SMDK Başkanı Hoca: Rusya'nın Suriye Tutumunu Biraz Daha Esnek Gördük

SMDK Başkanı Hoca: Rusya'nın Suriye Tutumunu Biraz Daha Esnek Gördük

14.08.2015 04:26 | Son Güncelleme: 14.08.2015 08:40

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu Başkanı Hoca, "Rusya'nın tutumunu biraz daha esnek gördük. Bu tutum sürerse siyasi çözüme yardımcı olur." dedi.

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Halid Hoca, "Rusya'nın (Suriye) tutumunu biraz daha esnek gördük. Bu tutum bu şekilde sürdürülürse siyasi çözüm konusunda yardımcı olur" dedi.

"BİZ SUÇA KARIŞMIŞ KİMSEYİ GÖRMEK İSTEMİYORUZ"

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüşmesinin ardından, AA muhabirine değerlendirmelerde bulunan Hoca, SMDK'nın siyasi geçiş dönemine ilişkin pozisyon ve görüşlerini Lavrov'a aktardıklarını söyledi. Hoca, görüşmede siyasi geçiş ve çözümle alakalı birçok konunun gündeme geldiğini belirterek, "Rusya'nın tutumunu biraz daha esnek gördük. Bu tutum bu şekilde sürdürülürse siyasi çözüm konusunda yardımcı olur. Biz koalisyon olarak, Suriye halkının geçiş döneminde Esad'ı ve rejimden suça iştirak etmiş hiç kimseyi görmek istemediğini aktardık" ifadelerini kullandı.

"RUSYA'DA ESNEME VAR"

Rusya ile Suriye'de devlet yapısının ve müesseselerinin korunması konusunda hemfikir olduklarını ifade eden Hoca, "Yaklaşımlarımız yüzde yüz mutabık olmasa da bu ziyaret esnasında büyük çapta esneklik ve anlayış gördük" dedi.

"DEVLET YAPISI KONUSUNDA HEMFİKİRİZ"

Halid Hoca, "Esad'ın geleceği konusunda biz kendi tutumumuzu net bir şekilde anlattık. Buna karşı kendileri farklı bir karşı tez sunmadılar, bu bizim için önemli. Onlar için önemli olan Suriye devlet yapısının korunması konusunda hemfikiriz. Bu konuda zaten biz çaba harcıyoruz. Devleti çökertmeye ve bölmeye çalışanın rejimin kendisi olduğunu söyledik" diye konuştu.

"SURİYE HALKININ TEK DURUŞ SERGİLEMESİ ÖNEMLİ"

SMDK Başkanı Hoca, görüşmede olası Cenevre-3 görüşmelerinin gündeme geldiğine değinerek, "Moskova-3 gündeme gelmedi. Cenevre-3 olacaksa bunun Cenevre-2'nin kaldığı yerden devam etmesi gerektiğini Lavrov'a söyledik. Olası bir müzakere öncesinde Suriye halkının tek platform üzerinde toplanması ve tek duruş sergilemesi önemli. Bunun için Rusya tarafı kendi adına çaba harcıyor, bizim de SMDK olarak burada çabalarımız var" değerlendirmesinde bulundu.

"ÇOK DAHA OLUMLU GÖRDÜK"

Lavrov'un hafta başında Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr görüşmesi ve bugünkü temasların olası bir siyasi geçiş sürecinin ön hazırlıkları çerçevesinde yapıldığını anlatan Hoca, şöyle devam etti:

"Bugünkü ziyaret Lavrov ile yapılan ilk görüşme. Beklediğimizden çok daha olumlu gördük, bundan sonra da görüşmelerimiz devam edecek. Suriye konusuyla ilgilenen diğer uluslararası etkin devlet adamlarıyla görüşmelerimiz devam edecek. Diğer taraftan Suriye muhalefeti ve diğer siyasi muhalefetle görüşmelerimiz devam edecek. İnşallah çok yakın bir zamanda bütün Suriye muhalefetini bir araya getiren bir toplantı olacak. Bu toplantıda Cenevre-3'e ya da siyasi müzakerelere karşı ortak tutum belirlenecek."

"ESAD'DAN SONRA O İŞE BAKARIZ"

Hoca, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Suriye'de IŞİD ile mücadele için ortak cephe kurulması teklifine ilişkin, terörle mücadeleyi Esad sonrası geçiş mekanizmasının yapması gerektiğini çok net bir şekilde söylediklerini belirtti.

SMDK Başkanı Hoca: Rusya'nın Suriye Tutumunu Biraz Daha Esnek Gördük
SMDK Başkanı Hoca: Rusya'nın Suriye Tutumunu Biraz Daha Esnek Gördük
SMDK Başkanı Hoca: Rusya'nın Suriye Tutumunu Biraz Daha Esnek Gördük

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları (2)
YORUMCU: Türkiye hakkındaki yıkıcı planlarından vazgeç. . . Aslında çevrendeki Ülkeler biraz uyanık olup, senin gerçek yüzünün farkına varsalar, ülkeni bir anda ele geçirip, Moskova''yı senin başına yıkarlar ve Ülkende gerçek Demokrasiyi inşa ederler.
YORUMCU: Esad için doğru söylüyorsun. Benim kastetdiğim başka konular. Sen önce Karabağ''ı Azerilere geri iade et. PKK ya vermiş olduğun Bixi, Kaleşnikov, Doçka silah yardımlarını kes. Ermenileri Türkiye aleyhine kışkırtmaktan vazgeç. Senin gibiler değişmez, dün ne idiyseniz, bugünde osunuz. Kafkasya Yahudisi Stalin2in ikinci Dünya Savaşında işlemiş olduğu suçların hesabını ver. St. Petersburg''da işlemiş olduğu cinayetlerin hesabını ver. Ben Faşist değilim, Kralcıda değilim;ama burada işlenen cinayetler dozunu bir ha
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: SMDK Başkanı Hoca: Rusya'nın Suriye Tutumunu Biraz Daha Esnek Gördük - Cenevre
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 26.9.2020 05:29:19. #1.14#
title