Türk Savaş Gemileri Kardak Kayalıklarını Kuşattı

Türk Savaş Gemileri Kardak Kayalıklarını Kuşattı

Türk savaş gemileri Kardak kayalıklarını kuşattı Açıklamalar ardı ardına geldi, Kardak'ta güvenlik en üst düzeye çıkarıldıMUĞLA - Yunan Sahil Güvenlik ekiplerinin dün gece Türk karasularına girmesi ile Kardak Kayalıklarında başlayan gerginlik Ege sularında tansiyonu yükseltti.

Türk savaş gemileri Kardak kayalıklarını kuşattı
Açıklamalar ardı ardına geldi, Kardak'ta güvenlik en üst düzeye çıkarıldı

MUĞLA - Yunan Sahil Güvenlik ekiplerinin dün gece Türk karasularına girmesi ile Kardak Kayalıklarında başlayan gerginlik Ege sularında tansiyonu yükseltti. Türk Sahil Güvenlik ekipleri ve Türk savaş gemileri Kardak kayalıklarını dört bir yandan kuşattı.
Dün gece yarısı Yunan Sahil Güvenliğine ait 3 bot Kardak kayalıklarını geçerek Türk karasularına girdi. Türk Askerlerinin uyarılarını dikkate almayan Yunan Sahil güvenlik ekipleri yaklaşık 15 dakika boyunca Türk karasularına girerek sınır ihlali yaptı. Türk karasularından çıkmayan Yunan Sahil Güvenlik botu, Türk Sahil Güvenlik ekipleri tarafından müdahale edildi. Yaklaşık yarım saat boyunca kovalamaca yaşanan Türk sularından yaşanan gerginliğin ardından Türk sahil Güvenlik ekipleri Yunan Sahil Güvenlik botuna çarparak Türk karasularından çıkardı. Olayın ardından Kardak kayalıklarına 2 hucum botu, 6 Sahil Güvenlik botu, 1 savaş gemisi ve 1 arama kurtarma gemisi sevk edildi. Dört yandan kuşatılan Kardak kayalıklarında kuş uçurtmayan Türk askeri havanın kararmasına rağmen bölgeyi terk etmedi.
Yunan savaş gemisi uzaktan izledi
Türk askerlerini Kardak kayalıklarında gören Yunan Sahil Güvenlik ekiplerine ait 3 bot ve 1 savaş gemisi ise bölgeye yaklaşamadı. Kendi karasularından duran Yunan askerlerinin de bölgeyi terk etmemekte kararlı olduğu görüldü. Çavuş Adası yakınlarında ve Çatal Adası civarında bekleyen Türk Hücum botları bölgede boy gösterdi.
Yunanistandan küstah açıklama
Olayın ardından Yunan hükümeti sözcüsü Dimitris Tzanakopoulos Türkiye hakkında küstah açıklamalarda bulunarak "Komşumuz davranışlarıyla sarsıntıların aşılmasına yardımcı olmuyor" ifadelerini kullandı.
Erdoğan'dan tokat gibi yanıt
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kardak kayalıklarında yaşanan gerginliğin ardından Yunanistan'a tokat gibi cevap verdi. Ege ve Kıbrıs hakkında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan "Sanılmasın ki Kıbrıs açıklarındaki doğalgaz arama ve Ege'deki kayalıklarla ilgili fırsatçı girişimler dikkatimizden kaçıyor. Kıbrıs'ta ve Ege'de haddini aşanları yanlış hesap yapmamaları konusunda buradan ikaz ediyoruz. Bizim için Afrin neyse Kıbrıs ve Ege de odur. Bu Yunanlılar gene şaşırdı maalesef. Yunan botlarının Kardak'a bu tür geliş gidişleri oldu. Biz başından itibaren Yunan tarafına, 'Bu tür şeyleri yapmayın, etmeyin. Bizi sıkıntıya da sokmayın. Bu it dalaşını artık havada da bırakalım, denizde de bırakalım' dedik. Bırakılmayınca da askerimiz görevini yapıyor. Yine dün gece böyle bir şey oldu. Herhangi bir sıkıntı yaşanmadan iş bitirildi" şeklinde konuştu.
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy konuyla ilgili olarak "Protesto girişiminde bulunulduğu iddiası çarpıtmadır. Yunan tarafı kamuoyunu yanıltmaktadır" açıklamalarından bulundu.
Tüm bu açıklamaların ardından ise Yunanistan Dışişleri Bakanlığının, Kardak'ta yaşanan krizle ilgili olarak Türkiye'nin Atina Büyükelçisi'ni çağırdığı öğrenildi.
Yunanistan gerekli adımı atmalı
Kardak Kayalıklarından yaşanan gerginliğin ardından Başbakan Binali Yıldırım, Yunanistan Başbakanı Çipras ile görüştü. Başbakan Yıldırım, görüşmede "Ege'deki gerginlikten rahatsızız. Tansiyonun düşmesi için Yunanistan gerekli adımları atmalı" ifadelerini kullandı.
Öte yandan Türk Sahil Güvenlik ekipleri ise Kardak kayalıklarından güvenlik seviyesini en üst düzeye çıkardığı öğrenildi. Kardak çevresinde normal devriyelerde gece boyunca 1 sahil güvenlik botu beklerken bugün yaşanan sıcak gelişmelerin ardından 5 sahil güvenlik botu ve 2 hücum botunun nöbet tutuğu gözlendi.

Kaynak: İHA