Haberi Paylaş

Atakum Belediye Başkanı Deveci: "Doğanın Kendi Dengesinde Bir Sorun Yok, O Dengeyi Biz Bozuyoruz"

Yerel Haberler

Atakum Belediyesi, Atakum Kent Konseyi, TURMEPA iş birliğinde 5 Haziran Dünya Çevre Günü etkinliği düzenledi. Temiz çevrenin önemine dikkat çeken Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci, “Doğanın kendi dengesinde bir sorun yok, o dengeyi biz bozuyoruz” dedi.

Atakum Belediyesi, Atakum Kent Konseyi, TURMEPA iş birliğinde 5 Haziran Dünya Çevre Günü etkinliği düzenledi. Temiz çevrenin önemine dikkat çeken Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci, "Doğanın kendi dengesinde bir sorun yok, o dengeyi biz bozuyoruz" dedi.

Atakum Belediyesi, Atakum Kent Konseyi, DenizTemiz Derneği / TURMEPA iş birliğinde SAMGİAD (Samsun Genç İş Adamları) destekleriyle 5 Haziran Dünya Çevre Günü'nde "Deniz Varsa Hayat Var" isimli etkinlik düzenlendi. Atakum sahilinde düzenlenen etkinlikte çevre ve deniz temizliğine dikkat çekildi. Oyun, yüz boyama, ritim, balık boyama atölyeleri ile çocuk hakları oyun halısı etkinlikleri de kutlamaya renk kattı. Programa, Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci, Gülay Deveci, Atakum Kent Konseyi Başkanı Şevket Özkaya, Atakum Kent Konseyi Genel Sekreteri Şenol Katkat, Çevre Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Kübra Küçük, Atakum Kent Konseyi Çevre Çalışma Grubu üyeleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda yurttaş katıldı.

AÇIK HAVA PANELİ

Etkinlik kapsamında sahilde açık hava paneli de gerçekleştirildi. Temiz Çevre Sağlıklı Kent başlıklı panelde, Doç. Dr. Özgür Baytut "Küresel Isınmanın Denizlerimiz Üzerinde Etkisi"

Prof. Dr. Ayşen Kuleyin "Neden Geri Dönüştürmeliyiz?", Atakum Kent Konseyi Çevre Çalışma Grubu Üyesi Mehmet Emin Yaşar ise "Vatandaş Gözüyle Görünen Görünmeyen Atıklar" konularında katılımcılara önemli bilgiler aktardı.

"RUHSAL VE BEDENSEL SAĞLIĞIMIZ İÇİN YAŞADIĞIMIZ ÇEVRENİN TEMİZ OLMASI GEREKİYOR"

İnsan bedeninin ve ruhunun yaşadığı çevrenin aynası olduğunu söyleyen Atakum Kent Konseyi Başkanı Prof. Dr. Şevket Özkaya, "Ruhsal ve bedensel sağlığımız için yaşadığımız çevrenin temiz olması gerekiyor. O yüzden sağlıklı bir nesil istiyorsak sağlıklı bir çevremiz olmalı. Ben akciğer doktoruyum, her defasında yarım litre nefes alıyorsunuz. Bir insan normal bir günde yaklaşık 20 bin kere nefes alıyor. Yani siz günde 10 bin litreyi akciğerlerinize alıyorsunuz ve geri veriyorsunuz. Akciğerleriniz bu nefesi filtre ediyor. Yani bu sizin her şeyinizi etkileyecek bir konu" dedi.

"BU TOPLANTILARI O YÜZDEN DAHA SIK YAPMAMIZ LAZIM"

Yaptığı konuşmada temiz çevre ve kentin önemine dikkat çeken Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci, "Temiz çevre ve sağlıklı kent, kent yaşamı başladığından bu tarafa bir sorun. Sürekli bunun çözümü ve daha sağlıklı daha temiz bir kent oluşturmak için gayret gösteriliyor ama bir türlü üstesinden gelinemiyor. Bu tip toplantılarla farkındalık oluşturmak özellikle gençleri ve kentlileri eğitmek, onları temiz bir kent yaşamından sorumlu olduklarını hissettirmek gerekiyor. Kendi kirlettikleri kentte, parklarda kendilerinin ya da yakınlarının oturacağını bilmesi gerekiyor. Bu toplantıları o yüzden daha sık yapmamız lazım. Özellikle geri dönüşüm, iklim değişikliği hakkında farkındalık oluşturmalıyız. Karadeniz'in suyu azalıyor, Van Gölü'nün suyu üç metre çekilmiş, Tuz Gölü de öyle. Anadolu'da ırmaklar kuruyor, su azalıyor ve iklim değişiyor. Bunu biz insan eliyle yapıyoruz. Oysa doğanın kendi dengesinde bir sorun yok, o dengeyi biz bozuyoruz. Kendi yaşadığımız evrenin dengesini bozuyoruz. Kendi sağlığımızı da riske atıyoruz. Bu toplantılarla da 'Kirletmeyin' demeye çalışıyoruz. Kirletmeyin, Atakum'u temiz tutun" diye konuştu.

Kaynak: ANKA / Yerel

Dünya Çevre Günü Cemil Deveci Kent Konseyi Yerel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title