Rojava Haberleri

Rojava haber, Rojava son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Rojava - 14.03.2021
HDP'li Öztürk'e, terör örgütü propagandasından soruşturma
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, HDP'li Öztürk'ün bir kısım haber sitelerinde, "DTK olarak nerede olursa olsun haritamız bizim değerimizdir ve biz, her zaman Kürt ve Kürdistan halkının değerlerini koruduk. Korumaya da devam edeceğiz', 'Erbil'de basılan hatıra pulunun üzerinde yer alan Kürdistan haritası, tüm Kürtlere aittir. Uzun bir süredir üzerinde yaşadığımız coğrafyanın adının Kürdistan olduğunu ifade ediyoruz. Bu yeni keşfedilen bir şey değil. Bizler 5 bin yıldır bu coğrafyada yaşıyoruz. Bu çerçevede Papa'nın ziyareti için hazırlanan ve üzerinde Kürdistan haritası olan hatıra pulu, Kürdistan ve Mezopotamya coğrafyasının bir sembolüdür. Bugün Kuzey Kürdistan, Güney Kürdistan, Batı Kürdistan (Rojava) ve Doğu Kürdistan'da düşmanlıkları Kürt halkına yöneliktir.
Rojava - 14.03.2021
HDP'li Berdan Öztürk hakkında terör örgütü propagandası yapmak suçundan soruşturma başlatıldı
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yapılan açıklamada, "Halkların Demokratik Partisi 27. dönem Milletvekili Berdan Öztürk hakkında bir kısım haber sitelerinde yayımlanan 'DTK olarak nerede olursa olsun haritamız bizim değerimizdir ve biz, her zaman Kürt ve Kürdistan halkının değerlerini koruduk. Korumaya da devam edeceğiz', 'Erbil'de basılan hatıra pulunun üzerinde yer alan Kürdistan haritası, tüm Kürtlere aittir. Uzun bir süredir üzerinde yaşadığımız coğrafyanın adının Kürdistan olduğunu ifade ediyoruz. Bu yeni keşfedilen bir şey değil. Bizler 5 bin yıldır bu coğrafyada yaşıyoruz. Bu çerçevede Papa'nın ziyareti için hazırlanan ve üzerinde Kürdistan haritası olan hatıra pulu, Kürdistan ve Mezopotamya coğrafyasının bir sembolüdür. Bugün Kuzey Kürdistan, Güney Kürdistan, Batı Kürdistan (Rojava) ve Doğu Kürdistan'da düşmanlıkları Kürt halkına yöneliktir.
Rojava - 01.03.2021
Kosta Rikalı şüpheli hakkında "PKK propagandası yapma" suçundan iddianame
"PKK'yı bulmaya çalışıyorum" Şüphelinin 10 Şubat'ta saat 09.13 sıralarında Twitter hesabından "Merhaba, şu anda Diyarbakır'dayım, burada PKK, YPG'den birini veya Rojava'ya gitmeme yardım edecek birini tanıyor musunuz?" şeklinde paylaşım yaptığının anlaşıldığı belirtilen iddianamede, Chevez'in cep telefonunun "videolar" bölümünde, Öcalan'a ait fotoğraf ve afişlerin yer aldığı, sağ üst köşesinde Frankfurt ibaresi bulunan açık alanda yapılan 2 dakikalık videonun yer aldığı aktarıldı.
Rojava - 23.12.2020
Son dakika haberleri | IKBY'den, YPG/PKK'nın Peşmergeye saldırısı sonrası ABD'den Suriye sınırına güç konuşlandırması talebi
Adil, "Kürdistan Bölgesi, ABD'den, Kürdistan Bölgesi ve Rojava (Suriye'nin kuzeyi) sınırı üzerinde güç konuşlandırması talebinde bulundu.
