Sokağa çıkma yasağı ne zaman bitecek 2021? 20 yaş ve altı sokağa çıkma yasağı bitti mi? Bu hafata sonu sokağa çıkma yasağı var mı?

Sokağa çıkma yasağı ne zaman bitecek 2021? 20 yaş ve altı sokağa çıkma yasağı bitti mi? Bu hafata sonu sokağa çıkma yasağı var mı?

22.02.2021 16:17 | Son Güncelleme: 22.02.2021 19:49
Sokağa çıkma yasağı ne zaman bitecek 2021? 20 yaş ve altı sokağa çıkma yasağı bitti mi? Bu hafata sonu sokağa çıkma yasağı var mı?

Sokağa çıkma yasağı ne zaman kalkacak? Yasaklar ne zaman bitecek? soruları gündemdeki yerini koruyor. Koronavirüs için yerinde tedbir kapsamında sokağa çıkma yasağı kalkıyor mu? Ülke genelinde hafta içi ayrı, hafta sonu ayrı yasaklar uygulanıyor. Sokağa çıkma yasağı ne zaman bitecek? 20 yaş ve altı sokağa çıkma yasağı bitti mi?

Sokağa çıkma yasağı ne zaman kalkacak? Yasaklar ne zaman bitecek? soruları gündemdeki yerini koruyor. Koronavirüs için yerinde tedbir kapsamında sokağa çıkma yasağı kalkıyor mu? Ülke genelinde hafta içi ayrı, hafta sonu ayrı yasaklar uygulanıyor. Geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamalar doğrultusunda Mart ayı için kademeli normalleşmenin yaşanacağı belirtildi. Peki, Sokağa çıkma yasağı ne zaman bitecek? 20 yaş ve altı sokağa çıkma yasağı bitti mi? Bu hafta sonu sokağa çıkma yasağı var mı? Sokağa çıkma yasağı genelgesi!

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI NE ZAMAN BİTECEK 2021?

COVID-19 önlemleriyle ilgili normalleşme süreci 1 Mart itibarıyla başlıyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca dün Twitter hasabından, "Normalleşme adımlarını titizlikle çalışıyoruz. Yerinde karar dönemi ile kademeli normalleşeceğiz. 1 Mart itibarıyla süreç belirlenen kriterler çerçevesinde, dört risk seviyesinde valilerimizin başkanlığındaki il hıfzıssıha kurullarımızla başlayacak" paylaşımında bulundu.

İllerdeki kısıtlamalar, düşük, orta, yüksek ve çok yüksek olarak belirlenen dört risk kademesine göre esnetilecek ya da genişletilecek. Bakan Koca da konuya ilişkin daha önce yaptığı açıklamada, illerin risk durumlarına göre mavi, sarı, turuncu ve kırmızı renklere ayrılacağını ve risk hesaplamalarının da vaka sayılarına göre belirleneceğini söylemişti.

İllerdeki kısıtlamalar, düşük, orta, yüksek ve çok yüksek olarak belirlenen dört risk kademesine göre esnetilecek ya da genişletilecek. Bakan Koca da konuya ilişkin daha önce yaptığı açıklamada, illerin risk durumlarına göre mavi, sarı, turuncu ve kırmızı renklere ayrılacağını ve risk hesaplamalarının da vaka sayılarına göre belirleneceğini söylemişti.

Buna göre, yüz binde 10'un altındaki iller (düşük riskli) mavi, yüz binde 11-35 arası (orta riskli) sarı, yüz binde 36-100 arası (yüksek riskli) turuncu ve yüz binde 100'ün üstündeki iller (çok yüksek riskli) kırmızı olarak gösterilecek. İl bazında vaka sayıları haftalık olarak yayınlanacak. Böylece o illerde yaşayanlar, açıklanan vaka sayılarına bakarak kısıtlamaların gevşetilip gevşetilmeyeceğini ya da daha da genişletilip genişletilmeyeceğini önceden görecek. Önlemlerdeki değişikliklere 2 haftalık izleme sonrası karar verilecek.

İSTANBUL'DA YASAKLAR KALKACAK MI, NE ZAMAN BİTECEK?

İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, megakentin 1 Mart'tan itibaren kısıtlamanın azaltılmasına hazır olduğunu söyledi. Memişoğlu, sosyal medya hesabından paylaştığı açıklamada özetle şöyle dedi:

"Süreç olarak şu anda iyi bir pozisyondayız. Hasta sayılarımız minimalize edilmiş durumda, hastanelerde yoğun bakımlarımız ve hasta yoğunluğumuz azalmış durumda. İnşallah böyle devam eder. İstanbul şu anda esasında Cumhurbaşkanımızın dediği gibi 1 Mart'tan itibaren olacak kısıtlamaların azalmasına hazır. Bu konuda da özellikle öğrencilerimizin, çocuklarımızın okullarına, arkadaşlarına kavuşmasını, esnafımızın işyerini açmasını bekliyoruz. Bu konuda her türlü hazırlığımızı da yapmış durumdayız. İstanbul'da vaka sayıları esasında minimimize edilmiş durumda ama bu minimizasyonun devamı için uyum şart."

YASAKLAR SAAT KAÇTA BAŞLIYOR? (HAFTA İÇİ - HAFTA SONU)

Hafta içi yasakları saat 21:00 itibariyle başlıyor.

