Ürüne Verdiği Zarar Sigorta Kapsamına Alınan Yaban Domuzuyla Mücadeleye İlginç Çözüm Önerisi

Ürüne Verdiği Zarar Sigorta Kapsamına Alınan Yaban Domuzuyla Mücadeleye İlginç Çözüm Önerisi

AK Parti Antalya İl Teşkilatı’nın Serik’te yaptığı Tarım Komisyonu Toplantısı’nda gündeme gelen ürüne zarar veren domuzla mücadeleye karşı ilginç bir öneri geldi.

Ürüne Verdiği Zarar Sigorta Kapsamına Alınan Yaban Domuzuyla Mücadeleye İlginç Çözüm Önerisi

AK Parti Antalya İl Teşkilatı'nın Serik'te yaptığı Tarım Komisyonu Toplantısı'nda gündeme gelen ürüne zarar veren domuzla mücadeleye karşı ilginç bir öneri geldi. Domuzla mücadele konusunda önlem alınması ile ilgili bir çalışma ya da öneri olup olmadığı sorulan Antalya Tarım İl Müdürü Ahmet Dallı, domuzla mücadele hakkında doğaya çakal salıverilmesini önererek böyle bir çalışma yapılabileceğini söyledi. AK Parti Antalya Milletvekili Hüseyin Samani de önlem çalışmaları yapılırken doğanın ekolojik dengesinin bozulmamasına dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Antalya Milletvekili Hüseyin Samani, Antalya nüfusunun büyük çoğunluğu tarımla uğraştığını veya ilgili yan iş kollarıyla uğraştığını tarımdan kazandığını ifade etti. Samani, "İnsanların büyük çoğunluğu tarımla uğraşıyorsa bizler de buna duyarlı olmalıyız. Tarım komisyonumuzun daha önce Antalya'da yapmış olduğu toplantıya katılmıştım çok verimli geçmişti. Bizim için iki şey önemli. Öncelikle kaliteli üretim önemli. Üretilen mallar pazara gelene kadar da kalitesi korunmalı. Sigorta yaptırmak önemli. Ancak ürün sigortalama konusunda beklediğimiz seviyeye ulaşamadık. Su olmadan hayat olmaz, tarım olmaz. DSİ bizim için çok önemli. Onun için toplantıya DSİ Bölge Müdürü de davet edildi. Bu suyun araziye ve bitkiye ulaşması önemli. Toprağımızı korumamız lazım, onun için erozyonla sel felaketi ve benzeri konularla mücadele çok önemli. Bu da DSİ'nin görevi. Yine TARSİM de çok önemli. TARSİM'den sigorta yapan çiftçilerin primlerinin yarısını devlet ödüyor. Biz de bir felaket olduğu zaman muhalefet burayı hemen afet bölgesi ilan edelim diyor. Oraya afet ilan edildiğinde kendilerine bir fayda sağlamayacağını bilmiyorlar. Afet bölgesi ilan edilen yerlerin değeri düşüyor. Dünyanın hiçbir yerinde nerde bu devlet nerde bu millet denmiyor. Çekiyor telefonunu sigortasını arıyor. Sigorta işlemini yapıyor, zararını karşılıyor. Bizim bu seviyeye gelmemiz için mutlaka sigorta yaptırmalıyız. Bunu da TARSİM'den sigorta yaptırmaları gerekir. TARSİM kanunu bizim dönemimizde çıktı. Fakat TARSİM'de henüz arzuladığımız noktaya gelemedik. Bu yüzden sigortacılığımızı geliştirmemiz lazım. Geçen yıl zor bir sezon geçirdik hep beraber Antalya olarak Rusya krizinden dolayı zor bir sezon geçirdik. İnşallah bu sezon Rusya başta olmak üzere birçok ülke ile girişimlerimiz devam ediyor. FETÖ darbe girişimine rağmen iyi bir sezon geçireceğiz. Üretimde çok iyiyiz. Antalya'da birçok yerlerde ziyaretlerde bulunarak çiftçilerimizle ve üreticilerimizde yaptığımız görüşmelerde. Yaban domuzundan mahsullerinin zarar gördüğünü bu konuda yardım istediklerini belirttiler. Bizde domuzdan zarar gören çiftçilerin ürünleri sigorta kapsamına alınmasını sağladık. Domuzdan zarar görmemesi için çiftçilerimizin ürünlerini sigorta kapsamına almaları gerekmektedir" dedi.

Yaban domuzu problemi

Bu güne kadar yapılan toplantılarda öne çıkan en önemli sorunların ne olduğu ile ilgili soruları da cevaplayan Antalya Milletvekili Samani, başta krizlerden kaynaklanan pazarlama sıkıntısı olduğu gibi doğal afet veya bazı bölgelerde de domuzdan kaynaklanan zararlar gibi başka nedenlerden sorunların bölge bölge değiştiğini söyledi. Samani, domuz zararının da sigorta kapsamına alındığını hatırlatırken, domuzla mücadele konusunda önlem alınması ile ilgili bir çalışma ya da öneri olup olmadığı sorusuna da Tarım İl Müdürü Ahmet Dallı ilginç bir öneri sundu. Dallı, domuzla mücadele hakkında doğaya çakal salıverilmesini önererek böyle bir çalışma yapılabileceğini söyledi. Samani de önlen çalışmaları yapılırken doğanın ekolojik dengesinin bozulmamasına dikkat edilmesi gerektiğine dikkat çekti.

AK Parti Antalya İl Teşkilatı'nın her ay bir ilçede yaptığı Tarım Komisyonu Toplantısı bugün Serik ilçesinde yapıldı. Boğazkent Mahallesi'nde bulunan Sensitive Premium Otel de yapılan toplantıya AK Parti Antalya Milletvekili Hüseyin Samani, Serik Belediye Başkanı Ramazan Çalık, AK Parti İl Başkan yardımcıları Cüneyt Doğan, Osman Dirican, Tarım İl Müdürü Ahmet Dallı, DSİ Antalya Bölge Hayrullah Coşkun, TARSİM Bölge Müdürü Mustafa Değer, Serik İlçe Başkanı Hazan Kozan, AK Parti diğer ilçe teşkilatları tarım komisyonu üyeleri katıldı. - ANTALYA

Kaynak: İHA