Ünlülerin "Uyuşturucu" Davası - Haberler
Haberi Paylaş

Ünlülerin "Uyuşturucu" Davası

AA - Haberler | Güncel
Ünlülerin

Oyuncular Kenan İmirzalıoğlu, Engin Günaydın, Sarp Apak, Hakan Yılmaz, Murat Yıldırım, Rıza Kocaoğlu ve Ersin Korkut ile şarkıcılar Mehmet Erdem ve Koray Candemir'in de aralarında bulunduğu 53 sanığın "uyuşturucu ticareti yapmak" ve "uyuşturucu madde kullanmak veya bulundurmak" suçlarından yargılanmasına devam edildi.

Oyuncular Kenan İmirzalıoğlu, Engin Günaydın, Sarp Apak, Murat Yıldırım, Hakan Yılmaz, Rıza Kocaoğlu ve Ersin Korkut ile şarkıcılar Mehmet Erdem ve Koray Candemir'in de aralarında bulunduğu 53 sanığın "uyuşturucu ticareti yapmak" ve "uyuşturucu madde kullanmak veya bulundurmak" suçlarından yargılanmasına devam edildi.

İstanbul 19. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada, 8 tutuklu sanık ile oyuncu Murat Yıldırım'ın da

aralarında bulunduğu bazı tutuksuz sanıklar hazır bulundu.

Duruşmada ifade veren sanık Murat Yıldırım, İstanbul'a üniversite okumaya geldiğini, bu sırada oyunculuğa başladığını belirterek, önce kendisi için başladığı oyunculuğu şimdi ülkesi için yaptığını söyledi.

Yıldırım, ne evinde ne arabasında ne de üzerinde uyuşturucu bulunduğunu, hiçbir satıcıyla görüşmesinin olmadığı halde uyuşturucu temin etmekle suçlandığını savunarak, "Burada olmamın sebebi, bir oyuncu olarak telefonda film seyrettiğimi söylememdir. Emniyette bana 'Ne kadar çok film izliyorsun?' diye sordular. 'Maçtan sonra film izleriz' sözlerim nedeniyle yargılanıyorum" dedi.

Oyuncu Yıldırım, Mahkeme Başkanı'nın "uyuşturucu kullandığı" yönünde rapor olduğunu hatırlatması üzerine, şunları söyledi:

"Ben hiçbir zaman uyuşturucu kullanmadım. Olayın hemen akabinde 5 ayrı test yaptırdım. Hiçbirinde uyuşturucu madde tespit edilemedi. O gün bize 5 dakika arayla test yapıldı. Çok karışık bir ortam vardı, ana baba günü gibi bir ortamda testler yapıldı. Çok kargaşa vardı. Yeniden geriye dönük testler yapılmasını istiyorum. Uyuşturucu kullanmadım. Saçtan geriye dönük testler yapılabiliyor. Bunu talep ediyorum."

Bir süreliğine sarma tütün içtiğini, telefon konuşmalarının da o sürece ait olduğunu söyleyen Yıldırım, "8 ayda toplamda 6-7 kere konuşmalarımda film kelimesi geçiyor. Ama emniyette bana 'Ne kadar çok film izliyorsun?' deniliyor. Film konuşmalarının uyuşturucu ile ilgisi yoktur" dedi.

Bu arada Murat Yıldırım, ifade verdiği sırada duruşmanın savcısına "Siz beni dinlemiyorsunuz?" dedi. Avukat ise Mahkeme Başkanı'nı göstererek, "Hakim Bey dinliyor" diyerek, müvekkilini uyardı.

Yıldırım'ın eski eşi tanıklık yapmadı

Duruşmada, daha sonra tanıklar dinlenilmeye başlandı.

Tanık olarak kürsüye çıkan oyuncu Murat Yıldırım'ın boşandığı eşi Burçin Terzioğlu, sanıklarla akrabalık ilişkisi olmadığını ancak Murat Yıldırım'ın eski eşi olduğunu söyledi. Bunun üzerine Mahkeme Başkanı "Murat Yıldırım eski eşiniz olduğu için tanıklık yapmak zorunda değilsiniz. İster ifade verirsiniz, isterseniz 'istemiyorum' deyip gidebilirsiniz" diye konuştu. Bunun üzerine Terzioğlu da "İstemiyorum" diyerek salondan ayrıldı.

Tanık oyuncu Özge Özpirinççi, "Engin Altan Düzyatan ile 5 sene beraberdik, 7-8 ay nişanlı kaldık. Daha sonra ayrıldık. Düzyatan'ın uyuşturucu temin ettiği kişilerle ilgili bilgim yoktur. Bildiğim kadarıyla uyuşturucu kullanmıyordu" dedi.

Tanık oyuncu İlker Aksum, tutuklu sanıklardan Zeki Yalçın ile uyuşturucu içtiğini belirterek, "Zeki uyuşturucu getiriyordu. Ama para almıyordu. Ben zaten uyuşturucu kullanmak suçundan ceza aldım" ifadelerini kullandı.

Mahkeme Başkanı ise Aksum'a "Zeki, başka içecek kimse bulamadı mı da seninle içti?" sorusu üzerine Aksum, "Bir ya da iki sefer olmuştur" cevabını verdi.