Rojava - 16.12.2020
Son dakika haber | Terör örgütü YPG/PKK, Irak'taki Peşmerge güçlerine ağır silahlarla saldırı düzenledi
Irak ile Suriye sınırında Peşmerge'nin denetiminde bulunan bölgede gece saatlerinde hiç beklenmedik bir durum yaşandığını belirten Lezgin, "8 kişilik bir grup silahlı PKK'lı Suriye üzerinden kaçak yollarla Kürdistan Bölgesi'ne girmek istedi. Sınır üzerindeki grup, Peşmerge güçlerince fark edildi. Rojava (Suriye'nin kuzeyi) ile Kürdistan Bölgesi arasında geçişlerin resmi kapılar üzerinden yapıldığını zaten herkes biliyor.
Rojava - 15.12.2020
YPG/PKK'lı teröristler, Haseke'de muhalif parti ofislerine saldırıyor
Terörist elebaşı Şahin'nin açıklamasına rağmen ikinci saldırı oldu YPG/PKK işgalindeki Haseke ilinin Derbesiye ilçesindeki ENKS ofisine önceki gün düzenlenen saldırının ardından açıklama yapan terörist elebaşı Şahin, "Aynı zamanda kimsenin ENKS ve Rojava'daki siyasi güçlerin bürolarına saldırma hakkı yoktur.
Rojava - 08.10.2020
Son dakika haberleri: Osman Kavala ve Henri Barkey hakkında hazırlanan iddianameden detaylar (1)
İddianamede, Açık Toplum Vakfı'na yönelik Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan 16 Ekim 2018 tarihi denetim raporuyla Gezi Parkı odaklı eylemler sürecine yer verildi. İddianamede, Osman Kavala'dan ele geçirilen flash bellekte, terör örgütü PKK üyesi kadın teröristlerle röportaj yapılarak hazırlanmış video ile içeriğinde Drama İstanbul Film Atölyesi tarafından hazırlandığı belirtilen 5 dakika 58 saniyelik "Rojava'nın Işıkları – Kadın Devrimi" isimli belgeselin bulunduğu belirtildi.
Rojava - 07.10.2020
HDP İstanbul Milletvekili Kaya Açıklaması
Azerbaycan halkını, özellikle Azeri kadınları bir tehlikenin beklediğini savunan Kaya, "Selefi, IŞİD'ci ve versiyonu olan bu çeteler, Şengal ve Rojava'da en az 7 bin Ezidi kadını, Musul ve başka köle pazarlarında cariye olarak sattılar.
Rojava - 23.06.2020
Batılı ülkelerin "yabancı terörist savaşçı"larla ilgili çelişkili tutumu bakanlık raporunda
Terör örgütü PKK/PYD'nin özellikle 2014'te Avrupalı ve Amerikalı insanları DEAŞ'a karşı savaşmaları için çatışma alanına davet ettiği ancak bu çağrıların da görmezden gelindiğine değinilen raporda, farklı dillerde "Rojava Aslanları" adıyla sosyal medya hesapları ve web siteleri açan PKK/PYD'nin davet içerikli propaganda yaparak eleman devşirdiği ifade edildi.
Rojava - 23.04.2020
Diyarbakır'da 23 Nisan dolayısıyla 5 bin balon uçuruldu
Merkez Kayapınar Belediyesi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında bu yıl bayram coşkusunu evlerinde yaşayan çocuklar için 15 Temmuz Şehitler, Rojava ve Kent Meydanı parkları ile Park 75 ve Tema Park'tan balonları havalandırdı.
Rojava - 29.02.2020
Sosyal medyada terör örgütü YPG/PKK yanlılarından şehitlerin ruhuna saygısızlık
"Rojava Press" isimli hesabın kullanıcısı ise "Rejim, Rusya TR (Türkiye) ve çetelerine karşı bir hamle yapmak istiyorsa EFRİN (Afrin) Bab Azez Cerablus Serekaniye hattı operasyonu için SDG'ye yeşil ışık yakması lazım.
