Zehra Bora - Zehra Bora Yazıları - Haberler.com
Haberler.com
Haberler.com

Zehra Bora Yazıları

Zehra Bora

Zehra Bora

Uzman Diyetisyen / Z FİT DANIŞMANLIK LTD. ŞTİ.

Uzman Diyetisyen Zehra Bora, ilk ve orta öğrenimini Mehmet Akif İlköğretim Okulu'nda birincilikle tamamlayıp ardından İstek Özel Kemal Atatürk Lisesi'nde %100 burslu eğitim alarak lisans öncesi eğitimini bitirdi. Ortaokul ve lise hayatı boyunca lisanslı olarak Enka Spor Kulübü'nde atletizm sporu ile ilgilenip aynı dönemde basketbol takımında yer aldı. 2012 yılında Beslenme ve..

Yazarın Tüm Yazıları

Haftada 2-3 balık

Haftada 2-3 balık

İnsanlığın yüzyıllardır tükettiği, İsa öncesi döneme ait yazılı kaynaklarda 50 ayrı türünün olduğu belirtilen, ülkemizdeki dört denizin de incisi..
24.11.2021
Yaban Mersini

Yaban Mersini

Hayatımızın bir parçası haline gelen sosyal medyanın beslenmemiz üzerindeki etkinliği son zamanlarda giderek artmakta. Oradan oraya vakit geçirmek..
18.11.2021
Diyabet

Diyabet

Çemberin Dışında Kal ! 14 Kasım günü sosyal medya hesaplarımız başta olmak üzere diyabet hastalığına dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak için..
13.11.2021
Anne sütünü arttıran besinler

Anne sütünü arttıran besinler

Anne ve bebek arasındaki ilk ve en kuvvetli bağ olan anne sütü ile beslenen çocuklar, kısa dönem anne sütü alan veya hiç anne sütü alamayan çocuklara..
04.11.2021
Balkabağı

Balkabağı

Kendisi tahinli cevizli balkabağı tatlısı ile nam salmış olsa da mutfağımızda çorbasından pudingine hatta mücverine kadar geniş yelpazede..
27.10.2021
Sonbaharda beslenme

Sonbaharda beslenme

Sizde yaz ayları bittiğinde içini hüzün kaplayanlardan mısınız? Kışın habercisi olan çiseleyen yağmurlar, içimizi ürperten rüzgarlar sahneye..
20.10.2021
Son dönemin popüler beslenme sistemlerinden ketofasting!

Son dönemin popüler beslenme sistemlerinden..

Zayıflamak dendiğinde ilk akla gelen yöntem kalori açığı oluşturarak ilerlemek olsa da aslında günümüzde artık bu yöntemin pek de sürdürülebilir..
13.10.2021
Çarkıfelek meyvesi hakkında her şey!

Çarkıfelek meyvesi hakkında her şey!

Fazla kilolarımızdan kurtulmak adına çıktığımız diyet yapma yolculuğunda genel sağlığımız için faydalı, besleyici değeri ve lif içeriği yüksek taze..
06.10.2021
Polikistik over sendromu nedir? Beslenme önerileri nasıl olmalıdır?

Polikistik over sendromu nedir? Beslenme..

Son zamanlarda kadınlar arasında sıkça duyduğumuz polikistik over sendromu (PKOS), doğurganlık çağındaki her 100 kadından yaklaşık 8'inde görülen en..
01.10.2021
Beyin sağlığını koruyan beslenme: MIND diyeti nedir?

Beyin sağlığını koruyan beslenme: MIND diyeti..

Rush Üniversitesi Tıp Merkezi'nde beslenme epidemiyoloğu Martha Clare Morris tarafından geliştirilen MIND diyeti başarısı kanıtlanmış DASH..
04.08.2021
DASH Diyeti nedir? En sağlıklı beslenme programı olabilir mi?

DASH Diyeti nedir? En sağlıklı beslenme..

Amerika Ulusal Sağlık Enstitüsü "yüksek tansiyonun önlenmesi için yaşam boyu kalp dostu beslenme yaklaşımı" yani DASH (Dietary Approaches to Stop..
28.07.2021
Kurban Bayramı'nda beslenme önerileri

Kurban Bayramı'nda beslenme önerileri

Bizleri sevdiklerimizle bir araya getiren güzel bayramlardan biri olan Kurban bayramı geldi çattı. Bayram denince hepimizin aklına hiç şüphesiz geniş..
19.07.2021
Doğurganlığı etkileyebilecek besinler

Doğurganlığı etkileyebilecek besinler

Hayatımızı sürdürebilmemiz için elzem olan beslenme, aslında sadece yemekten ibaret olmayarak doğru besinleri kullandığımızda tedavi edici, hastalık..
14.07.2021
SIBO Diyeti nedir, biliyor musunuz?

SIBO Diyeti nedir, biliyor musunuz?

Sağlıklı olan her bireyin bağırsağında ve midesinde belirli bir miktarda gaz bulunmaktadır. Ancak, bu gaz miktarının artmasına ek olarak bağırsak..
07.07.2021
Kahve, kafein ve etki mekanizması

Kahve, kafein ve etki mekanizması

Özellikle yoğun çalışma temposuna sahipseniz veya güne erken başlayanlardansanız sizde kahvesiz olmaz diyenlerden olabilirsiniz. Peki kahveyi neden..
30.06.2021
Sirkadiyen ritim ve beslenme

Sirkadiyen ritim ve beslenme

Sağlıklı yaşam dendiğinde bireylerin aklına öncelikle yedikleri, içtikleri ve fiziksel aktivite düzeyleri gelmektedir değil mi? Fakat bizim sağlıklı..
23.06.2021
Aristo Diyeti nedir, biliyor musunuz?

Aristo Diyeti nedir, biliyor musunuz?

Yaz aylarının gelişiyle bizimle birlikte olmasından rahatsızlık duyduğumuz son birkaç kilomuzdan kurtulmak için arayışlara başlamış bulunmaktayız...
16.06.2021
Dünya Çevre Günü

Dünya Çevre Günü

Bugün 5 Haziran Dünya Çevre Günü! Yani gezegen ve yaşam için oldukça önemli bir gün. Eğer çevremiz temiz ve sağlıklı olmazsa ekosistem ve gezegenimiz..
05.06.2021
Tek öğün beslenme OMAD diyet modeli

Tek öğün beslenme OMAD diyet modeli

Klasik beslenme dediğimiz 3 ana 3 ara öğün son günlerde popülaritesini kaybetmekte olup yerine de birçok yeni beslenme sistemi gün yüzüne çıkmakta...
31.05.2021
Günlük yediğimiz besinlerde kalori sayımı doğru mu?

Günlük yediğimiz besinlerde kalori sayımı..

Diyet dediğimiz zaman çoğu insanın aklına gelen ilk şey kalori… Gün içerisinde kilo vermek isteyen, kilo almak isteyen ya da kilosunu korumak..
24.05.2021
1 2 3
title