'da hakkında şikayette bile bulunmuştum. Ama geçen süre içinde Başkanımız öyle çalışmalar yaptı ki, mahallem ciddi bir değişim yaşadı. Kendisinden Allah razı olsun" dedi. Belediye Meclis Üyesi Hüseyin Köroğlu'nun hayır dua okumasının ardından Başkan Ergün ve protokol üyeleri araçları inceledi. Törenin ardından vatandaşlarla sohbet eden Başkan Ergün, esnafa da hayırlı işler dileklerinde bulundu. - MANİSA

İhlas Haber Ajansı / Yerel

Hasan Eryılmaz, MEHMET ÖDEVLİ, Cengiz Ergün, Yerel, Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title