Zehra Bora - Dünya Çevre Günü - Haberler.com

Dünya Çevre Günü

Dünya Çevre Günü

Bugün 5 Haziran Dünya Çevre Günü! Yani gezegen ve yaşam için oldukça önemli bir gün. Eğer çevremiz temiz ve sağlıklı olmazsa ekosistem ve gezegenimiz zarar görebilir, ekosistem zarar görürse bu insanların ve diğer tüm canlıların sonu olabilir. Yazıma başlamadan önce sizlere ekosistemin tanımını yapmak isterim. Ekosistem bitkiler, hayvanlar ve insanların çevreleriyle etkileşimidir. Peki, ekosistemin zarar gördüğü bir gezegende yaşamsal faaliyetleri sürdürmek nasıl mümkün olacaktır?

Ekosistem bozulduğunda ormanlar ve sulak alanların daha fazla sera gazına maruz kaldığı, bu maruziyet sonrası sera gazı yayılımının artışıyla iklim değişikliği ortaya çıktığı bilinmektedir. İklim değişikliğiyle birlikte canlı türlerinin yok olması, toprakların verimsizleşmesi ve su kaynaklarına erişim azalması gibi tehlikelerle karşı karşıya kalınabilir.

Bu tehlikelerle karşı karşıya kalma ihtimalimiz olmasına rağmen insanlar ekosistem ve doğasına gereken önemi veriyor mu? Veya koruma için yeteri kadar çaba sarf ediyor mu? Aslında veriler durumun pekte iç açıcı olmadığını göstermekte. Günümüzde maalesef her üç saniyede bir, dünya bir futbol sahasını kaplayacak kadar ormanı kaybetmekte. Betonlaşmanın artması, yeşil alanların azalması, hava kirliliğinin artması, su kaynaklarının tükenmesi ve kirlenmesiyle birlikte doğal denge bozulmakta ve dünyaya verilen zarar artmakta.

Dünyada bilinci arttırmak ve insanları daha sağlıklı bir çevreye teşvik etmek için çeşitli projeler yapılmakta. Birleşmiş Milletler 10 yıl süreli faaliyet gösterecek (2021-2030) Dünya Çevre Günü Ekosistem Restorasyonu'na dikkat çekmiş, temasını ise "Yeniden Hayal Edin. Yeniden Oluşturun. Geri Dönüştürün." olarak belirlemiştir.

Ekosistem Restorasyonu küresel bir girişimdir. İnsanların ağaç dikmesi, deniz kıyılarındaki çöpleri temizlemesi, çevreyi temiz tutması, evlerinde çiçek veya bitki yetiştirmesi ve yaşadıkları bölgenin yeşillendirilmesine yardımcı olması gibi küçük eylemlerin gerçekleştirilmesini hedeflemektedir.

Ayrıca resmi kutlamaları için bu yıl Pakistan'ı ev sahibi ülke olarak kabul eden 2021 Dünya Çevre Günü, zarar görmüş ekosistemi canlandırmak için insanlara acil eylem çağrısında bulunmaktadır.

Bizlerde elimizden geleni yaparak daha sağlıklı ve temiz bir çevre için bilinç oluşturmalı ve çalışmalıyız.

Çevre için yapacağımız her faaliyet, gelecek nesillerin daha güzel bir ortamda yaşayacağı bir dünya inşa edecektir. Gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmak dileğiyle...

Hepimizin Dünya Çevre Günü kutlu olsun!

Yorumlar
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title