Haberler

Kuveyt Emiri Türkiye'de! Cumhurbaşkanı Erdoğan havalimanında karşıladı

Güncelleme:

Cumhurbaşkanı Erdoğan, çeşitli anlaşmaların imzalanacağı ve devlet nişanı verilecek olan Kuveyt Emiri'ni karşılamak üzere havaalanına gitti. Yakın dost olduğu bilinen iki liderin, karşılama töreninde el ele yürümesi dikkatlerden kaçmadı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi ziyaret için Ankara'ya gelen Kuveyt Emiri Meşal el-Ahmed el-Cabir es-Sabah'ı karşıladı. El Sabah, Arap ülkeleri haricinde ilk yurt dışı resmi ziyaretini Türkiye'ye yapmış oldu.

KARŞILAMAYA MEHMET ŞİMŞEK VE VALİ KATILDI

Es-Sabah ve beraberindeki heyeti taşıyan uçak saat 12.50'de Esenboğa Havalimanı'na indi. Havalimanındaki karşılama töreninde Erdoğan'a Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Ankara Valisi Vasip Şahin de eşlik etti.

HEYETLER ARASI GÖRÜŞMENİN ARDINDAN İMZA TÖRENİ

Erdoğan ile es-Sabah Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki ikili ve heyetler arası görüşmelerinin ardından, Devlet Nişanı Tevcih ve Anlaşmaları İmza Töreni'ne katılacak. Erdoğan, Kuveyt Emiri es-Sabah onuruna resmi akşam yemeği verecek.

Kuveyt Emiri Türkiye'de! Cumhurbaşkanı Erdoğan havalimanında karşıladı

7 YIL SONRA BİR İLK

16 Aralık 2023'te göreve başlayan Kuveyt Emiri Sabah, Arap dünyası haricinde ilk yurt dışı resmi ziyaretini Türkiye'ye yapmış oldu. Diplomatik ilişkilerin 60. yıl dönümünde düzenlenecek ziyaret, 7 yıl aradan sonra Kuveyt'ten Türkiye'ye emir düzeyindeki ilk ziyaret niteliğini taşıyor.

Kuveyt Emiri Sabah'ın ziyareti çerçevesinde yapılacak görüşmelerde ikili ilişkilerin yanı sıra Gazze'deki durum ve İsrail'in Gazze'ye saldırıları başta olmak üzere bölgesel gelişmeler de istişare edilecek. İki ülkenin ortak pozisyona sahip bulunduğu İsrail-Filistin meselesi, bölgesel anlamda ele alınacak en önemli konu olarak görülüyor.

Kuveyt Emiri Türkiye'de! Cumhurbaşkanı Erdoğan havalimanında karşıladı

İŞBİRLİKLERİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ HEDEFLENİYOR

İkili gündemde ise ticaret, savunma sanayisi, turizm ve yatırım gibi konuların olduğu önemli başlıklar bulunuyor. Kuveyt'le ekonomi, ticaret, inşaat, sağlık, turizm, enerji ve savunma sanayisi gibi alanlarda mevcut işbirliğinin daha da güçlendirilmesi hedefleniyor. Bu bağlamda taraflar arasında yeni anlaşmalar imzalanacak.

DAHA ÖNCE ÇOK SAYIDA ANLAŞMA İMZALANMIŞTI

Türkiye'nin inşaat sektöründe Kuveyt'te üstlendiği projelerin değeri 9,2 milyar dolar Kuveyt Haber Ajansının (KUNA) Emir Sabah'ın ziyaretine ilişkin haberinde de Türkiye ile ilişkilerin geçmişine dair 1983'te ekonomi, sanayi ve teknik alanlarında, 1988'de de yatırım teşviki anlaşmasının imzalandığı bilgisi paylaşıldı. Haberde Türk-Kuveyt Ortak İşbirliği Komitesinin ilk toplantısının Ekim 2013'te düzenlendiği ve çeşitli alanlarda 62 anlaşmanın imzalandığı bildirildi.

Kuveyt Emiri Türkiye'de! Cumhurbaşkanı Erdoğan havalimanında karşıladı

TÜRKİYE'DE 400'DEN FAZLA KUVEYTLİ ŞİRKET BULUNUYOR

Kuveyt ile Türkiye'nin ticaret hacmi 2023'te yaklaşık 700 milyon dolara ulaşırken sektörel çeşitlendirme ve yeni işbirliği mekanizmalarıyla karşılıklı ticaret ve yatırımların artırılması hedefleniyor. KUNA'ya göre Türkiye'de Kuveyt'e ait 400'den fazla şirket, Kuveyt'te de 50 civarında Türk şirketi faaliyet yürütüyor.

