Haberler

Enkaz altında hayatını kurtaran köpeğin resmini vücudunda ömür boyu taşıyacak

Güncelleme:

Kahramanmaraş'ta depremde enkaz altında kalan Mehmet Çabuk, yerini tespit edip kurtarılmasını sağlayan arama kurtarma köpeği Çakıl'ın portresini ve ismini dövme ile sol koluna yaptırdı. Ankara İtfaiyesi merkez yerleşkesinde Çakıl ile hasret giderdiklerini belirten Çabuk, "Önceden köpeklere hiç dokunamazdım, çekinirdim. Kahramanmaraş'tan Ankara'ya Çakıl'ı görmeye geldim." dedi.

7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremler sırasında Kahramanmaraş'ta yıkılan bir binada apartman görevlisi olarak çalışan Mehmet Çabuk'un enkaz altındaki yerini Ankara İtfaiyesi canlı insan arama-kurtarma köpeği K-9 cinsi Çakıl tespit etti. Uluslararası canlı arama belgeli Çakıl, 29 noktada birçok depremzedenin de enkaz altından çıkarılmasını sağladı. Ankara İtfaiyesi'ne bağlı K-9 Amirliği'nde görevli köpek eğitmeni Engin Yılmaz, Ankara'da bulunan dövme stüdyosuna depremzede Mehmet Çabuk'u davet etti. Depremzede Çabuk, Çakıl'ın resmini ve ismini dövme ile sol koluna yaptırdı.

Enkaz altında hayatını kurtaran köpeğin resmini vücudunda ömür boyu taşıyacak

"ÜÇÜNCÜ GÜN SESLENDİM, BİR KÖPEĞİN SESİNİ DUYDUM"

Enkaz altından nasıl kurtulduğunu anlatan Mehmet Çabuk, "Enkaz altında 3 gün kaldım. 8 katlı apartman üstümdeydi. Birinci ve ikinci gün kurtarma olmadı. Üçüncü gün seslendim, bir köpeğin sesini duydum. Yukardan birisi 'Sesimi duyuyorsan üç kez duvara vur' dedi. Ben sesini duyup, belki 100 kere duvara vurdum. Sesimi duymalarına rağmen duvara vurmaya devam ettim. Yukardan bana 'Seni kurtaracağız' dediler. Ankara İtfaiyesi kurtarma çalışmalarına başladı. En son üstümdeki duvarda delik açtıklarında göz göze geldik. Delik büyüdü, beni çıkardılar. Ben deprem olduğunu bilmiyordum, sonradan öğrendim. Beni çıkartıp hastaneye götürdüler. Bana enkaz altında seslenen köpek Ankara İtfaiyesi'nin arama kurtarma köpeği Çakıl'mış. Ben de Ankara'ya gelip Çakıl ile buluştum. Şimdi de koluma dövmesini çizdireceğim" ifadelerini kullandı.

Enkaz altında hayatını kurtaran köpeğin resmini vücudunda ömür boyu taşıyacak

"ÖNCEDEN KÖPEKLERE HİÇ DOKUNAMAZDIM"

Ankara İtfaiyesi merkez yerleşkesinde Çakıl ile hasret giderdiklerini belirten Çabuk, "Önceden köpeklere hiç dokunamazdım, çekinirdim. Kahramanmaraş'tan Ankara'ya Çakıl'ı görmeye geldim. Şimdi de resmini ve ismini koluma dövmesini yaptıracağım" dedi.

Enkaz altında hayatını kurtaran köpeğin resmini vücudunda ömür boyu taşıyacak

"MEHMET BEY'E ÜÇÜNCÜ GÜN ULAŞABİLDİK"

Deprem bölgesinde başka bir göreve giderken enkaz altından tepki geldiğini öğrendiklerini ve Çakıl'ın da tepki verdiğini aktaran K-9 eğitmeni Engin Yılmaz, "Depremin ilk günü akşamüzeri olay yerine vardık. Yağış çok fazlaydı ve biz hemen arama kurtarma faaliyetlerine başladık. Mehmet Bey'e depremin üçüncü günü ulaşabildik. Sabah saatlerinde bir göreve giderken tepki olduğunu söylediler. O sırada köpeğimi o binaya yönlendirdim. Orada köpek içeride arama yaparken şiddetli bir şekilde havlamaya başladı. Biz köpeklerimizi canlı insan kokusuna alıştırıyoruz. Köpek tepki verince itfaiye arama kurtarmada görevli arkadaşlarıma haber verdim fakat kendileri çok yoğundu. Antalya Polis Özel Harekat ekipleri boştaydı, gelip sıkı bir çalışma ile Mehmet Bey'i kurtardık. Ertesi gün Mehmet Bey ile Çakıl buluştu" diye konuştu.

