Zehra Bora - SIBO Diyeti nedir, biliyor musunuz? - Haberler.com

SIBO Diyeti nedir, biliyor musunuz?

SIBO Diyeti nedir, biliyor musunuz?

Sağlıklı olan her bireyin bağırsağında ve midesinde belirli bir miktarda gaz bulunmaktadır. Ancak, bu gaz miktarının artmasına ek olarak bağırsak dengesi bozulduğunda bağırsaktaki fırsatçı ve zararlı bakterilerin kontrolsüz bir şekilde çoğalması sonucunda meydana gelen gaz ve şişkinlik şikâyetleri kısaca SIBO (Small Intestinal Bacterial Overgrowth) olarak isimlendirilmektedir. SIBO da aşırı bakteri çoğalması vitamin eksikliğine ve şişkinliğe; vitamin eksikliği yorgunluğa, şişkinlikte karın ağrısına sebep olmaktadır. SIBO genellikle karbonhidrat ağırlıklı beslenen, işlenmiş gıdalar ve alkol tüketen kişilerde çok daha fazla görülmektedir. Aşırı derecede karın şişliği, gaz, kabızlık veya ishal belirtileri yaşayan SIBO da kişi uygun beslenme, probiyotik ve antibiyotik kullanımıyla rahatlatılabilmektedir. SIBO diyeti ile birlikte zararlı bakteriler azaltılabilmekte ve dolayısıyla SIBO da meydana gelen olumsuz belirtiler önlenebilmektedir. Gelin SIBO Diyeti nedir birlikte göz atalım.

SIBO diyeti, sindirim sistemindeki iltihabı ve ince bağırsağınızdaki bakteriyel aşırı büyümeyi azaltmak için yapılan kademeli bir eliminasyon diyetidir. Bazı durumlarda, sadece şekerleri ortadan kaldırmak semptomları hafifletebilir. Bu diyet modelinde bağırsak bakterileri tarafından fermente edilen ve sindirimi zor karbonhidrat olan FODMAP düşük bir diyet önerilmektedir. Genellikle IBS'den muzdarip olanlar da SIBO'dan muzdariptir.

FODMAP içeriği yüksek olan tam tahıllı ürünler, kurubaklagiller, süt ve süt ürünleri, soğan, sarımsak, yapay tatlandırıcılar, kayısı, hurma, incir, elma, armut, karpuz, şeftali ve mısır şurubu gibi besinleri tükettiğinizde sizi rahatsız ediyor, tüketmediğinizde ise oldukça rahat hissediyorsanız bu besinleri beslenmenizden belli bir süre çıkarmanızı tavsiye etmekteyim.

Bu besinler dışında et, balık, yumurta, fındık, ceviz, badem, muz, çilek, üzüm, kivi, greyfurt, portakal, laktozsuz süt, sebzeler, patates, glutensiz yulaf ve pirinç gibi besinler daha düşük FODMAP içerdiğinden daha rahat şekilde tüketebilirsiniz. Tüm bunların yanında SIBO diyetinde probiyotik takviyeleri ve probiyotik açısından zengin gıdaları diyetinize eklemek, daha fazla su tüketmek, düzenli fiziksel aktivitede bulunmak mide ve bağırsak sorunlarınızın giderilmesine yardımcı olacaktır. Sürecinizi yine kendiniz belirlemekle birlikte ortalama 2 ila 6 hafta arası uygulandığında yaşam kalitenizin arttığını söyleyebilirim. Bu süre ardından beslenmenize yüksek FODMAP içeren besinlerden diyetinize kontrollü bir şekilde ekleyerek sizde rahatsız yaratan besinlerin tespitini yapabilirsiniz. SIBO diyeti, etkili bir tedavi yöntemi olarak görülmekle birlikte,semptomları tedavi eder, ancak altta yatan nedeni tedavi etmeyebilir.

Sağlıklı günler dilerim.

Yorumlar
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title