Haberler

Bomba iddia: CHP'nin MYK üyeleri seçim gecesi Kılıçdaroğlu'na istifasını sundu

Politika Haberleri

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın zaferle ayrıldığı 2. tur seçimlerinin ardından CHP'de gece boyunca toplantılar yapıldı. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, Millet İttifakı liderlerinin CHP Genel Merkezi'ndeki toplantısından önce ve sonra partisinin MYK üyeleriyle bir araya geldi. Ankara kulislerine düşen son iddiaya göre ise hareketli dakikaların yaşandığı toplantıda CHP'nin MYK üyeleri Kılıçdaroğlu'na istifalarını sundu ancak "Bu gece için erken" yanıtını aldılar.

28 Mayıs Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerini resmi olmayan sonuçlara göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kazandı. Erdoğan'ın zaferle ayrıldığı seçimin ardından CHP Genel Merkezi'nde tansiyonun epey yükseldiği iddiası Ankara kulislerine bomba gibi düştü.

Millet İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nun seçimi kaybetmesinin ardından kameraların karşısına geçerek yaptığı "Yürüyüşümüz sürüyor, buradayız" açıklamasının bir moral motivasyon konuşması olduğunu ve ileriye dönük bir kararı ifade etmediğini belirten parti kurmayları ses getirecek bir gelişmeyi de basın mensuplarıyla paylaştı.

Bomba iddia: CHP'nin MYK üyeleri seçim gecesi Kılıçdaroğlu'na istifasını sundu

CNN Türk Ankara Temsilcisi Dicle Canova, canlı yayında seçim sonrası CHP kulislerinde yaşananları aktardı. CHP MYK üyelerinin istifalarını Kılıçdaroğlu'na sunduğunu aktaran Canova, Kılıçdaroğlu'nun üyelere 'Bu gece için erken' dediğini aktardı.

İşte Canova'nın açıklamasından satır başları; "CHP lideri edindiğim bilgilere göre 6 lider ile görüşmesinden önce de sonra da kurmayları detaylı olarak değerlendirmelerde bulundu. O değerlendirmeler sırasında MYK üyeleri istifalarını genel başkana sundu. Ancak Kılıçdaroğlu 'Bu gece için erken' dedi. Tekrar bir MYK ardından PM ve il başkanları ile toplantı yapacağını söyledi. 'En doğru kararı hep birlikte verelim' dedi. CHP'de hızlı bir değerlendirme ve özeleştiri süreci olacak ona göre de yol haritası şekillenecek 'Seçimi kaybetmemiş gibi davranmayacağız, özeleştiri yapacağız ve kendi değişimimizi gerçekleştireceğiz' mesajları veriliyor.

Bomba iddia: CHP'nin MYK üyeleri seçim gecesi Kılıçdaroğlu'na istifasını sundu

İmamoğlu'nun değişim mesajı için de dün gece Kılıçdaroğlu ile uzun uzadıya görüşüp değerlendirmeler yapıldığı belirtiliyor. Dediğim gibi dün akşam Kılıçdaroğlu'nun konuşması ileriye dönük bir kararı ifade etmiyor diyen parti kurmayları CHP'de değişim mesajını dile getiriyor. Bu sabah itibariyle ancak bunun nasıl ve ne şekilde olacağını yapılacak değerlendirme toplantıları sonrası göreceğiz. Önce Meclis'te vekillerin yemin töreni var o beklenecek ertesi gün parti grubu şekillenecek. Bu dönem Grup Başkanlığını Özgür Özel'in yapması bekleniyor.

2022 Temmuz ayında yapılması gereken kurultay 1 yıl ertelenmişti. Şimdi kurultay için eğer olağanüstü çağrı ile toplanırsa il ve ilçe kongreleri yapılmayacak kısa sürede kurultay toplanacak. Olağanüstü çağrı yapma yetkisi genel başkanda. Olağanüstü olmazsa il ve ilçe kongreleri olacak Eylül gibi büyük kurultaya gidilecek."

Kemal Kılıçdaroğlu 28 Mayıs Seçimi Seçim 2023 Politika Güncel Haberler

title