Aksum, oyuncu Engin Günaydın'ın 25 yıllık arkadaşı olduğunu, aralarında uyuşturucu ile ilgili bir muhabbetin asla olmadığını ifade ederek, "Tapeler, alkol veya sohbet muhabbet içindir. Ayrıca telefon konuşmalarımda geçen repo, tatil günümüzdür. Stok ise dizilerin yayın günü gelmeden peş peşe çekilmesidir. Uyuşturucu şifresi değildir" diye konuştu.

Tanıkların dinlenilmesinin ardından tutuklu sanıklar, tahliye talebinde bulundu.

Mahkeme heyeti, tutuklu sanık Ahmet Yılmaz'ın tahliyesine karar verdi. Diğer 7 sanığın tutukluluk durumunun devamına hükmeden heyet, eksikliklerin giderilmesi amacıyla duruşmayı erteledi.

İddianameden

Dönemin Terörle Mücadele Kanunu'nun (TMK) 10. maddesiyle görevli İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'nce hazırlanan iddianamede, bir süre tutuklu kalan oyuncu Eray Özbal'ın suç örgütleriyle herhangi bir hiyerarşik veya organik bağının olmadığı, evinin terasında yetiştirdiği esrarı Kenan İmirzalıoğlu, Koray Candemir ve kimliği tespit edilemeyen diğer içici şahıslara para karşılığında sattığı aktarılıyor.

Özbal'ın, uyuşturucu alışverişini genellikle evinde gerçekleştirdiği, içicilere deniz manzaralı evinde esrar kullandırttığı ve eski bir sinema oyuncusu olması nedeniyle müşterilerinin de genellikle sinema, dizi sektörünün tanınmış kişileri olduğu belirtilen iddianamede, şüphelilerden oyuncu Kenan İmirzalıoğlu'nun Rıza Kocaoğlu, Eray Özbal ve Murat Yıldırım'dan temin etttiği esrarı evinde Engin Altan Düzyatan, Murat Yıldırım ve Rıza Kocaoğlu ile kullanarak, bu kişilere esrar kullanılmaları için yer temin ettiği kaydediliyor. İddianamede, İmirzalıoğlu'nun ayrıca Engin Altan Düzyatan ve kimliği tespit edilemeyen şahıslara evinde esrar temin ettiği ve gidemediği zaman esrar almaya şoförünü gönderdiği de öne sürülüyor.

İddianamede, oyuncu Murat Yıldırım'ın, Sarp Apak ve çevresindeki şahıslardan aldığı esrarı evinde Engin Altan Düzyatan, Şahin Irmak, Rıza Kocaoğlu, Burçin Terzioğlu Yıldırım, Kenan İmirzalıoğlu ve kimliği tespit edilemeyen şahıslara parasız verdiği anlatılarak, şarkıcı Koray Candemir'in de Eray Özbal'dan aldığı esrarı, Duygu Yetiş, Mehmet Cem Karcı ve kimlikleri tespit edilemeyen şahıslara temin ettiği ifade ediliyor.

Oyuncu Engin Günaydın'ın Zeki Yalçın ve Ahmet Sağlam isimli torbacılardan, Mehmet Kaya Hakyemez aracılığıyla uyuşturucu aldığı ileri sürülen iddianamade, Günaydın'ın evinde partiler düzenleyerek, Sarp Apak, Ersin Korkut, İlker Aksum ve kimlikleri tespit edilemeyen kişilere bu uyuşturucuyu temin ettiği, esrardan "senaryo" ve "proje" olarak bahsettiği, esrar içtiğini beyan ettiği ve çevresindekilere parasız şekilde verdiği kaydediliyor.

İmirzalıoğlu'nun 17 yıl hapsi isteniyor

İddianamede, çıkar amaçlı suç örgütü kurdukları iddia edilen şüpheliler Fırat Dağtaş'ın 28,5 yıl, Ahmet Çardak'ın 38 yıl, oyunculardan Hakan Yılmaz'ın 20 yıl, oyuncular Kenan İmirzalıoğlu, Engin Günaydın, Sarp Apak, Ersin Korkut, Gökçe Özyol, Murat Yıldırım, Eray Özbal, Cemil Büyükdöğerli, Duygu Yetiş, Kağan Razgırat, Onur Buldu, Şahin Irmak, Murat Eken ve Erdem Baş, şarkıcılar Mehmet Erdem, Koray Candemir, Barış Güney ve Cihan Güçlü ile yönetmenler Uluç Bayraktar ve Mehmet Can Karcı'nın da aralarında bulunduğu 32 şüphelinin 17 yıl, oyuncular Rıza Kocaoğlu ve Vedi İzzi'nin de arasında bulunduğu 4 şüphelinin 15 yıl, polis memuru Fatih Argin'in 6 yıl, 7 şüphelinin 27,5 yıl, 3 şüphelinin 25,5 yıl, 1 şüphelinin 35 yıl ve 2 şüphelinin de 33 yıla kadar hapisle cezalandırılması öngörülüyor.

İddianamede, teknik takibe alınan oyuncular Berrrak Tüzünataç, Engin Altan Düzyatan, İlker Aksum, Nehir Erdoğan, Bartu Küçükçağlayan, Özge Özpirinççi ve Burçin Terzioğlu'nun da aralarında bulunduğu 95 kişi hakkında takipsizlik kararı verildiği de hatırlatılıyor.

Dönemin TMK'nın 10. maddesiyle görevli İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kabul ettiği iddianame, özel görevli mahkemelerin kapatılması üzerine İstanbul 19. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilmiş ve dava bu mahkemede görülmeye başlanmıştı. - İstanbul

AA - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
title