Terör Karşıtı Bildiriye 5 Bin Akademisyen İmza Attı - Haberler
Haberi Paylaş

Terör Karşıtı Bildiriye 5 Bin Akademisyen İmza Attı

AA - Haberler | Güncel

Görüntü Dökümü : Selçuk Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Metin Aksoy'un açıklamaları. Terör karşıtı bildiriye 5 bin akademisyen imza attı "Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi"nin yayımladığı bildiriye karşı Selçuk Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Metin Aksoy öncülüğünde başlatılan "Akademisyenler Teröre Karşı" bildirisine 5 bin akademisyen destek verdi Doç. Dr. Aksoy: "Üç gün içinde 5 bin imza verildi.

Görüntü Dökümü :

Selçuk Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Metin Aksoy'un açıklamaları. Terör karşıtı bildiriye 5 bin akademisyen imza attı

"Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi"nin yayımladığı bildiriye karşı Selçuk Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Metin Aksoy öncülüğünde başlatılan "Akademisyenler Teröre Karşı" bildirisine 5 bin akademisyen destek verdi

Doç. Dr. Aksoy: "Üç gün içinde 5 bin imza verildi. Dünyanın çeşitli yerlerinden ve Türkiye'deki üniversitelerden akademisyenler bu kampanyaya imza attı"

"(Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi'nin bildirisi) Bu bildiri devleti suçlayarak toplumsal çatışmayı körüklüyor. Gerçekten barış isteyen akademisyenlerin, 4 yaşındaki çocuğun ölümünü de kaleme almaları gerekir"

ABDULLAH DOĞAN - Selçuk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Metin Aksoy öncülüğünde yayımlanan "Akademisyenler Teröre Karşı" bildirisine 5 bin akademisyen imza attı.

Aksoy, "terorekarsiyiz.com" internet adresi üzerinden başlattıkları kampanyaya ilişkin, AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

"Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi"nin yayımladığı bildirinin ardından bir grup öğretim üyesiyle, "Akademisyenler Teröre Karşı Bildirisi"ni yayımladıklarını belirten Aksoy, "Üç gün içinde 5 bin imza verildi. Dünyanın çeşitli yerlerinden ve Türkiye'deki üniversitelerden akademisyenler bu kampanyaya imza attı. Teşekkür mailleri ve telefonları aldık. Bildiri, akademik çevrede büyük ilgi gördü" diye konuştu.

Aksoy, bildirideki ana temanın terörün birlikte yaşamı ortadan kaldırmasına karşı çıkmak olduğuna dikkati çekerek, terörün toplumda kardeşlik hukukuna zarar verdiğini ve demokratikleşmeyi engellediğini vurguladı.

Terörün karşısında oldukları için kampanya başlattıklarına işaret eden Aksoy, "Terör, toplumun barış arayışlarını ortadan kaldırmak demek. Şehitlerden, sivil insanların ölümünden terörün sorumlu olduğunu biliyoruz. Artık terörün engellenmesi ve barış sürecinin hayata geçirilmesi gerekir. Toplumda teröre karşı büyük bir tepki var" ifadelerini kullandı.

4 yaşındaki çocuğun ölümünü de kaleme alsınlar

Aksoy, teröre destek veren bildiriye imza atan akademisyenlerin, toplumun birlikte yaşama sürecine zarar verdiğini belirterek, şunları kaydetti:

"Bu bildiri devleti suçlayarak toplumsal çatışmayı körüklüyor. Gerçekten barış isteyen akademisyenlerin 4 yaşındaki çocuğun ölümünü de kaleme almaları gerekir. Bunlar için gözyaşı dökmeleri lazım. Bu coğrafyada barış tohumları ancak böyle bir ortamda filizlenebilir. Aksi halde tek taraflı bildiri ve suçlamaların toplumda çatışmayı körüklediğine inanıyoruz."

Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi bildirisi

Güvenlik güçlerinin Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde terör örgütü PKK'ya yönelik yaptığı operasyonlara karşı bin 128 akademisyenin imza attığı Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi bildirisinde, PKK'nın toplumsal huzur ve güvenliği hedef alan eylemlerine değinilmezken, devlete yönelik suçlayıcı ifadelere yer verilmişti.

Devletin "sokağa çıkma yasakları ve güvenlik güçlerinin operasyonları ile bölge insanını açlığa ve susuzluğa mahkum ettiği, tüm hak ve özgürlükleri ihlal ettiği" iddia edilen metinde "kasıtlı ve planlı kıyım" ibaresi kullanılmıştı.

Terör Karşıtı Bildiriye 5 Bin Akademisyen İmza Attı
AA - Son Dakika Haberleri