Tgc 77. Yerel Gazetecilik Semineri

Tgc 77. Yerel Gazetecilik Semineri
İhlas Haber Ajansı - Haberler | Güncel

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ve Konrad Adenauer Stiftung Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği 77. Yerel Gazetecilik Semineri, Zonguldak’ta başladı.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ve Konrad Adenauer Stiftung Derneği'nin ortaklaşa düzenlediği 77. Yerel Gazetecilik Semineri, Zonguldak'ta başladı. TGC Genel Başkanı Turgay Olcayto, boğularak cesedi sahile vuran 3 yaşındaki Aylan Kurdi'nin fotoğrafının açıkça yayınlanmasına ilişkin, "Aslına bakarsanız etik değil tabi ama öyle bir dönem ki o fotoğraf belki söylenebilecek pek çok şeyi söylüyor. Onun için yayınlanmasını da bu ortamda normal görmek lazım gelir" dedi.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin 20 yıla yakın süredir gerçekleştirdiği 77. Yerel Medya Semineri, Zonguldak'ta yapıldı. Dedeman Otel'de başlayan ve iki gün sürecek olan seminerin açılışında konuşan TGC Genel Başkanı Turgay Olcayto, Bodrum'da cesedi sahile vuran Suriyeli 3 yaşındaki Aylan Kurdi'nin fotoğrafının açıkça yayınlanmasına ilişkin, "Türkiye çok zor koşullar altında gün geçiriyor. Hem sosyal açıdan bu böyle; hem de dışarıdan gelen göçlerden kaynaklanan bir sıkıntı yaşanıyor. Nereye baksanız ölümler, yaralanmalar, göç eden insanlar perişan halleri var. Görmüşsünüzdür sosyal medyada bir fotoğraf vardı. Arkadaşlar soruyorlar çocuk fotoğrafının yayınlanması etik mi değil mi? Aslına bakarsanız etik değil tabi ama öyle bir dönem ki o fotoğraf belki söylenebilecek pek çok şeyi söylüyor. Onun için yayınlanmasını da bu ortamda normal görmek lazım gelir" dedi.

"BİRBİRİMİZİ İHBAR EDİYORUZ"

Gazetecilik mesleğinin büyük bir baskı altında olduğunu da savunan Olcayto, gazetecilerin birlikteliğini kaybettiğini söyledi. Olcayto, "Gazetecilik neredeyse 8-10 yıldır büyük bir baskı altında. Bunu hepimiz hissediyoruz. Sansür ve otosansür ve düşünce özgürlüğü anlamındaki engeller gazeteciliğin yapılmasını güçleştiren faktörler. Bu faktörlere eklenebilecek başka şeyler de var. Bunlar bizden, gazetecilerden kaynaklanan şeyler. Biz birlikteliğimizi de kaybettik. Kimi çıkar uğruna, kimi de siyasi particilik uğruna gerçekten birlikteliğimizi kaybettik. Karşı kamplara bölündük. İnsanlar artık birbirine selam vermiyor. Birbirimizi ihbar ediyoruz. Türkiye'de muhbirlik yaygın şekilde ortamda ve bunu da devlet katının desteklemesi insanı çok rahatsız ediyor" şeklinde konuştu.

"YEREL GAZETELERİN ÖNEMİ ÇOK BÜYÜK"

Kondrad- Adenauer-Stiftung Derneği Türkiye Temsilcisi Dr. Colin Dürkop da, yerel gazetelerin demokrasinin güçlendirilmesi için önemli olduğunu ifade etti. Yerel gazetelerin televizyon ve internetle rekabet halinde olduğunu ifade eden Dürkop, sözlerini şöyle tamamladı:

"Yerel gazetelerin önemi çok çok büyüktür. Demokrasinin güçlendirilmesi için çok önemli bir çalışmadır. Ama etrafımıza şöyle bir baktığımızda ulusal gazetelerin arasında yerel gazetelere gerektiği önemin verilmediğini görüyoruz. Oysa tüm dünyada yerel gazetelerin sahip olduğu önem her zaman gözler önündedir. Artık dünyada iletişim sadece gazetelerle sağlanmamaktadır. Televizyon ve internet hemen hemen her tarafa ulaşmış durumdadır. Yerel gazeteler de bunlarla rekabet edebilmeli, çağın gereksinimlerine ayak uydurmalıdır. Bence galiba bu tip seminerler bunu teşvik etmektedir. Hepimiz biliyoruz yerel gazeteciler bu dönemde çok zor ekonomi, mali ve siyasi koşullar altında çalışmaktadırlar. Herhalde bu seminerde de bu çok tartışılacaktır."

Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir de yerel gazetelerin önemine dikkat çekti. Akdemir, "TGC tarafından yapılan bu seminerin 77.'sinin ilimizde gerçekleştirilmesi bizim için büyük bir onurdur. Yerel yöneticiler olarak yerel basınımızın daha da büyümesi anlamında büyük işler düşüyor" şeklinde konuştu.

Seminer açılış oturumu ile başladı. İki gün sürecek olan seminerin sonunda katılımcılara sertifikaları takdim edilecek. - ZONGULDAK

Tgc 77. Yerel Gazetecilik Semineri
Tgc 77. Yerel Gazetecilik Semineri
Tgc 77. Yerel Gazetecilik Semineri
Tgc 77. Yerel Gazetecilik Semineri

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Manşet Haberler

title