Haberler

CERRAHPAŞA TIP'IN KAPATILAN BÖLÜMLERİ 25 NİSAN'DA YENİ YERİNDE FAALİYETE BAŞLIYOR

Güncelleme:

İSTANBUL Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nin geçici olarak kapatılan bölümlerinin 25 Nisan itibariyle Prof. Dr. Murat Dilmener Acil Durum Hastanesi'nde faaliyetlerine devam edeceği açıklandı.

İSTANBUL Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nin geçici olarak kapatılan bölümlerinin 25 Nisan itibariyle Prof. Dr. Murat Dilmener Acil Durum Hastanesi'nde faaliyetlerine devam edeceği açıklandı. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Sait Gönen, "Cerrahpaşa hizmetine, 25 Nisan itibariyle bütün birimleriyle, kaldığı yerden devam ediyor. Acil servisi ve yoğun bakımı, ünitesindeki hastalarla birlikte teslim alacağız. İki yerleşkede birden olacağız. Yatan hastalıklarımız ağırlıklı olarak Prof. Dr. Murat Dilmener Acil Durum Hastanesi'nde olacak. Polikliniklerimiz ağırlıklı olarak Cerrahpaşa Yerleşkesi'nde olacak."dedi.

"1. 2. 3. SINIF TIP ÖĞRENCİLERİ EĞİTİMLERİNE CERRAHPAŞA YERLEŞKESİ'NDE DEVAM EDECEK"

İstanbul Üniversitesi'nin Fatih'te bulunan Tıp Fakültesi binalarının büyük bir kısmı binalardaki olası deprem riski kapsamında geçici olarak kapatılmış; sağlık hizmetine ara verilmişti. Yenileme ve inşaa faaliyetleri için ise çalışmalar başlatılmıştı. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Sait Gönen süreçle ilgili açıklamalarda bulundu. "Bakanlıkla görüşmelerimiz 1 aydan fazladır devam etmekteydi. Son olarak dün itibariyle Sağlık Bakanlığı'yla üniversitemiz rektörlüğü arasındaki protokol Vali Bey tarafından da onaylanarak Yürürlüğe girdi." İfadelerini kullanan Prof.Dr.Sait Gönen, "Murat Dilmener Hastanesi, Cerrahpaşa'nın kullanımına tahsis edildi. Biz de dün itibariyle hastane yönlendirme toplantımızı Prof. Dr. Murat Dilmener Hastanesi'nde yaptık. 25 Nisan itibariyle de Murat Dilmener Hastanesi'nde faaliyetlerimize devam edeceğiz. Tabi ki Cerrahpaşa'daki faaliyetlerimiz de devam edecek. Yani iki yerleşkede birden olacağız. Cerrahpaşa'da çocuk ana bilim dalı bütün branşlarıyla birlikte Cerrahpaşa Yerleşkemizde olacak. Yine nörolojik bilimler dediğimiz nöroloji, beyin cerrahisi, psikiyatri ana bilim dalları ve servisleri bu yerleşkemizde olacak. Bütün polikliniklerimiz ağırlıklı olarak Cerrahpaşa Yerleşkemizde olacak. Temel tıp bilimleri binamız, Cerrahpaşa Yerleşkemizde. Bu şu demek: 1., 2., 3.sınıflar Cerrahpaşa'da eğitim faaliyetlerine devam edecek demek. Zaten amfi ağırlığımız, amfi stokumuz tamamen bu yerleşkede. Burada bulunan çelik konstrüksiyon binalarda faaliyetlerimiz devam edecek. " dedi.

"220 BİN METREKARELİK YENİ CERRAHPAŞA'NIN İNŞAATINA BAŞLANDI"

Dekan Prof. Dr. Gönen, "Yukarı bölümün ise ihalesi yapılmıştı. 220 bin metrekarelik yeni Cerrahpaşa'nın inşaatı başladı. Şartnameye göre 600 gün içerisinde teslim edilecek. Kaba inşaatı teslim edilecek. Prof. Dr. Murat Dilmener Hastanesi'nde de 25 Nisan Salı günü itibariyle faaliyetimize başlayacağız. Nasıl başlayacağız ? Acil servisini teslim alacağız. Yoğun bakım ünitesindeki hastalarla birlikte, teslim alacağız. Servislerimiz de peyder pey; o belki bir ay sürecek ama servislerimizi ve yaptığımız nitelikli faaliyet, tıbbi faaliyetlerimize bu süreçte artık hızla orada da devam edilecek. Yine her bölüm orada da en az bir tane poliklinik açacak. Poliklinik ağırlığımız ağırlıklı olarak Cerrahpaşa Yerleşkemizde ama her birimin de Prof. Dr. Murat Dilmener Hastanesi'nde bir polikliniği olacak. Yatan hastalarımız büyük oranda Murat Dilmener Yerleşkesi'nde olacak. Bu şu demek: Yatan hastalarımızın yüzde 80'i Murat Dilmener yerleşkesinde yüzde 20'si Cerrahpaşa yerleşkesinde olacak. Polikliniklerimizin ise tersi yüzde 80'i Cerrahpaşa Yerleşkesi'nde yüzde 20'si Dilmener yerleşkesinde olacak şekilde her iki yerde de hizmet etmeye devam edeceğiz. Biz daha önce bu monobloku boşaltmadan önce günde 6 binin üzerinde hastaya poliklinik hizmeti vermekteydik. Önümüzdeki dönemde o sayıyı da çok aşacağımızı düşünüyoruz. Çünkü Murat Dilmener'in çevresinde de ciddi bir bizim hitap edebileceğimiz bir nüfus popülasyon var. Onlara da hitap ettiğimizde bu sayıyı çok daha aşacağımızı düşünüyoruz. Cerrahpaşa bütün birimleriyle kaldığı yerden hizmetine 25 Nisan itibariyle devam ediyor. " şeklinde konuştu.

