Rumlar Haberleri

Rumlar haber, Rumlar son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Rumlar - 15.10.2021
AB ülkelerinin dışişleri bakanları Lüksemburg'da toplanacak
Rumlar Maraş'ı gündeme getirecek Bu bölümde Güney Kıbrıs Rum yönetiminin talebiyle Kıbrıs'taki kapalı Maraş'ın Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) tarafından kademeli açılması kararı da görüşülecek.
Rumlar - 04.10.2021
Kıbrıs'ta taraflar arasında ortak zemin olmaması resmi müzakerelere engel
Kıbrıs'ta adil, kalıcı ve sürdürülebilir bir anlaşma sağlamak amacıyla Kıbrıslı Türkler ve Rumlar arasında 1968'te başlayan müzakerelerde özellikle 2004'teki Annan Planı ve 2017'deki Crans Montana süreçleri çözüme en çok yaklaşılan dönemler oldu.
Rumlar - 01.10.2021
KKTC Cumhurbaşkanı Tatar: "Kıbrıs'ta 1960'a dönmek mümkün değildir"
Kıbrıs Cumhuriyeti'nin, Kıbrıs Türk ve Rum halklarının eşit kurucu ortaklığında 16 Ağustos 1960'da kurulduğunu hatırlatan Tatar, bu ortaklık cumhuriyetinin Rumların Enosis hedefiyle gerçekleştirdikleri 21 Aralık 1963 saldırılarından sonra silah zoruyla bir Rum devletine dönüştürüldüğünü, Kıbrıs Türk halkının da bu cumhuriyetten dışlandığını hatırlattı.
Rumlar - 01.10.2021
KKTC Dışişleri Bakanlığı, Türkiye aleyhine ifadeler kullanan Rum Dışişleri Bakanı'na tepki gösterdi Açıklaması
Rum tarafının diyalog ve diplomasi yerine saldırganlığı ve küstahlığı tercih ettiği kaydedilen açıklamada, Rumlar bir an önce aklıselim davranmaya davet edildi.
Rumlar - 23.09.2021
"Tripoliçe Katliamı"nın üzerinden 200 yıl geçti
Türkler, Rumlar ve Yahudiler bir arada yaşıyordu Türkler, Rumlar ve Yahudilerin iç içe yaşadığı kent, bir huzur atmosferinde yaşayan farklı kimlikten insanlara ev sahipliği yapıyordu.
Rumlar - 22.08.2021
KKTC Cumhurbaşkanı Tatar: "Rum yönetiminin hakimiyetçi zihniyeti kabul edilemez"
Rum yönetimi, KKTC'nin sesini kısma ve uluslararası ilişkilerini yok etme girişimlerini sürdürürken; Kıbrıs Türk halkına yönelik insanlık dışı şekilde izolasyon ve ambargoların uygulanmasına öncülük etmekte, insan haklarından bahseden AB ve diğerleri de buna seyirci kalmaktadır. Rum yönetiminin bu tutumu kabul edilemez olup, insan haklarına da aykırıdır." "Kıbrıs Türk halkı, bu Ada'da en az Rumlar kadar her türlü haklara sahiptir" Rum kesiminin, kendisini Kıbrıs'ın tek hakimi ve Kıbrıs Türk halkını ise azınlık olarak gördüğünü belirten Tatar, KKTC'nin yok sayılmasını kabul etmediklerini vurguladı.
Rumlar - 15.08.2021
Haftanın tarihine bakış
1983- Yeni kurulan Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu ile Türk Dil ve Tarih kurumlarının tüzel kişilikleri sona erdi.
Rumlar - 08.08.2021
Son dakika haberleri! Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Kıbrıs'ta Rum askerlerce şehit edilen Pilot Yüzbaşı Topel'i rahmetle andı
Son dakika habere göre Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Türk Hava Kuvvetlerinin 1964'te Kıbrıs'ta gerçekleştirdiği uyarı uçuşu sırasında uçağı Rumlar tarafından vurulan ve Rum askerlerince esir alınarak şehit edilen Pilot Yüzbaşı Cengiz Topel'i rahmetle andı.
title