Zehra Bora - Beyin sağlığını koruyan beslenme: MIND diyeti nedir? - Haberler.com

Beyin sağlığını koruyan beslenme: MIND diyeti nedir?

Beyin sağlığını koruyan beslenme: MIND diyeti nedir?

Rush Üniversitesi Tıp Merkezi'nde beslenme epidemiyoloğu Martha Clare Morris tarafından geliştirilen MIND diyeti başarısı kanıtlanmış DASH (Hipertansiyonun Önlenmesi için Diyet Yaklaşımları) ve Akdeniz diyetinin karışımıdır. MIND diyeti, "Mediterranean-DASH Intervention for Neurodegenerative Delay" kelimelerinin baş harflerinden türetilmiştir ve Akdeniz-DASH Nörodejeneratif Gecikme Müdahalesi anlamına gelmektedir. MIND diyetinde amaç beyin sağlığını korumak, erken bunama, unutkanlık, Alzheimer gibi rahatsızları engellemek ve ortaya çıkışını geciktirmektir.

MIND diyeti nedir, içeriğinde neler bulunmaktadır?

DASH ve Akdeniz diyetlerinin beyin sağlığını etkileyen gıdalar ile ilgili olan kısımları alınarak hazırlanmış bir diyettir. Beyin sağlığını etkileyen 10 adet besin grubu bulunmaktadır. Bunlar; yeşil yapraklı sebzeler, diğer sebzeler, kırmızı- mor meyveler, badem, fındık, fasulye, tam tahıllar, balık, kümes hayvanları, zeytinyağı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bununla birlikte MIND diyetinde akıl sağlığına zararlı tereyağ ve margarin, peynir, kırmızı et, kızarmış yiyecekler, hamurişi ve tatlılar olmak üzere beş grup yiyecekten uzak durulması gerektiği belirtilmektedir. Peynir tüketimi haftada bir kereden daha az önerilir. Kırmızı et tüketimi haftada en fazla üç porsiyon önerilmektedir. Buna tüm sığır eti, kuzu eti ve bu etlerden yapılan ürünler dahildir.

Hafızamızı güçlendirecek, bilişsel gücümüzü arttıracak MIND diyeti hakkında temel olarak neleri yiyebileceğimizi veya neleri yemememiz gerektiğini öğrendik. Peki, öğünlerimizi planlarken nelere dikkat etmeliyiz? Beyin Dostu Beslenme için Kurallar Basit!

1. Günde en az 3 porsiyon tam tahıllı tüketilmelidir.

2. Renkli beslenme planını koruyarak gün içerisinde mutlaka sebze ve meyvelere yer verilmelidir.

3. Her gün mutlaka bir avuç dolusu çiğ fındık, badem gibi yağlı tohumlar tüketilmelidir.

4. Haftada en az iki kere doğal ortamda yetişmiş kümes hayvanları tüketilmelidir.

5. Haftada en az bir kere balık tüketilmelidir.

6. Tereyağı ve margarin günde 1 yemek kaşığından az tüketmeye özen gösterilmelidir. Bunun yerine, birincil pişirme yağımız olarak zeytinyağı kullanılmalı ve salatalara zeytinyağı ilave edilmelidir.

7. Alkol alınmıyorsa başlanmaması önerilir, eğer alkol alınıyor ise günde 1 kadeh kırmızı şarap tüketimi geçilmemelidir.

Son olarak, MIND diyetinin öncelikli amacı kilo verdirmek değildir, unutkanlığınızı azaltmak, demans, Alzheimer ve erken bunama gibi rahatsızlıkların gelişmini geciktirmek veya önlemek üzere tasarlanmıştır. Ancak, DASH diyeti gibi MIND diyeti de yağlı ve şekerli besinlerden uzak durulmasını önermektedir. Kilo vermekte zorlanıyor ve yağlı ve şekerli besinleri çok tüketiyorsanız, bu diyeti uygularken kalori kısıtlamasına gitmeseniz dahi, bu tür besinlerden uzak durduğunuz için bile zayıflamaya başlayabilirsiniz.

Sağlıklı günler dilerim.

Yorumlar
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title