"24 AMELİYATHANEYİ FAALİYETE GEÇİRME PROGRAMINI YAPTIK"

Cerrahi işlemler ve ameliyatlara da devam edileceğini belirten Prof. Dr. Gönen, "Burada şu anda 4 tane ameliyathanemiz var. Onlar zaten çalışmaya devam ediyor acil ameliyatları yapıyordu. Şimdi bütün ameliyatlara açılacak. Murat Dilmener yerleşkesinde 4 tane şu anda hazır ameliyathane var. Onlar da hızla ameliyatlara başlayacaklar ama Cerrahpaşa'da 20'nin üzerinde 30'a yakın ameliyathaneye ihtiyacımız var. Orada küçük cerrahi branşlar için yoğun bakımları hızla ameliyathaneye dönüştüreceğiz, 10-15 gün içerisinde. Orada daha boş olan, 12 ameliyathanelik bir yerde çalışma yaptırdık, 24 ameliyathane sığabilecek şekilde, onun da hızla ihalesini yapıp o 24 ameliyathaneyi de faaliyete geçirme programını yaptık. " dedi.

TAMAMEN CERRAHPAŞA'NIN KULLANIMINA TAHSİS EDİLDİ

Tahsis edilen yerleşkede kapasite bakımından bir problemle karşılaşılmayacağını belirten Gönen "Sadi Konuk artık ayrılıyor. Burası tamamen Cerrahpaşa'nın kullanımına tahsis edildi. Oradaki yataklar birer kişilik ama odalar ikişer kişiyi çok rahat alacak şekilde. İkişer kişi yaptığımızda da çok ciddi bir yatak sayısına, yatak stokuna ulaşmış oluyoruz. Verdiğimiz hizmetleri fazlasıyla verebileceğimiz bir alana sahip oluyoruz orada." ifadelerini kullandı.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Sağlık

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Sağlık Güncel Haberler

''Zıkkım yesin, gebersinler'' sözü ortalığı karıştırdı! Yeniden Refah'ta 220 kişilik istifa

''Zıkkım yesin, gebersinler'' sözü ortalığı karıştırdı! Yeniden Refah'ta 220 kişilik istifa

Bahçeli'nin elini öptüğü için tartışılan Özel Harekat Başkanı Karadeniz sessizliğini bozdu

Bahçeli'nin elini öptüğü için tartışılan Özel Harekat Başkanı Karadeniz sessizliğini bozdu

TFF seçiminde olay! Ali Koç ile Mehmet Büyükekşi birbirine girdi

TFF seçiminde olay! Ali Koç ile Mehmet Büyükekşi birbirine girdi

Bakmadan Geçme

ASAT Antalya su kesintisi: Antalya'da sular ne zaman gelecek? Döşemealtı, Aksu, Kumluca 18-19 Temmuz 2024 Antalya su kesintisi listesi! 2024 Olimpiyatlar ne zaman başlıyor? Yaz Olimpiyat Oyunları nerede ve kaç ülke katılıyor? CANLI ALTIN KURU | Bugünkü çeyrek altın fiyatı ne kadar, kaç TL? 18 Temmuz altın fiyatı! Gram altın kaç lira? CANLI maç izle! (GALATASARAY-AS TRENCİN) Canlı şifresiz donmadan HD maç izle! 18 Temmuz günün maçları nereden izlenir? TFF Başkanı kim oldu? SON DAKİKA! TFF Başkanlık seçimi ne oldu, kim kazandı? TOKİ taksitlerine zam geldi mi? TOKİ Temmuz ile Aralık taksit artışı ne kadar oldu? ASKİ Ankara su kesintisi: Ankara'da sular ne zaman gelecek? Kalecik, Ayaş, Çankaya 18-19 Temmuz 2024 Ankara su kesintisi listesi! CANLI maç izle! (FENERBAHÇE-HULL CİTY) Canlı şifresiz donmadan HD maç izle! 18 Temmuz günün maçları nereden izlenir? 19 Temmuz 2024 Günlük Burç Yorumları! AŞK, EVLİLİK, SAĞLIK, KARİYER burç yorumları! 19 Temmuz burç yorumları nedir? BALIK KADINI VE YAY ERKEĞİ UYUMU ll Balık burcu kadını ve Yay burcu erkeği aşk uyumu nasıldır? Balık burcu ve Yay burcu nasıl anlaşır? Emre Mor kimdir? Emre Mor nereli ve kaç yaşında? Emre Mor hangi pozisyonda oynuyor? FENERBAHÇE- HULL CITY MAÇI CANLI İZLE | Fenerbahçe- Hull City maçı şifresiz nereden izlenir? Fenerbahçe- Hull City hazırlık maçı hangi kanalda? Fenerbahçe Hull City maçı saat kaçta, şifresiz mi? Kadir Ezildi'nin sevgilisi kim, nişanlandı mı? Kadir Ezildi kiminle evlenecek? Kadir Ezildi'nin nişanlısı Gamze Türkmen kimdir? Gamze Türkmen kaç yaşında, nereli?
AVM'de genç kızın fotoğrafını çeken 75 yaşındaki adama gözaltı! İfadesi hayli tuhaf

AVM'de genç kızın fotoğrafını çeken 75 yaşındaki adama gözaltı! İfadesi hayli tuhaf

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title