Hafta sonu yasakları ise 56 saat sürüyor. Cuma akşamı 21:00'da başlayan sokağa çıkma yasağı Pazar günü 05:00'da sona eriyor.

2021 NORMALLEŞME TAKVİMİ SÜRECİ PLAN ADIMLARI

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamaları:

Mart aşılamada çok büyük mesafe kat edeceğimiz ve inşallah gerçekten oldukça yüksek rakamları göreceğimiz bir ay olacaktır. İllerimizi Sağlık Bakanlığımızın kriterlerine göre dört gruba ayırarak Mart ayı başı itibariyle kademeli normalleşme sürecini başlatıyoruz. İllerimizi vaka ve aşı oranları gibi kriterlere göre, düşük, orta, yüksek ve çok yüksek riskli olarak sınıflandıracağız. Normalleşme takvimini de buna göre yürüteceğiz.

KAFE - RESTORAN - KIRAATHANE

İşine ara vermek zorunda kalan restoran, kafe, kıraathane gibi esnaflarımızı rahatlatacak adımların yol haritası önümüzdeki günlerde açıklanacaktır.

UZAKTAN EĞİTİM

Uzaktan eğiteme devam eden öğrencilerimizin durumu da illerimizdeki vaka sayısına göre değerlendirilecektir.

HAFTA SONU YASAKLARI

Hafta sonu uygulamasından başlayarak, sokağa çıkma kısıtlamasını da illerimizdeki vaka ve aşılama ve diğer kriterlerine göre aşamalı şekilde kaldırıyoruz. Önemli olan vaka sayısının tüm illerimizde sürekli azalmasıdır. Vatandaşlarımız bu konuda ne kadar dikkatli ve hassas davranır, kendi illerindeki görünümü iyileştirirlerse, normalleşme takvimi de o kadar hızlı ilerleyecektir.

NORMALLEŞME HANGİ İLLERDE BAŞLAYACAK?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İllerimizi vaka ve aşı oranları gibi kriterlere göre, düşük, orta, yüksek ve çok yüksek riskli olarak sınıflandıracağız. Normalleşme takvimini de buna göre yürüteceğiz." dedi. Düşük riskli şehirler içerisinde Van ilk 5'te yer alan kentlerden...

BATMAN

Batman'da ortalamanın altında kalan ve risk seviyesi düşük illerden. Kısıtlamaların il bazından kaldırılması durumunda, Batman alınan kararların ilk uygulanacağı şehirlerden.

BİTLİS

Vaka sayısının düşük olduğu bir başka il ise Bitlis. Koronavirüsle mücadelede başarılı bir tablo çizen Bitlis'te, kademeli normalleşmenin pilot kentlerinden biri olabilir.

HAKKARİ

Koronavirüs pandemisi mücadelesinde yine iyi durumda olan Hakkari'de kademeli normalleşme için öncelik tanınacak şehirlerden. Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı verilere göre; Hakkari'de Türkiye ortalamasının bir hayli altında...

ŞIRNAK

İl bazında normalleşmenin en büyük adaylarından biri ise Şırnak. Bakanlığın "covid19.saglik.gov.tr" adresinde Türkiye haritası üzerinden yayımlanan verilere göre; her 100 bin kişide vaka sayısında en düşük sayıda kalan il Şırnak olarak göze çarpıyor.

KADEMELİ OLARAK KALKACAK:

İşine ara vermek zorunda kalan restoran, kafe, kıraathane gibi esnaflarımızı rahatlatacak adımların yol haritası önümüzdeki günlerde açıklanacaktır. Uzaktan eğiteme devam eden öğrencilerimizin durumu da illerimizdeki vaka sayısına göre değerlendirilecektir. Hafta sonu uygulamasından başlayarak, sokağa çıkma kısıtlamasını da illerimizdeki vaka ve aşılama ve diğer kriterlerine göre aşamalı şekilde kaldırıyoruz. Önemli olan vaka sayısının tüm illerimizde sürekli azalmasıdır. Vatandaşlarımız bu konuda ne kadar dikkatli ve hassas davranır, kendi illerindeki görünümü iyileştirirlerse, normalleşme takvimi de o kadar hızlı ilerleyecektir.

20 YAŞ ALTI SOKAĞA ÇIKABİLİR Mİ?

20 yaşa altı bireyler için sokağa çıkma yasağı getirilmişti. 20 yaş altı bireyler günün belirli saatlerinde dışarı çıkabiliyor. 20 yaş altı sokağa çıkma yasağının bittiğine dair resmi bir açıklamadı. Henüz 20 aş altı sokağa çıkma yasağı devam ediyor. Konu ile ilgili bir son dakika açıklaması geldiği zaman ayrıntılar haberde yer alacak.

20 yaş altı sokağa çıkma yasağı detayları merak konusu. 20 yaş altı bireyler (1 Ocak 2001 ve sonrasında doğan) gün içerisinde 13.00-16.00 saatlerinde sokağa çıkabilecek.

Manşet Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Sokağa çıkma yasağı ne zaman bitecek 2021? 20 yaş ve altı sokağa çıkma yasağı bitti mi? Bu hafata sonu sokağa çıkma yasağı var mı? - Haberler
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 1.3.2021 20:52:01. #1.16#
title