Zehra Bora - Kurban Bayramı'nda beslenme önerileri - Haberler.com

Kurban Bayramı'nda beslenme önerileri

Kurban Bayramı'nda beslenme önerileri

Bizleri sevdiklerimizle bir araya getiren güzel bayramlardan biri olan Kurban bayramı geldi çattı. Bayram denince hepimizin aklına hiç şüphesiz geniş ve uzun sohbetleri olan sofralar, o sofrayı dolduran birbirinden lezzetli yemekler, tatlılar geliyor. Kurban Bayramı'nda sofraların vazgeçilmezi olan etin, kavurmanın yanında da tatlının tüketimi de bir hayli artmakta. Peki, bu Kurban Bayramı'nda nasıl beslenmeliyiz gelin tüm detaylarıyla hep birlikte konuşalım.

Söz konusu bayram Kurban olunca ilk konu başlığımız elbette et! Birçoğumuz bayram sabahına kavurma yemekle başlayacak ardından akabindeki 3 gün boyunca en az 1 öğün et tüketmeye devam edecek. Mangallar, yahniler, ciğerler… Yörelere göre çeşitli et yemekleri süsleyecek sofraları. Bu noktada aman dikkat! Özellikle değinmek istediklerim var.

Öncelikle bayram sabahı kurban kesildikten hemen sonra etini yememekte fayda var. Zira pişirme zorluğu ve yendiğinde sindirim problemi yaşamamız çok muhtemel. Mümkünse kurban kesildikten sonra etini dinlendirmek için 1 gün beklemeliyiz.

Eti kestik hazırladık. Sırada pişirmek var. Pişirme yöntemleri bizim için çok değerli. Kavurma, kızartma, mangalda yakın ateşte pişirme gibi yöntemlerden mümkün mertebe uzak durulmalı. Mangalda ateşe yakın pişirilen ve kömürleşen et kanserojen etki yaratabilmekte, bu da kanser riski demek. Eğer eti mangalda pişireceksek et ile ateş arasına 15 cm aralık bırakmaya özen göstermeliyiz.

Kavurma, kızartma gibi yöntemler dedik. Bu pişirme yöntemleri yalnızca bayramda değil, günlük hayatımızda da kesinlikle kullanılmaması gerekmekte zira yüksek ısıya maruz kalan yağın yapısını değiştirerek kanserojen etki oluşturacaktır. Ayrıca hali hazırda kendinden yağlı olan ete fazladan yağ eklenmesi kalori alımını artıracaktır. Etleri mümkün olduğunca ızgara, fırınlama, haşlama gibi sağlıklı pişirme yöntemleri ile pişirmeliyiz.

Kırmızı etlerin doymuş yağ içeriği yüksek olduğundan kolesterol, kalp-damar gibi rahatsızlıklarımız varsa dikkatli tüketmeli, etin görünen yağlarını temizlemeli ve muhakkak porsiyon kontrolü yapmalıyız. Bununla birlikte sakatat tüketimini de muhakkak minimuma indirmeli, mümkünse tüketmemeliyiz. Yine protein kısıtlaması yapılması gereken karaciğer ve böbrek gibi organlarımızda rahatsızlıklarımız varsa kırmızı et ve sakatat tüketiminize dikkat etmeliyiz. Et tüketimini genelde öğle öğününde tercih etmeli, akşam öğününde daha hafif olan sebze yemekleri tüketmeliyiz. Ayrıca etlerin yanına kefir tüketmek bağırsak floramızın sağlıklı olması için çok fayda sağlayacaktır. Yeşil salata tüketmek ise hem doygunluk hissini arttıracak, hem de antioksidan açıdan zengin vitamin ve mineral alımını sağlayacaktır.

Gelelim kurban etinin saklama koşullarına… Kesilen kurban etini buzdolabında en fazla 3 gün, buzlukta en fazla 7 gün, derin dondurucuda ise en fazla 3 ay saklamalı, mümkünse eti taze iken tüketmeye özen göstermeliyiz.

