Yeniden Yerleştirme - Haberler
Haberi Paylaş

  Yeniden Yerleştirme

  Yeniden Yerleştirme
  Hürriyet - Haberler | Güncel

  OHAL'in ilk kararnamesiyle kapatılan 15 üniversitenin öğrencileri Yükseköğretim Genel Kurulu'nun 28 Temmuz'da aldığı kararla puanlarına ve başarı sıralarına bakılmaksızın aynı ildeki üniversitelere yerleştirilmişti.

  OHAL'in ilk kararnamesiyle kapatılan 15 üniversitenin öğrencileri Yükseköğretim Genel Kurulu'nun 28 Temmuz'da aldığı kararla puanlarına ve başarı sıralarına bakılmaksızın aynı ildeki üniversitelere yerleştirilmişti. İstanbul, Ege, Dokuz Eylül gibi köklü üniversitelere yerleştirilmeleri öğrenciler arasında ciddi puan farkı yarattığı için tartışma yaratmıştı.

  FARKLI BİR İLE GİDEBİLİRLER

  Yükseköğretim Kurulu (YÖK) dün kapatılan üniversitelerdeki öğrencilerin yerleştirilmeleriyle ilgili yeni karar aldı. Daha önce alınan tüm kararlar da iptal oldu. Öğrenciler için süreç yeniden başlayacak. Bu kapsamda öğrenciler, üniversiteye girdiği yıl aldıkları puanlarına göre yerleştirilecekler. Yerleştirmelerde, öğrencinin sınava girdiği yıl aldığı puanla, programın o yılki puanı dikkate alınacak. Kontenjan şartı aranmayacak. YÖK'ten edinilen bilgiye göre, tercih süreci işletilecek. Puanı yeterli olan öğrenci istediği devlet ve vakıf üniversitesinde eğitimine devam edebilecek. Yeniden yerleştirilen öğrenciler hangi sınıftaysa o sınıftan devam edecek. Bulunduğu ilde okuduğu bölüme puanı yetmeyen öğrenci başka bir ilde eğitimini sürdürecek.

  PUANLAR ESAS OLACAK

  Yeni kararla ilgili YÖK'ten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: "OHAL KHK/ 667 kapsamında kapatılan vakıf yükseköğretim kurumlarındaki öğrencilerin durumlarına ilişkin Yükseköğretim Kurulu'nca yapılan yeniden değerlendirme neticesinde: Kapatılan vakıf yükseköğretim kurumlarındaki öğrencilerin üniversiteye girmiş oldukları yıl aldıkları puanlar esas alınarak yeniden yerleştirilmesine karar verilmiştir."

  TEPKİLER SOSYAL MEDYADA

  Tepkilerini sosyal medyada dile getiren öğrenciler Twitter'da #YÖKbizimagduretme hashtagi açtı:

  Merve Bektaş: Kendi şehrinde okumak isteyen de var, gitmek isteyen de. Herkesi göz önüne alarak bir uygulama yapılmasını bekliyoruz.

  Seda Sert: Biz ailemizin durumunu, il durumunu, istediğimiz bölümü göz önüne alarak devletin izniyle seçtik

  Merve: Bu üniversiteler devletin malı, öğrencileri de vatan evladı. Burada okuyan, çalışan FETÖ ile ilgisi olmayan binlerce insan var.

  ÖĞRENCİ VE VELİLERDEN İTİRAZ

  Zehra Barhana (Veli): Kızım Şifa Üniversitesi Tıp Fakültesi 4'üncü sınıf öğrencisi. Maddi, fiziki imkanlar nedeniyle ve puanımız devlet üniversitesine yetmediği için burayı tercih ettik. Bütün maddi imkanlarımızı buna göre ayarladık. Şimdi ne olacağımız belli değil. Endişe duyuyoruz.

  Nazar Rahmanov (Öğrenci): Şifa Üniversitesi Tıp Fakültesi 3'üncü sınıfı bu yıl bitirdim. 2013'te Uluslararası Matematik Olimpiyatları'nda bronz madalya kazandım. Bu sayede Şifa Üniversitesi'ne başvurdum ve burslu olarak yerleştim. Şimdi üniversitem kapandı. Ege Üniversitesi'ne geçeceğimi düşünüyordum ama bu karar değişti. Ailem Türkmenistan'da yaşıyor. Farklı bir ülkeden geldim ve yeni kararla birlikte yabancı bir öğrenci olarak endişeleniyoruz.

  HİBE DESTEĞİ İÇİN FETÖ UYARISI

  2016 Erasmus+ Mesleki Eğitim Öğrenci ve Personel Hareketliliği Projeleri başvurusu sonuçlandı. Türkiye Ulusal Ajansı'na sunulan 2 bin 296 projeden 324'ü hibe kazandı. MEB ayrıca okulları, proje ortakları, işbirliği yapılan kurum/kuruluşlarla proje faaliyetlerine ilişkin konaklama, yeme-içme gibi hizmet alımları için FETÖ/PYD bağlantısı olan işletmelerin proje ortaklığından çıkarılması konusunda uyardı.

  Hürriyet - Son Dakika Haberleri

  Yükseköğretim Genel Kurulu, İstanbul, Eylül, Politika, Güncel, Haber

  title