Selahattin Demirtaş: Tahir Elçi'yi Öldüren Devlet Değil, Devletsizliktir!

Selahattin Demirtaş: Tahir Elçi'yi Öldüren Devlet Değil, Devletsizliktir!

29.11.2015 11:27 | Son Güncelleme: 29.11.2015 14:31

Diyarbakır'da katledilen Tahir Elçi'nin cenaze töreninde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, "Tahir'i öldüren devlet değil, devletsizliktir." dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, dün Diyarbakır'da silahlı saldırıda öldürülen Tahir Elçi için düzenlenen cenaze töreninde konuştu. Demirtaş, "Tahir Elçi son nefesine kadar 'Barış' dedi" ifadesini kullandı. "Bütün özgürlük sevdalılarının geçiş yolu budur" diyen Demirtaş, "Tahir Elçi'yi öldüren devlet değil, devletsizliktir!" diye konuştu.

Demirtaş'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

"ALLAH HEPİMİZE BÖYLE ONURLU BİR ÖLÜM NASİP ETSİN"

"Allah hepimize böyle onurlu bir yaşam ve ölüm nasip etsin. Önemli olan nasıl öldürüldüğümüz değil nasıl yaşadığımızdır Bizler her saniyemizi halkımızın değerlerine kutsallarına bağlılıkla geçireceğiz. Sayın Elçi böyle demişti. Elçi, son saniyesine kadar barışı ağzından eksik etmedi. Onun mirası budur, bizler topraklarımızda çok acı gördük; kan gördük; savaşlar gördük. Her gün cenazeler kaldırdık, morg kapılarında büyüdük. Bunu bir kader olarak kabul etmedik, elbet topraklarımıza barış gelecek. Bunda ısrarcı olacağız, Elçi'nin son sözleri bizim de sahipleneceğimiz barış bayrağıdır. Kan, savaş, ölüm istemedik. Topraklarımızda özgürce yaşamak istedik.

Gerçekler yakıcıdır ama birilerinin söylemesi gerekir, hakikati gizleyerek hiçbir yere ulaşamayacağımızı bilenlerdi Elçi, bedel ödemek gerekir. Koşullar ne olursa olsun cesur olmayı gerektirir, rüzgarın estiği yola göre değil, her koşulda bedel ödemeyi gerektirir.

"ELÇİ, YATAĞINDA YASTIĞINDA ÖLMEYECEĞİNİ BİLENLERDENDİ"

Elçi, yatağında yastığında ölmeyeceğini bilenlerdi. Hepimiz böyle çıkmadık mı yola? Çocuklarımız torunlarımız yataklarında rahat ölsünler diye canımızı ortaya koyduk, bizi yıldıramazlar böyle.

"EŞİNİN DEDİĞİ GİBİ ONBİNLERCE FAİLİ MEÇHUL KARŞILAYACAK"

Sevgili eşinin de belirttiği binlerce onbinlerce faili meçhul karşılayacak. Hepsi çok tanıdık, hikayeleri aynı. Tıpkı Kürdistan toprakları gibi acılıdır yaşam öyküleri. Her birinin yaşam öyküsü acı tarihi, topraklarımızın tarihiyle aynıdır.

"SENİ ALLAH'A EMANET EDİYORUZ"

Seni Allah'a emanet ediyoruz. Çok şükür ki yüzbinlerce dostumuz var, Kürt ile Türk ile demokrasiye inanan yüzbinler bugün arkandan ağıt yakıyor.

"BU DEVLET HİÇBİR ZAMAN HEPİMİZİN DEVLETİ OLMADI"

Bu siyasi cinayetin tam olarak aydınlanacağından şüphemiz var. Haklı şüphemiz var, geçmişte o kadar çok yaşandı ki topraklarımızda benzer acılar yaşandı. Hiçbirinin arkasından failler yakalanacak diye içimiz rahat uğurlayamadık. Çünkü bu devlet hiçbir zaman hepimizin devleti olmadı. Herkes devleti kendi mülkü gibi kullandı.

"TAHİR'İ ÖLDÜREN DEVLET DEĞİL, DEVLETSİZLİKTİR"

Hepimizin olsun diye, ortak yönetim olsun diy eçok uğraştık; uğraşıyoruz. Ama Kürt halkı şunu iyi biliyor; Tahir'i öldüren devlet değil, devletsizliktir. Çünkü biliyoruz ki bugün barış elçisi başkanımızın arkasından 'oh olsun' diyen on milyonlar da var. Ankara'da bu acıyı yüreğinde hissetmeyen bir yönetim, anlayış var. Nasıl bizim yönetimimiz diyebiliriz. Acıda bile ortaklaşamayan bir toplumu nasıl bir arada tutabiliriz.

"GÖZÜN ARKADA KALMASIN"

Tahir Başkanın mirası emaneti yükü ağırdır, ama halkımız bu ağır yükü taşırken tarihi sorumluluğu unutmayacak. Biz bu özgürlük kervanını varması gereken yere ulaştırana kadar herkesle ortak mücadeleyi büyüterek yürüteceğiz. Gözün arkada kalmasın, böyle olmasını istemezdik."


Selahattin Demirtaş: Tahir Elçi'yi Öldüren Devlet Değil, Devletsizliktir!
Haber Yorumları (449)
TAHİR ELÇİ: bedenimi öldürdünüz ya fikirlerim onları nasıl öldüreceksiniz
YEKTA: Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yaz idam idam idam itiyorum vatan hainleri asılmalı
MEHMETCIK: Arkadaşlar bence Devlet Dogu Anadolu ve Güney dogu bölgesinde Gösterilerde Yüzünü Kapatana Molotof Atana direk Askeriye Vur Emri verilmeli Saat akşam 7 Sonra Sokaga Çıkanı vuracan Yoksa Terörle Mücadele edilemez Ne bu Hergün Şehit Haberleri Gelecene Şehit Analari Agliyacana böyle Çözüm yapılmali bak birdaha Yüzünü Kapatıp Molotof Atan Karakol Basan Asker Şehit birdaha olurmu Hepsi Kuzu olur Zaten en Son Sözü Asker Söyler Sag Yakaladiklarinizi Milletin önünde Vurun İdam Edin
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title