Haberler

Erdoğan: Sahipsiz köpeklerin sahiplendirilmesini amaçlıyoruz, bunu başarabilirsek sonraki adıma gerek kalmayacak

Güncelleme:

Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin grup toplantısında başıboş sokak köpekleriyle ilgili düzenlemenin ayrıntılarını paylaştı. Erdoğan, "Sahipsiz köpeklerin sahiplendirilmesini amaçlıyoruz. Köpek bakım evi olmayan yerlerde bakım evleri kurulacak. Sahipsiz hayvanlar sahiplendirilene kadar bu bakım evlerinde tutulacak. Özellikle hayvan severlerin bu süreçte daha fazla sorumluluk alacağına inanıyorum. Eğer bunu başarabilirsek bir sonraki adıma gerek kalmayacağına inanıyorum" dedi.

Başıboş köpek sorunu Türkiye'de gitgide tırmanırken konuyla ilgili olarak hazırlanan düzenleme TBMM'ye gelmek üzere. Köpeklerin uyutulmasına yönelik maddelerin yer aldığı iddia edilen düzenlemeyle ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan "Sahipsiz köpeklerin sahiplendirilmesini amaçlıyoruz. Köpek bakım evi olmayan yerlerde bakım evleri kurulacak. Sahipsiz hayvanlar sahiplendirilene kadar bu bakım evlerinde tutulacak. Özellikle hayvan severlerin bu süreçte daha fazla sorumluluk alacağına inanıyorum. Eğer bunu başarabilirsek bir sonraki adıma gerek kalmayacağına inanıyorum" dedi.

DÜZENLEMENİN AYRINTILARINI PAYLAŞTI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti'nin grup toplantısında gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Sokak hayvanları düzenlemesinin ayrıntılarına ilişkin bilgi veren Erdoğan "Gelişmiş hiçbir ülkede olmayan başıboş köpek sorunumuz var. Bazı ülkeler Türkiye'ye gelecek vatandaşlarını kuduz riski konusunda uyarmaya başladı. Bizim medeniyetimiz merhamet medeniyetidir. Canlıya her zaman merhametle yaklaştık. Siyaset ilkemiz bellidir.

"KÖPEK BAKIM EVİ OLMAYAN YERLERDE BAKIM EVLERİ KURULACAK"

Yaradılanı severiz Yaradan'dan ötürü. Hiç kimse bizim merhametimizi sorgulamasın. Sahipsiz köpek sayısını yakala, kısırlaştır metoduyla çözmek istedik. Ama bu olmadı. Şu anda bu sorunu köklü şekilde çözüme kavuşturmamız şart. Bu çağrıya kayıtsız kalmamız düşünülemez. Sahipsiz köpeklerin sahiplendirilmesini amaçlıyoruz. Köpek bakım evi olmayan yerlerde bakım evleri kurulacak. Sahipsiz hayvanlar sahiplendirilene kadar bu bakım evlerinde tutulacak. Sahiplendirilmeleri için kampanyalar düzenlenecek.

"HAYVANLAR ÇİP TAKILACAK VE SAHİPLERİNE TESLİM EDİLECEK"

Sahiplenilen hayvanlar kısırlaştırılacak, çip takılacak ve sahiplerine teslim edilecek. Biz istiyoruz ki barınaklara aldığımız tüm hayvanlar sahiplendirilsin. Özellikle hayvan severlerin bu süreçte daha fazla sorumluluk alacağına inanıyorum. Eğer bunu başarabilirsek bir sonraki adıma gerek kalmayacağına inanıyorum" ifadelerini kullandı.

Erdoğan: Sahipsiz köpeklerin sahiplendirilmesini amaçlıyoruz, bunu başarabilirsek sonraki adıma gerek kalmayacak

4 BAKANLIK TASLAK ÜZERİNDE ÇALIŞIYOR

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç da, AK Parti Grup Toplantısı'nda sokak hayvanlarına ilişkin çalışmaya ilişkin soruları yanıtladı. Tunç, milletvekillerinin değerlendirmesine sunulacak çalışma için Tarım ve Orman Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı olarak taslak düzenlemelerinin yapıldığını dile getirdi.

SOKAK KÖPEKLERİNİN UYUTULMASI TARTIŞMASI

Gazetecilerin, sokak köpeklerinin uyutulması konusu hakkında sorulan soruya ise Bakan Tunç, "Bunlar Meclis'te tartışılacak konular." yanıtını verdi.