Enkaz altında hayatını kurtaran köpeğin resmini vücudunda ömür boyu taşıyacak

"BİZİ ONURLANDIRDI"

Depremden sonra depremzede Çabuk ile Çakıl arasında duygusal bir bağ oluştuğunu belirten Yılmaz, "Kendisi gelip Ankara'da Çakıl'ı ziyaret etmek istediğini söyledi. Bugün gelip Çakıl'la buluştular ve kendisi Çakıl'ın dövmesini yaptıracağını söyledi. Bu da bizi onurlandırdı" ifadelerine yer verdi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yerel

Kahramanmaraş Mehmet Çabuk Ankara Yerel Güncel Haberler

Refah'ta İsrail ile Mısır askerleri arasında çatışma! 1 asker hayatını kaybetti

Refah'ta İsrail ile Mısır askerleri arasında çatışma! 1 asker hayatını kaybetti

Pendik'te parçalanarak çöp konteynerlerine atılan cesedin kimliği belli oldu

Pendik'te parçalanarak çöp konteynerlerine atılan cesedin kimliği belli oldu

Görüntü Türkiye'den! Ağaçtaki dev yılanı görenler gerçek olduğuna inanamıyor

Görüntü Türkiye'den! Ağaçtaki dev yılanı görenler gerçek olduğuna inanamıyor

Bakmadan Geçme

Yalan uyarlama mı, yaşanmış hikaye mi (Kanal D)? #128250 Yalan canlı izle! 28 Mayıs Kanal D Yalan 1. bölüm canlı izle! Yalan son bölümde neler oldu? Kanal D canlı izle! İnstagram çöktü mü? İnstagram neden açılmıyor? 28 Mayıs Salı İnstagram'da sorun mu var, neden yüklenmiyor? #128250 KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? 27-28 Mayıs 2024 Konya su kesintisi listesi! 28 Mayıs Salı yarın okullar tatil mi, okul yok mu? İstanbul, İzmir, Ankara okullar tatil mi? Indiana Pacers Boston Celtics NBA maçı CANLI izleme linki var mı, maç nereden nasıl izlenir? 27 Mayıs Basketbol NBA CANLI İZLE! #127936 Kudüs Fatihi Selahaddin Eyyubi 27. Bölüm fragmanı yayınlandı mı? 27 Mayıs Mayıs Kudüs Fatihi Selahaddin Eyyubi yeni bölüm fragmanı izleme linki var mı BUSKİ Bursa su kesintisi: Bursa'da sular ne zaman gelecek? 27-28 Mayıs 2024 Bursa su kesintisi listesi! İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? 27-28 Mayıs 2024 İzmir su kesintisi listesi! Şaban Oğlu Şaban filmi konusu nedir? Şaban Oğlu Şaban oyuncuları ve Şaban Oğlu Şaban özeti! #128250 Şaban Oğlu Şaban nerede çekildi, köşk nerede? Hangi il ve ilçede çekildi? Şaban Oğlu Şaban film çekimleri nerede yapıldı, ev neresi? #128250 Kuş gribi hayvandan insana geçer mi? Kuş gribi etten bulaşır mı? Selahaddin Eyyubi canlı izle! TRT 1 Kudüs Fatihi Selahaddin Eyyubi 26. bölüm canlı yayın izleme linki #128250 ASAT Antalya su kesintisi: Antalya'da sular ne zaman gelecek? 27-28 Mayıs 2024 Antalya su kesintisi listesi! 27 Mayıs 2024 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı! Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! #128680
Kolanın peşinden cipse de yüzde 25 zam! 1 Haziran'dan itibaren geçerli olacak

Kolanın peşinden cipse de yüzde 25 zam! 1 Haziran'dan itibaren geçerli olacak

500

Yorumlar (1)

Halit Dursun:

hic olmamis... dövme yaptiranlar lanetlenmisdir .....degdimi simdik yaptigin be kardes...

7
18
yanıtYanıtla
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title