Bir diğer önem arz eden konu buzlukta sakladığımız etin çözünmesi. Genelde yapılan en büyük hatalardan biri eti buzluktan çıkardıktan sonra oda sıcaklığında kendiliğinden çözünmesini beklemek veya kaloriferin üzerine koymak oluyor. Bu şekilde eti çözdürmek bakteri üremesine sebep olacaktır. Eğer eti sağlıklı şekilde çözdürmek istiyorsak mikrodalgada veya buzdolabının alt raflarına indirerek çözdürmek doğru olacaktır. Ayrıca çözdürülen etler kesinlikle tekrar dondurulmamalıdır.

Et tüketiminden yeterince bahsettik, şimdi gelelim bayramın vazgeçilmezi olan tatlılara… Bayram ziyaretlerinde aile büyüklerinin elinden el yapımı baklavalar, hamur işleri, şerbetli tatlılar bizleri bekliyor olabilir ancak tatlı tüketiminin aşırısı da sağlık açısından tehlike arz edebilir. Eğer tatlı tüketmek istersek tercihimizi kalorisi daha düşük, hemde daha masum olan sütlü tatlılardan yana kullanmak daha doğru olacaktır. Özellikle diyabet gibi kronik rahatsızlığımız var ise veyahut zayıflama döneminde isek tatlı porsiyonuna dikkat etmeli, ikram edilen çikolatalara, şekerlemelere de hayır diyebilmeliyiz.

İkram tatlıların yanında gelen içeceklere de dikkat! Kola, gazoz gibi gazlı içecekler yerine tercihimizi şekersiz, şurupsuz kahveler veya bitki çaylarından yana kullanmak daha doğru olacaktır.

Öğünlerin sarkması veya yapılan geç kahvaltılarla birlikte öğün atlamak muhtemel olan bayramda mümkün olduğunca kahvaltı yapmaya ve kahvaltılarda yumurta gibi kaliteli protein kaynakları ve yeşillik ağırlıklı beslenmeye özen göstermeliyiz. Taze sebze ve meyve tüketimini arttırmalı, daha fazla besin alımının önüne geçebilmek içinde ara öğün yapmanın çok kıymetli olduğunu tekrar hatırlatmak isterim.

Sağlıklı beslenmenin temel taşlarından vücudumuzun en temel ihtiyaçlarından olan su içmeyi de ihmal etmemeli. Sindirim problemi yaşamamak adına, ayrıca bu sene bayramın yaz aylarına denk gelmesiyle birlikte terle atılan sıvının yerine konması için günde en az 2-2,5 litre su tüketmeyi ihmal etmemeliyiz.

Evet, şimdi geldik akıllardaki o meşhur soruyu yanıtlamaya. Bayram da beslenmemize kavurmayı nasıl dahil edelim? Bu sorunun cevabını örnek bir menü ile açıklamak isterim.

İşte örnek bayram listesi!

SABAH

1 tam haşlanmış yumurta veya 6 yemek kaşığı kavurma veya 1 kibrit kutusu beyaz peynir

1 avuç yeşillik

Domates/salatalık

1 dilim tam buğday ekmeği

ÖĞLE

120 – 150 gram ızgara/fırında/haşlanmış et veya tavuk

Yeşil salata (1 tatlı kaşığı zeytinyağı + limon + sirke eklenebilir)

KAHVALTI DA KAVURMAYA YER VERDİYSEK EĞER ÖĞLE YEMEĞİNDE;

6 yemek kaşığı zeytinyağlı sebze yemeği 200 gr light yoğurt veya 1 kase cacık

ARA ÖĞÜN

1 fincan yeşilçay

AKŞAM

200 ml sade kefir

1 porsiyon meyve

10 adet çiğ fındık veya 10 adet çiğ badem

Bu liste örnek bir liste olup, hamile ve emziren annelerin doktorlarına danışarak ufak değişikliklerle uygulaması daha doğru olacaktır. Ayrıca herhangi bir kronik rahatsızlığı olan bireylerin de kendi uzmanlarına danışmaları faydalı olacaktır.

Herkese sevdikleriyle birlikte keyifli sohbetlerin bol olduğu, sağlıklı bir bayram dilerim.

Sevgilerimle..

Yorumlar
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title