Zehra Bora - Doğurganlığı etkileyebilecek besinler - Haberler.com

Doğurganlığı etkileyebilecek besinler

Doğurganlığı etkileyebilecek besinler

Hayatımızı sürdürebilmemiz için elzem olan beslenme, aslında sadece yemekten ibaret olmayarak doğru besinleri kullandığımızda tedavi edici, hastalık seyrini yavaşlatan ve bazı durumları olumlu etkileyen bir reçeteye dönüşüvermektedir. Sağlıklı beslenmenin mutlu hissettiğimiz kiloya ulaşmamızı, hastalıklardan korunmayı, dinamikliği arttırmayı sağlarken aynı zamanda gebelik oluşumunu da etkilediğini hiç düşünmüş müydünüz?

Çiftler doğurganlığı etkileyen tüm nedenleri kontrol edemese de yeme alışkanlıklarını kontrol edebilirler. Doğru bir beslenme ile sağlıklı vücut ağırlıklarını korurken aynı zamanda doğurganlığın artışı üzerinde olumlu bir etki elde edilebilir. Beden kütle indeksi (BKI) 25 ve üzeri ve ayrıca 18.5 ve altında olması doğurganlık üzerinde olumsuz etkili olabilmektedir. Bu kadınların menstüriel döngülerinde düzensizlik oluşabilir hatta yumurtlama tamamen durabilir. Özellikle planlı gebelikler için sağlıklı bir süreç geçirmek istiyorsak muhakkak beslenmemizin içeriğini gözden geçirmekte fayda görmekteyim.

Özellikle anne adayları doğurganlığı arttırmak ve gebeliğe hazırlanmak için depoları doldurmalıdır çünkü gebelik başlangıcından itibaren bebek ve anne hem sağlıkları hem de gereksinimlerin artması sebebiyle doğru bir beslenme planı uygulamalıdır. Bu beslenme planı, folik asit ve demir başta olmak üzere diğer besin ögelerini de içermelidir.

Gebelik düşünen kadınların folik asit takviyesine başlaması bebeklerinde nöral tüp defektlerini önlemek için gereklidir. Günde yaklaşık 400 mikrogram folik asit almaları ve koyu yeşil yapraklı sebzeler ve tahıllar gibi folik asit içeren besinleri beslenmelerine dahil etmeleri oldukça kıymetlidir.

Gebe kalmaya çalışan 18.500 kadın hemşireyi izleyen The Nurses' Health Study II'nin sonuçlarına göre, sebzelerden ve takviyelerden gelen demir açısından zengin bir beslenme düzeni yumurtlama kısırlığı riskini azaltabilir. Yumurtlama kısırlığı, kısırlığın sadece bir nedenidir. Demir içeren vejetaryen yiyecekler arasında fasulye, mercimek, ıspanak, zenginleştirilmiş tahıllar, uzun taneli zenginleştirilmiş pirinç ve tam tahıllar bulunur. Demir emilimini artırmak için yemeklerinize narenciye, dolmalık biber veya çilekten C vitamini ekleyebilirsiniz.

Bazı araştırmalar, Akdeniz tarzı bir diyet ile beslenenlerin gebe kalma zorluğunun daha az olabileceğini ortaya çıkarmıştır. Diğer çalışmalar Akdeniz stilini tüketen insanların kalp hastalığı ya da kanserden ölme ihtimalinin daha düşük olabileceğini ve Parkinson ya da Alzheimer hastalığı gelişmesinin daha az olası olabileceğini göstermiştir.

Akdeniz tarzı bir diyet tipik olarak aşağıdakileri içerir:

Bu beslenme tarzı öncelikle bitki temellidir. Fasulye, mercimek, fındık, tohum, sebze, meyve veya tam tahıllar sıklıkla tüketilir.

Her gün 6 ya da daha fazla porsiyon meyve ve sebze tüketilir.

Haftada en az iki kez balık veya deniz ürünleri yenir.

Zeytinyağı gibi daha sağlıklı yağlar kullanılır.

Tuz yerine baharat kullanımı ön plandadır.

Hayvansal protein kaynakları az sıklıkta tüketilir ve tüketildiğinde tavuk, yumurta, peynir veya yoğurt gibi protein kaynakları tercih edilir.

Harvard araştırmacılarından oluşan bir ekip tarafından 2007'de yayınlanmış bir model olan "Doğurganlık Diyeti" çalışması – doğurganlık diyeti yeme düzenini takip eden ve yumurtlama kısırlığı olan kadınların yumurtlama kısırlığı riskinin %66 daha düşük olduğunu ve diğer nedenlere bağlı kısırlık riskinin %27 daha düşük olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Doğurganlık diyetinin içeriğini soracak olursanız;

• Daha az trans yağ ve daha fazla tekli doymamış yağ (avokado ve zeytinyağı gibi gıdalardan)

• Daha az hayvansal protein ve daha fazla bitkisel protein

• Daha yüksek lifli, düşük glisemik karbonhidrat bakımından zengin gıdalar (tam tahıllar dahil)

• Daha fazla bitkisel demir kaynağı ve daha az et kaynağı

• Multivitaminler

Genel olarak, daha fazla sebze, doymuş ve trans yağlar yerine sağlıklı tekli doymamış yağlar yemek, tam tahıl kaynaklarını tercih etmek ve süt ürünleri de dahil olmak üzere kalsiyum açısından zengin besinler almak bu diyetin temelini oluşturmaktadır.

Eveett buraya kadar hep anne adaylarından bahsettik. Şimdi gelelim babalara ?

Baba adaylarına bakacak olursak fazla kilolar hormon düzeylerini etkileyebileceğinden, erkekler de sağlıklı vücut ağırlığını korumanın yanında dengeli bir beslenme düzeni oluşturmalıdır zira aşırı kilolu olan erkeklerde düşük sperm sayısı ve zayıf sperm hareketliliği yaygındır. Yemek seçimleri söz konusu olduğunda, sperm kalitenizi arttırmaya yardımcı olabilecek vitaminler, mineraller ve antioksidanlar içeren meyve ve sebzelere ağırlık verilmeli. Ayrıca spesifik olarak safran, ginkgo biloba, kırmızı ginseng, maca bitkisi, antep fıstığı, çikolata, mesir macunu gibi besinlerin cinsel gücü arttırdığını söyleyebilirim.

Sevgili anne ve baba adayları, sizlere taze bir anne olarak beslenme ayağındaki bilimsel doğrulardan bahsetmeye çalıştım. Elbette doğru beslenmenin yanında bireylerin stres durumu, genetikleri ve diğer faktörler de doğurganlık üzerinde etkindir. Bu sebeple bebek sahibi olmak istediğiniz andan itibaren alanında uzman bireylerle ilerlemek ve pozitifte kalmak oldukça kıymetli olacaktır.

Sevgilerimle…

Yorumlar
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title