Haberler

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Rektörü Prof. Dr. Nuri Aydın, Yeni Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Projesi kapsamında gerçekleştirilen inşaat ve tarihi yapılardaki restorasyon çalışmalarını inceledi.

Güncelleme:

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Yerleşkesi'nde gerçekleştirilen Yeni Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Projesi kapsamında yapılan inşaat ve restorasyon çalışmalarını inceleyen İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Rektörü Prof. Dr. Nuri Aydın, tarihi binaların restorasyonunun en geç iki yıl içinde tamamlanması planlandığını belirtti.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Rektörü Prof. Dr. Nuri Aydın, Yeni Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Projesi kapsamında gerçekleştirilen inşaat ve tarihi yapılardaki restorasyon çalışmalarını inceledi. Rektör Prof. Dr. Nuri Aydın, "Tarihi binaların restorasyonu en geç iki yıl içinde bitirilmesi öngörülüyor" dedi.

Cerrahpaşa Yerleşkesinde devam eden Yeni Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Projesi kapsamında, aslına uygun inşa ve restorasyon süreçleri devam eden, tescilli kültür varlığı olan tarihi yapılarda incelemelerde bulunan Rektör Prof. Dr. Nuri Aydın, çalışmalarla ilgili bilgi aldı.

İncelemelere Rektör Prof. Dr. Nuri Aydın'ın yanı sıra Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Oğuz Çetinkale, Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanı Doç. Dr. Barış Yıldızlar, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Emin Köse de katıldı.

"Binaların hem deprem güçlendirmesi hem de restorasyonu gerçekleştirilmiş oluyor"

Tarihi yapılardaki çalışmaları inceleyen Rektör Prof. Dr. Nuri Aydın, "Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Yerleşkesi içinde 6 tane tarihi bina var. Bunların bir kısmının restorasyonu devam ediyor. 1910 ve 1930 yılında yapılan binalarımız var. Kültürel tarihimize sahip çıkıyoruz. Binaların hem deprem güçlendirmesi hem de restorasyonu gerçekleştirilmiş oluyor. Şu an tarihi binalar bölgesindeyiz ancak aynı zamanda Yeni Cerrahpaşa Projesiyle de ilgili önemli çalışmalar aynı anda gerçekleştiriliyor. Geçen yıl içerisinde ihalesi yapılan hastane yapıları bölgesi birinci etap projesi ihale edilmişti" dedi.

"Yeni Cerrahpaşa'nın hafriyat çalışmalarının yüzde 20'si tamamlanmış durumda"

İnşaat alanındaki hafriyatın yüzde 20'sini tamamlandığını söyleyen Rektör Prof. Dr. Nuri Aydın, "Yaklaşık 220 bin metrekare kapalı alan olan hastane projesi. Bu hastane projesi derin bir yapı. Bunun için birinci aşamada binin üzerinde fore kazık imalatı çalışmalarına başlandı. Şu anda 800'ün üzerinde fore kazık imalatı tamamlanmış durumda. Yani yüzde 80'ini ki bu inşaatın en önemli aşaması tamamlanmış oluyor. Yeni Cerrahpaşa'nın hafriyat çalışmalarının yüzde 20'si tamamlanmış durumda. Süreç kendi seyrinde ilerliyor. Burada arkeolojik çalışmalar yapılarak süreç ilerliyor" şeklinde konuştu.

"Bizans Dönemine ait su sarnıcı çıktı"

Çalışmalarda bir sarnıcın gün yüzüne çıkartıldığını söyleyen Rektör Prof. Dr. Nuri Aydın, "Bu çalışmalar kapsamında bazı Bizans Dönemi ve Osmanlı Dönemine ait arkeolojik buluntulara rastlandı. Bizans Dönemine ait su sarnıcı çıktı. Bu sarnıcın taşınması ile ilgili bir karar çıktı. Bu su sarnıcı da yeni yerine taşınacak. Yeni yeri de bu yerleşke içinde Geç Osmanlı Erken Cumhuriyet Dönemi dediğimiz yapıların hemen yanına konuşlandırılacak. Her tarihi bina kendi mecrasında ilerliyor. Tarihi binaların restorasyonu en geç iki yıl içinde tamamlanması öngörülüyor. Yeni Cerrahpaşa Projesinin birinci etabı kaba inşaat süreci 2 yıl, 2 yıl içerisinde de kaba inşaat sürecinin tamamlanması hedefleniyor. Daha sonraki aşama yeni bir ihale süreci ile gerçekleşecek" ifadelerini kullandı.

"Tarihi binaları da orijinaline döndürdüğümüzde kullanacağız"

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Oğuz Çetinkale de, "Modern hastanemizi büyük alana inşa ediyoruz. Bu binaları da hastanenin yönetim binaları olarak kullanmayı planlıyoruz. Bu binaları da orijinaline döndürdüğümüzde buna göre kullanacağız. Modern anlamda hastane binalarında pencere açıp havalandırma olmuyor" diye konuştu.

Göğüs Hastalıkları Binası, İdari Bina, Başhekimlik ve Dekanlık binasında restorasyon çalışmalarının devam ettiği, Tıp Tarihi Müzesi ile Neşet Ömer Amfisi'nde ise çalışmaların sona erdiği öğrenildi. - İSTANBUL

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yerel

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa İstanbul Rektör Aydın Eğitim Yerel Güncel Haberler

İsrail savaş uçakları Yemen'e saldırdı, Husilerden korkutan açıklama geldi: Savaş başladı

İsrail savaş uçakları Yemen'e saldırdı, Husilerden korkutan açıklama geldi: Savaş başladı

Eşinin üzerinde sigara kokusu alınca belini kırdı! Ölüm korkusuyla yaşayan kadın yardım bekliyor

Eşinin üzerinde sigara kokusu alınca belini kırdı! Ölüm korkusuyla yaşayan kadın yardım bekliyor

İsrail, Yemen'in ardından bu kez komşusu Lübnan'ı vurdu

İsrail, Yemen'in ardından bu kez komşusu Lübnan'ı vurdu

Bakmadan Geçme

21-22 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 21-22 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 21-22 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Ümraniye, Küçükçekmece, Beyoğlu elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Büyükçekmece hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Büyükçekmece nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Masterchef Yudum kimdir, kaç yaşında? Yudum Kıvanç Kaya kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Alper kimdir, kaç yaşında? Alper Öztamur kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Enes Şahin kimdir, kaç yaşında? Enes Şahin kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Ayşe kimdir, kaç yaşında? Ayşe Ekiz kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Şirin kimdir, kaç yaşında? Şirin Sadegzade kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Umut kimdir, kaç yaşında? Umut Arkın Tuzcu kim, yaşı, aslen nereli, evli mi?
8 bin liraya balık satıyorlar! Yunanistan'a neden gidildiğini en iyi anlatan fotoğraf

8 bin liraya balık satıyorlar! Yunanistan'a neden gidildiğini en iyi anlatan fotoğraf

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title