Rojava - 01.02.2020
PKK'lı terörist "piyon olarak kullanıldıklarını anlayınca" teslim olmuş
Murat Karayılan ile görüşmüş Gare'deki bir kampta 6 kişiyle kalırken yanlarına PKK elebaşı Murat Karayılan'ın geldiğini anlatan M.Ş.Ç, şöyle devam etti: "Görevlendirmemiz Rojava bölgesine olduğu için Murat Karayılan bizimle özel ilgilendi.
Rojava - 08.01.2020
PKK'nın üst düzey kadın yöneticisi etkisiz hale getirildi
MİT ve TSK tarafından, geçen Eylül ayında Kandil'e ortak operasyon düzenlendi. Operasyonda PKK'nın en üst kadın yapılanması PAJK koordinasyonunun iki numaralı yöneticisi 'Delal Nurhak' kod adlı Esme Erat ile şoförü Zilan Kobani'nin etkisiz hale getirildiği ortaya çıktı. Terörist Erat'ın örgüte 1989 yılında Diyarbakır kırsalından katıldığı, 1993'de Almanya'dan Suriye alanına geçerek teröristbaşı Abdullah Öcalan tarafından siyasi ve askeri eğitime alındığı öğrenildi. O dönem PKK'nın kadın hareketi çekirdek kadrosu içinde yer aldığı tespit edilen terörist Erat'ın, 2014-2015'de PAJK Rojava Koordinasyon sorumluluğuna getirildiği, 2018'de PAJK Mahmur-Kandil Koordinasyon sorumlusu olduğu bildirildi.
Rojava - 19.12.2019
Maraş olaylarının 41. yılı
HDP İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu da Maraş'ta insanların topluca öldürüldüklerini belirterek, "Saldırılar yedi gün boyunca devletin gözü önünde yapıldı. O katliamı yapanlar bugün IŞİD ve ÖSO adı altında Suriye'nin Rojava bölgesinde aynı şeyi yapıyor.
Rojava - 13.12.2019
İletişim Başkanlığı PYD/YPG'nin gerçek yüzününü anlatan film hazırladı
Ölüm kalım savaşında ailesinin yarısının Türkiye'ye, yarısının da Avrupa'ya kaçtığını bildiren Temo, "350 bin Suriye Kürt'ü Türkiye'ye kaçtı. Hepsi PKK/PYD zulmünden kaçıp, buraya sığındı." diyor. Abdülaziz Temo, Kürtlerin haklarını savunduğunu iddia eden PKK ve YPG'nin yapılan mücadeleyi "Rojava devrimi" olarak adlandırmasının bir aldatmaca olduğunu, esas planın Suriye Kürtlerinin çıkarı için değil, Kandili Türkiye'ye karşı başarılı kılmak için olduğunu belirtiyor.
Rojava - 13.12.2019
İletişim Başkanlığından terör örgütünün zulümlerini anlatan film
Ekonomi Bakanlığında Dış Ticaret Müdürü olarak görev yapan Kobanili Abdülaziz Temo ise, PYD zulmünde kardeşini kaybetmiş. Ölüm kalım savaşında ailesinin yarısı Türkiye'ye, yarısı Avrupa'ya kaçan Temo, "350 bin Suriye Kürt Türkiye'ye kaçtı. Hepsi PKK/PYD zulmünden kaçıp, buraya sığındı" ifadelerini kullandı. Temo, PKK ve YPG'nin yapılan devrimi "Rojava" olarak adlandırmasının bir aldatmaca olduğunu, esas planın Suriye Kürtlerinin çıkarı için değil, Kandil'i Türkiye'ye karşı başarılı kılmak için olduğunu söyledi.
Rojava - 28.11.2019
PKK elebaşı Karayılan YPG/PKK'ya "DEAŞ ile iş birliği talimatı" vermiş
"Yerel halk kandırıldı" Suriye'nin kuzeyindeki şehir ve kasabalarda evlerin birbirlerine sığınaklardan bağlantıları olduğunu anlatan Miray H, "2018 Afrin sürecinden sonra 'Türkiye, Rojava'ya girecek, büyük bir savaş başlatacak' yalanıyla yerel halk kandırıldı.