"YASAL DÜZENLEME İHTİYACI OLDUĞU ÇOK AÇIK"

Hayvanları koruma noktasındaki kararlılıklarını sürdürdüklerini altını çizen Tunç, "Hayvanları Koruma Kanunu çıkaran bir iktidarız. Hayvanları eziyet edenlere yönelik cezaları artırmıştık. Hassasiyetimiz devam ediyor. Çocuklara, yaşlılara, saldırıları da önlemek lazım. Bir yasal düzenleme ihtiyacı olduğu açık." dedi. Denginin iyi koruması gerektiğini de vurgulayan Tunç, "Hem hayvanlarımızı koruyalım hem insan sağlığını tehdit edecek durumları kaldırmak lazım." diye konuştu.

TOPLUMUN TÜM KESİMLERİ DİNLENİYOR

Sahipsiz hayvanlarla ilgili düzenleme üzerinde çalışan AK Parti Grup Başkanvekili Bahadır Yenişehirlioğlu ise "10 gün daha çalışırız. Toplumun tüm kesimlerini dinliyorum, henüz kesinleşmiş bir düzenleme yok. Bir teklif var çalışıyoruz." dedi.

Erdem Aksoy
Haberler.com - Politika

Politika Güncel Haberler

Timur Cihantimur'un ot yolup tuvalet temizlediği cezaevinden ilk fotoğrafı geldi

Timur Cihantimur'un ot yolup tuvalet temizlediği cezaevinden ilk fotoğrafı geldi

Benzine ve motorine kontak kapattıracak zam

Benzine ve motorine kontak kapattıracak zam

Dizi setine silahlı saldırı! Cengo rolüyle tanınan Cengizhan Yurdutek başından yaralandı

Dizi setine silahlı saldırı! Cengo rolüyle tanınan Cengizhan Yurdutek başından yaralandı

Sergen Yalçın, tüm dünyanın ayakta alkışladığı Arda Güler'e demediğini bırakmadı

Sergen Yalçın, tüm dünyanın ayakta alkışladığı Arda Güler'e demediğini bırakmadı

500

Yorumlar (42)

Hasan Turk:

Guzel dusunulmus ayni uygulamayi 17 milyon basibos gocmen icinde bekliyoruz destek verenler evlerine alsin.

826
50
yanıtYanıtla
SALİH:

Gönderemiyorlarsa Onlarıda kısırlaştırmaları lazım . Bizim kedi'den daha çok yavruluyorlar.

yanıt549
yanıt22
Erkan Arslan:

Bu Konuada Sürü Asla Göcmenlere Evlerini Acmaz Hmm Mesela Simdi Erken Secime Gidilse üstten Bir Rica Gelirde ALLAH Rizasi icinde olsa Secimler Bitene Kadar Evlerinizde Misafir Edin Denilse Seve Seve Alirlar Baska Türlü UNUT

yanıt39
yanıt10
faruk merttürk:

Bu işi sessiz sedasız halledebilirlerdi. Demek ki kamuoyunu oyalayacak bir oyuncak lazımmış. Acaba arkada ne işler dönüyor.

yanıt81
yanıt18
Güray Dilli :

Yeni Afgan ve Afrikalı misafirlerimizi unutmayalım

yanıt70
yanıt11
Özcan Özcan:

FİLİSTİNİ DERT ETTİKLERİ KADAR BU ÜLKENİN BAŞINDAKİ BELALARI DERT EDİNSELERDİ BU GÜN HİÇ BİR DERDİMİZ YOKTU.MİLLETİNE BU KADAR UZAK BİR HÜKÜMET DÜNYADA YOKTUR.

yanıt81
yanıt100
Ata_Mete:

Köpeklerinizi bağlayın yeter

yanıt32
yanıt6
Huseyni Sevdam:

Özcan biz insanız ve müslümanız filistin başta olmak üzere nerde bir zülüm varsa biz karşısındayız

149
44
yanıtYanıtla
Zekai Akoglu:

Sahiplendirme çözüm değil. Gelecekler içlerinden görseli güzel cins köpekleri seçecekler gerisi ne olacak. Sahiplendiklerini de hevesleri gidince hop tekrar sokağa atacaklar. Devletin kırsal alanlarda bir sürü yeri var. çevirin etrafını hayvanlar orada gezsin dolaşsınlar ben hayvan severim diyenler o alanlarda beslemesini yapsın. Barınak 4 tarafı duvar ha uyutmuşsun ha cezaevi gibi alanda tutmuşsun. Kısırlaştırdığınızda zaten en fazla 20 yıl sonra soyları tükenir. Öldürme yaşat...

125
26
yanıtYanıtla
Cevdet Taşkın:

NE GÜZEL KİMDE VAR BU PAHALILIKTA HAYVAN BESLEYECEK HAYVAN MAMALRİNDA KDV 20 DEVLETİN COK MU İHTİYACI VAR HAYVAN MAMASİNDAKİ KDV YE

yanıt25
yanıt4
Tüm 42 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title