Ürgüp'te Kayakapı Projesi Hayata Geçiyor

Ürgüp'te Kayakapı Projesi Hayata Geçiyor

Kapadokya bölgesinde 'Ürgüp Kayakapı Kültürel ve Doğal Çevre Koruma ve Canlandırma' projesinde, 4 yıllık bir aradan sonra yeniden çalışmalar başladı.bin 215 kaya ve yığma taş evlerden oluşan projede temizlik çalışmalarına başlanıldı.

Ürgüp'te Kayakapı Projesi Hayata Geçiyor

Kapadokya bölgesinde 'Ürgüp Kayakapı Kültürel ve Doğal Çevre Koruma ve Canlandırma' projesinde, 4 yıllık bir aradan sonra yeniden çalışmalar başladı.Proje kapsamında 270 bin metrekarelik alan üzerinde ve içerisinde UNESCO desteği ile onarılmış Kilise başta olmak üzere cami, hamam, çeşme gibi tarihsel ve kültürel değerlere sahip toplam

bin 215 kaya ve yığma taş evlerden oluşan projede temizlik çalışmalarına başlanıldı.

Nevşehir'in Ürgüp ilçesinde, Kayakapı Projesi ile ilgili olarak gazetecilerin katıldığı bir gezi düzenlendi.

Projenin uygulanmasına yönelik olarak Kayakapı Mahallesi'ndeki çalışmalara ilişkin olarak bilgilerin de aktarıldığı gezide, uzmanlar yapılacak çalışmalara ilişkin soruları da cevaplandırdı.

Kayakapı projesini yürütecek

Kayakapı Turizm Yatırım Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Dinler düzenlediği basın toplantısında, Kapadokya turizminin gelişimine oldukça farklı bir anlayışta katacak projenin bu alanda dünyada uygulanan en önemli projelerden biri olduğunu söyledi. Dinler, bölgedeki yapılanmanın salt konaklama ünitesi olarak algılamanın oldukça yanlış olduğunu belirterek "Kapadokya bölgesinde geçmiş insan yaşamının en canlı örneğinin sunulduğu Kayakapı, bizim hayallerimizde hep var olan bir gelişme oldu.Kapadokya kültürel etkileşimin turizm alanında yansıtıldığı ülkemizin önemli bir bölgesi.Kayakapı da bölgenin geçmiş mirasının bu günlere kadar harabe bir şekilde de olsa yaşatıla geldiği önemli bir yöresi.Günümüze kadar doğal olaylardan olumsuz yönde etkilenerek tarihe karışmak tehlikesi altındaki bu müstesna kültür birikimine sahip bölgeyi bölge turizminin hizmetine sunabilmek için çalışmalara başladık. Ürgüp Belediyesi'nin Yap İşlet Devret Modeline uygun olarak 49 yıllığına kiraladığımız bu alan, yapılacak temizleme konservasyon ve restorasyon çalışmaları ile dünyanın Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı ve Erken Cumhuriyet dönemlerinden kalma tarihsel değerlerinin yaşatıldığı ve turizm alanında değerlendirildiği ülkemizin de yüz akı projelerinden birisi olacak."dedi.

Dinler, projenin etap etap tamamlanmasının öngörüldüğünü belirterek, 5 yıllık bir süreçte projenin tamamlanmasını hedeflediklerini ifade etti.

Dinler, yaklaşık 30 Milyon Avro'luk bir harcamanın planlandığı Kayakapı Mahallesi'nin turizme kazandırılmasına yönelik projenin hayata geçirilmesiyle birlikte yaklaşık 500 kişinin de istihdamının sağlanmasını amaçladıklarını kaydetti.

Ürgüp Belediye Başkanı Fahri Yıldız'da UNESCO tarafından desteklenen Türkiye'deki sayılı projelerden biri olan Kayakapı Mahallesi'nin bu proje ile birlikte yeniden turizm alanında etkin bir yerleşime sahne olacağını belirterek,bunun bölge turizminin gelişim sürecine de ciddi ivmeler kazandıracağına inandığını söyledi.

Yıllardan beri terk edilen bir yerleşim olduğu için yapıların önemli bir tahribat ile karşı karşıya kaldığını belirten Yıldız "Geçmişin izlerini taşıyan bu yapıları, bu haliyle bırakıp onların yok olmalarını izlemek bizleri üzüyordu. Bize miras bırakılan bu değerlere sahip çıkıp, geçmişte bir ve beraber olarak büyük

dostluk örneği göstererek bu alanda yaşayan Müslüman ve Hristiyan toplumunun,

ortak kullanım alanlarını onararak turizme kazandırmak bizim için çok önemli. Bu hedeflerimize oldukça kısa süre içerisinde ulaşacağımıza inanıyorum." dedi. - NEVŞEHİR