Rojava - 20.11.2019
Yeni vergi düzenlemesine ilişkin teklif TBMM Genel Kurulda (2)
Görüşmelerden HDP Şırnak Milletvekili Hüseyin Kaçmaz, Türkiye'de demokrasi ve hukukun yerlerde, işsizliğin had safhada, eğitim ve sağlığın bitmiş durumda olduğunu savunarak, "Ülkede kriz var, memnuniyetsizlik var ve artık iktidar politika üretemiyor, çözüm üretemiyor ve bu sebeple Kürt düşmanlığı üzerinden de bugün Rojava'da bir savaş politikası devam ediyor.
Rojava - 18.11.2019
Koalisyon sözcüsünden skandal YPG/PKK paylaşımı
Terör örgütü PKK'nın sıklıkla kullandığı bu slogana sarı, kırmızı ve yeşil renkte üç kalbi de ekleyen Caggins, paylaşımını Rojava etiketi ile yaptı.
Rojava - 13.11.2019
ABD'de Ermeni dernekleri ve PKK yandaşlarından Türkiye karşıtı eylem
Amerika Ermeni Ulusal Komitesi (ANCA), tarafından öncülük edilen protestoya, PKK sempatizanlarının yanı sıra Ermeni Gençlik Federasyonu ve PKK'ya verdiği destek ile bilinen Demokrasi İçin Amerikan Rojava Merkezi (ARCDEM) gibi gruplar da katıldı.
Rojava - 13.11.2019
Ermeni dernekleri ve PKK yandaşları Türkiye karşıtlığında birleşti
Amerika Ermeni Ulusal Komitesi'nin (ANCA) Twitter hesabından yapılan paylaşımında, ABD Başkanı Donald Trump'ın daveti üzerine Washington'a giden Erdoğan'ın ziyaretinin, Ermeni Gençlik Federasyonu ve terör örgütü PKK'ya destek verdiği bilinen Demokrasi İçin Amerikan Rojava Merkezi (ARCDEM) gibi bazı gruplar tarafından protesto edileceği bildirildi.
Rojava - 12.11.2019
Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov: "ABD petrol için Suriye'yi bölmek istiyor"
Lavrov, Suriye'deki Kürtlerin siyasi diyalogda yer almaları gerektiği değerlendirmesinde bulunarak, şunları kaydetti: "Ama Suriye'deki Kürtlerin tutarlı olması gerekiyor. ABD'nin desteğine güvenerek Rojava federasyonunu kurdular.
Rojava - 04.11.2019
HDP'nin İstanbul kongresi'nde tepki çeken görüntüler
HDP'nin İstanbul 3. Olağan Kongresi dün Küçükçekmece Yahya Kemal Beyatlı Gösteri Merkezi gerçekleştirildi. Program öncesi salona giren bir grup, Suriye'nin kuzeyinde YPG-PKK'nın işgal ederek demografik yapısını bozduğu ve ismine de Rojava dediği bölgeye atıfta bulunarak "Yaşasın Rojava direnişi" sloganları attı.
Rojava - 04.11.2019
HDP'NİN İSTANBUL KONGRESİ'NDE TEPKİ ÇEKEN GÖRÜNTÜLER
HDP'nin İstanbul 3. Olağan Kongresi dün Küçükçekmece Yahya Kemal Beyatlı Gösteri Merkezi gerçekleştirildi. Program öncesi salona giren bir grup, Suriye'nin kuzeyinde YPG-PKK'nın işgal ederek demografik yapısını bozduğu ve ismine de Rojava dediği bölgeye atıfta bulunarak "Yaşasın Rojava direnişi" sloganları attı.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Rojava Haberleri | Rojava Haber - Haberler - Rojava haberleri, son dakika rojava haber ve gelişmeleri burada. Oyuncak Atölyesi'nde onarılan oyuncaklar minik öğrencilere dağıtıldı.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 13.4.2021 05:39:18. #1.14#
title