Kuveyt'teki Türk şirketleri, çoğunlukla inşaat sektöründe faaliyet gösteriyor, bu firmalar Kuveyt'in yeni uluslararası havalimanı da dahil 50 proje çalışması yaptı. Bugüne kadar Türkiye'nin inşaat sektöründe Kuveyt'te üstlendiği projelerin değeri 9,2 milyar dolara, Kuveyt'in Türkiye'deki doğrudan yatırımlarının değeri de 2 milyar dolara ulaştı.

Kuveyt yönetiminin 2035 vizyonu çerçevesinde yeni yatırımlar ve projeleri hayata geçirip petrol gelirine bağımlılığı azaltma hedefi doğrultusunda girdiği dönüşüm sürecine Türk firmalarının daha fazla katkı sağlaması hedefleniyor.

Kuveyt Emiri Türkiye'de! Cumhurbaşkanı Erdoğan havalimanında karşıladı

TÜRKİYE'DEN EMLAK ALANLAR ARASINDA KUVEYT İLK 10'DA

Türkiye, bir taraftan da Kuveyt vatandaşlarının turizm, tedavi ve emlak yatırımlarında en fazla tercih ettiği ülkelerin başında geliyor. Kuveyt, nüfusuna oranla Türkiye'ye en fazla turist gönderen ülke konumunda ve Kuveyt vatandaşları Türkiye'de emlak satın alan yabancılar sıralamasında ilk 10'da yer alıyor.

Türkiye, 2023'te yaklaşık 400 bin Kuveytli turiste ev sahipliği yaparken Türk vatandaşlarının da Kuveyt'i turizm destinasyonu olarak görmesi hedefleniyor.

Kaynak: AA / Politika

Recep Tayyip Erdoğan Mehmet Şimşek Türkiye Maliye Kuveyt Politika Dünya Güncel Haberler

Küçük kardeşlerin sır ölümü! Kaldıkları otel odasından cansız bedenleri çıktı

Küçük kardeşlerin sır ölümü! Kaldıkları otel odasından cansız bedenleri çıktı

Her detayı mide bulandırıyor! Sapık baba, 15 yaşındaki kızını istismar ederken suçüstü yakalandı

Her detayı mide bulandırıyor! Sapık baba, 15 yaşındaki kızını istismar ederken suçüstü yakalandı

Husiler'den Filistin'e destek! Biri ABD'ye ait 2 dev gemiyi füzelerle imha ettiler

Husiler'den Filistin'e destek! Biri ABD'ye ait 2 dev gemiyi füzelerle imha ettiler

HDP'li Encü'den skandal paylaşım! Portekiz'i Kürtçe sözlerle tebrik etti

HDP'li Encü'den skandal paylaşım! Portekiz'i Kürtçe sözlerle tebrik etti

500

Yorumlar (47)

dikduran adam:

KORİDORUN OLMAZSA OLMAZI KUVEYT REİS BUNU HALLEDERSE KORİDOR İŞİ TAMAMDIR KRAL YOLU YAPILMAYA BAŞLANACAK

122
194
yanıtYanıtla
Ercan cıftcı:

Gelen Alman yada İngiliz olsaydı alkış alırdı. Müslüman bir ülke lideri olunca sorun oluyor.

yanıt275
yanıt242
gunay yanug:

reis sana zerre kadar inancım kalmadı .bir emekli olarak. israil konusundada güvenmiyorum

yanıt312
yanıt215
Uğur SARIKAYA:

Tarih boyunca Türkler İslam'ın ve İslam devletlerinin koruyucusu olmuştur onlarda bizi ekonomik sıkıntılardan korusunlar bize para versinler

62
187
yanıtYanıtla
Murat Yıldırım:

Filistinde olduğu gibimi :)

yanıt156
yanıt22
Emin Dinc:

Murat Yıldırım bey, filistine görünürde yaptığımız yardımlar belli. Kamera arkası kim bilir daha ne yardımlar yapılıyordur. He tabii siz askeri olarak vs. söylüyorsunuz. Bunu düşünmeden önce Türkiye oraya asker yollasa, hemen arkasından Vatanımıza nükleer füze geleceğini hiç mi düşünmüyorsunuz. Türkiye anca bu devletler gibi tehlikeli ve kışkırtıcı silahlara sırtını dayaması lazım ki, sonrası gelir zaten.

yanıt42
yanıt63
gökhan yılmaz.:

Tabi ya. Adamlarda öyle diyordu zaten.

yanıt17
yanıt2
taner ipek:

Tarih boyunca değil, İslamiyet türklerce sonradan kabul edilmiş bir dindir

yanıt32
yanıt15
Özkan Bulut:

Haaaaaa mafyacilik yani koru para al öylemi oluyor filmlerde oluyor ya

yanıt9
yanıt2
Kara_kalem:

400 den fazla şirket iyi bir haber mi değil ülkeyi demek Katar kuvvet vb şirketler yönetiminde demem oki ülkem bir savaşta olduğunda bunun ne demek olduğu iyi anlayacak o zaman Savunma sanayi yatırım bir şey ifade etmeyecektir

67
61
yanıtYanıtla
Tüm 47 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title